Udostępnij

Fundacja zbiera pieniądze dla chorego dziecka na wkład własny w programie Czyste Powietrze

21.11.2019

Celem kampanii jest wyrównanie szans osób ubogich energetycznie w Polsce. Dzięki rządowej dotacji z programu Czyste Powietrze oraz pomocy darczyńców rodzina Mikołaja ma szansę spędzić nadchodzące święta w bezpiecznym i ciepłym domu.

Fundacja Czyste Powietrze odpowiadając na apel rodziny ciężko chorego Mikołaja, postanowiła pozyskać środki na gruntowną termomodernizację domu i wyposażenie go w ogrzewanie, które nie emituje szkodliwych pyłów. Na ten cel rodzina otrzyma maksymalną kwotę dofinansowania rządowego, czyli 47 700 zł. Dotacja z programu Czyste Powietrze zapewnia aż 90% finansowania ocieplenia domu i wymiany źródła ciepła. Jednak dla osób najuboższych, takich jak rodzina Mikołaja, pozostałe 10% jest barierą nie do przejścia. Akcja wystartowała 6 listopada, a już zebrano ponad 3 tys. zł brakujących środków.

Kim jest Mikołaj?

Mikołaj to niezwykle dzielny i wyjątkowy chłopiec. Jako jedyny w Polsce zmaga się z rzadką chorobą Schinzela-Giediona. Nie chodzi i nie widzi. Ma dwóch wspaniałych braci oraz cudownych rodziców, którzy wspierają go w codziennej walce o życie. Miko wymaga stałej opieki kilkunastu specjalistów i odpowiednich warunków do życia. Jego rodzinny dom jest w tak złym stanie, że nie może w nim spędzić najbliższej zimy. Z pomocą tysiąca dobrych serc zmodernizujemy dom jeszcze przed zimą!

Co zrobimy?

Dom rodziny Mikołaja wymaga gruntownej modernizacji w trzech etapach. Pierwszy etap prac poświęcony będzie termomodernizacji, która pozwoli na zatrzymanie ciepła w domu. Ściany zewnętrzne i wewnętrzne zostaną ocieplone i wymieniona będzie stolarka okienna. Zaizolowane zostanie także poddasze i podłogi. W drugim etapie prac stary kopciuch służący do ogrzewania, zostanie zastąpiony nowoczesnymi foliami grzewczymi. Ostatnim etapem będzie wyposażenie budynku we własną elektrownię słoneczną, zamontowaną na dachu. Dzięki temu dom będzie wyposażony w darmowe ogrzewanie słoneczne, a jego rodzina nie będzie więcej martwiła się o rachunki za prąd i ogrzewanie. Łączna kwota realizacji tych działań to 94 300 zł.

Czego jeszcze brakuje?

Skorzystanie z rządowej dotacji Czyste Powietrze wymaga wkładu własnego o wysokości 10% wartości dotacji, czyli 5300 zł.
Taka kwota dla rodziny Mikołaja to suma nie do zdobycia, gdyż codziennie toczą walkę o zdobycie kolejnej złotówki na leki i rehabilitację chłopca. Dodatkowo naszym celem jest zapewnienie Mikołajowi i jego rodzinie domu, który nie będzie generował rachunków za prąd i ogrzewanie. Dlatego niezbędnym jest wyposażyć budynek we własną elektrownie słoneczną, czyli moduły fotowoltaiczne na dachu. Koszt inwestycji to 36 tys. zł. Łączna kwota brakujących funduszy to 41 300 zł.  Celem projektu jest zmodernizowanie domu w taki sposób, by stał się ekologiczny, energooszczędny i pozbawiony rachunków za prąd i ogrzewanie. Zaoszczędzone pieniądze rodzina będzie mogła przeznaczać na leczenie Mikołajka.  Dzięki Tobie to będzie możliwe!!! Liczy się każdy grosz zarówno ten duży, jak i mały. Zróbmy wszystko, by w Mikołajki nasz bohater otrzymał nowy dom!

Ubóstwo energetyczne w Polsce

Szacuje się, że ponad 12% Polaków jest ubogich energetycznie, co oznacza, że nie stać ich na ciepło i światło. Niewystarczająco ogrzane domy sprzyjają rozwojowi chorób układu oddechowego, układu krążenia, alergiom czy zaburzeniom hormonalnym, wpływają także na zdrowie psychiczne (depresje, stany lękowe). W skrajnych przypadkach stan ubóstwa energetycznego może prowadzić nawet do śmierci. W ramach celów statutowych Fundacja Czyste Powietrzy działa na rzecz zmniejszenia ubóstwa energetycznego w Polsce.  Prowadzimy edukację ekologiczną dla mieszkańców wsi i miast, a także pomagamy w uzyskaniu dotacji na wymianę źródeł ciepła. Kampania „Wychodzę ze smogu” to kolejna metoda dotarcia
i pomocy rodzinom zmagającym się z trudnością w zaspokojeniu podstawowych potrzeb tj. ciepło i prąd.

Dołącz do zbiórki na profilu FB fundacji: http://bit.ly/ZbiórkaWychodzeZeSmogu

Dowiedz się więcej o Mikołaju i jego rodzinie: https://fundacjaczystepowietrze.pl/genre/wychodze-ze-smogu/

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/533221267461591/

Powyższy tekst jest informacją prasową Fundacji, która prowadzi zbiórkę.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.