Udostępnij

Francja wprowadza ekopodatek od lotów – od 1,5 do 18 euro do każdego biletu. Pieniądze mają iść m.in. na rozwój kolei

10.07.2019

Euronews poinformował dziś, że Francja jako pierwszy kraj w Europie wprowadzi „ekopodatek” od podróży lotniczych. Bilety – zapowiedziała minister transportu Elisabeth Borne – podrożeją od 2020 roku o od 3 do 18 euro. Przewidywane dodatkowe wpływy do kasy państwa to 180 milionów. Środki mają zostać przeznaczone na rozwój kolei.

Podatkiem – jeżeli wejdzie w życie – zostaną obłożone wszystkie rejsy z lotnisk we Francji.

Najmniej dopłacą pasażerowie podróżujący w kraju klasą ekonomiczną, którzy dopłacą tylko 1,5 euro.  Takie same loty w Europie będą droższe o 3 euro, a w klasie biznes trzeba będzie dopłacić 9 euro. Pasażerowie klasy biznes kupujący bilety na przeloty międzykontynentalne zapłacą więcej o 18 euro.

Informacje spowodowały, że akcje europejskich spółek lotniczych mocno potaniały. Ryanair stracił 4,8 proc., a Air France o 5,2 proc.

Komentująca zapowiedzi rządu dla Euronews Lorelei Limousin z Climate Action Network zwracała uwagę, że podatki są zbyt niskie, by zmienić zachowania konsumenckie, ale chwaliła rząd za podjęcie działań bez oglądania się na Unię Europejską.

Inni komentujący zwracali uwagę, że podobne rozwiązania powinny zostać wdrożone na poziomie europejskim. Francja wraz z Holandią starają się przeforsować takie rozwiązanie, a jednocześnie nakłaniają unijnych partnerów do tego, by zrezygnować lub przynajmniej ograniczyć ulgi podatkowe na paliwo lotnicze. Sami Holendrzy planują wprowadzenie podatku na poziomie 7 euro od lotu, a także opodatkowanie każdej tony ładunku, którego wysokość ma zależeć od… głośności samolotu.

BBC zwraca uwagę, że obecne szacunki pokazują, że w scenariuszu, w którym nie ma żadnej interwencji emisje z podróży lotniczych wzrosną w Europie do 2050 roku o 250 do 300 proc.

Czytaj o tym, dlaczego Szwedzi wstydzą się latać.

Fot. Shutterstock.

 

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.