Fundacja zbiera pieniądze dla chorego dziecka na wkład własny w programie Czyste Powietrze

1503
0
Podziel się:

Celem kampanii jest wyrównanie szans osób ubogich energetycznie w Polsce. Dzięki rządowej dotacji z programu Czyste Powietrze oraz pomocy darczyńców rodzina Mikołaja ma szansę spędzić nadchodzące święta w bezpiecznym i ciepłym domu.

Fundacja Czyste Powietrze odpowiadając na apel rodziny ciężko chorego Mikołaja, postanowiła pozyskać środki na gruntowną termomodernizację domu i wyposażenie go w ogrzewanie, które nie emituje szkodliwych pyłów. Na ten cel rodzina otrzyma maksymalną kwotę dofinansowania rządowego, czyli 47 700 zł. Dotacja z programu Czyste Powietrze zapewnia aż 90% finansowania ocieplenia domu i wymiany źródła ciepła. Jednak dla osób najuboższych, takich jak rodzina Mikołaja, pozostałe 10% jest barierą nie do przejścia. Akcja wystartowała 6 listopada, a już zebrano ponad 3 tys. zł brakujących środków.

Kim jest Mikołaj?

Mikołaj to niezwykle dzielny i wyjątkowy chłopiec. Jako jedyny w Polsce zmaga się z rzadką chorobą Schinzela-Giediona. Nie chodzi i nie widzi. Ma dwóch wspaniałych braci oraz cudownych rodziców, którzy wspierają go w codziennej walce o życie. Miko wymaga stałej opieki kilkunastu specjalistów i odpowiednich warunków do życia. Jego rodzinny dom jest w tak złym stanie, że nie może w nim spędzić najbliższej zimy. Z pomocą tysiąca dobrych serc zmodernizujemy dom jeszcze przed zimą!

Co zrobimy?

Dom rodziny Mikołaja wymaga gruntownej modernizacji w trzech etapach. Pierwszy etap prac poświęcony będzie termomodernizacji, która pozwoli na zatrzymanie ciepła w domu. Ściany zewnętrzne i wewnętrzne zostaną ocieplone i wymieniona będzie stolarka okienna. Zaizolowane zostanie także poddasze i podłogi. W drugim etapie prac stary kopciuch służący do ogrzewania, zostanie zastąpiony nowoczesnymi foliami grzewczymi. Ostatnim etapem będzie wyposażenie budynku we własną elektrownię słoneczną, zamontowaną na dachu. Dzięki temu dom będzie wyposażony w darmowe ogrzewanie słoneczne, a jego rodzina nie będzie więcej martwiła się o rachunki za prąd i ogrzewanie. Łączna kwota realizacji tych działań to 94 300 zł.

Czego jeszcze brakuje?

Skorzystanie z rządowej dotacji Czyste Powietrze wymaga wkładu własnego o wysokości 10% wartości dotacji, czyli 5300 zł.
Taka kwota dla rodziny Mikołaja to suma nie do zdobycia, gdyż codziennie toczą walkę o zdobycie kolejnej złotówki na leki i rehabilitację chłopca. Dodatkowo naszym celem jest zapewnienie Mikołajowi i jego rodzinie domu, który nie będzie generował rachunków za prąd i ogrzewanie. Dlatego niezbędnym jest wyposażyć budynek we własną elektrownie słoneczną, czyli moduły fotowoltaiczne na dachu. Koszt inwestycji to 36 tys. zł. Łączna kwota brakujących funduszy to 41 300 zł.  Celem projektu jest zmodernizowanie domu w taki sposób, by stał się ekologiczny, energooszczędny i pozbawiony rachunków za prąd i ogrzewanie. Zaoszczędzone pieniądze rodzina będzie mogła przeznaczać na leczenie Mikołajka.  Dzięki Tobie to będzie możliwe!!! Liczy się każdy grosz zarówno ten duży, jak i mały. Zróbmy wszystko, by w Mikołajki nasz bohater otrzymał nowy dom!

Ubóstwo energetyczne w Polsce

Szacuje się, że ponad 12% Polaków jest ubogich energetycznie, co oznacza, że nie stać ich na ciepło i światło. Niewystarczająco ogrzane domy sprzyjają rozwojowi chorób układu oddechowego, układu krążenia, alergiom czy zaburzeniom hormonalnym, wpływają także na zdrowie psychiczne (depresje, stany lękowe). W skrajnych przypadkach stan ubóstwa energetycznego może prowadzić nawet do śmierci. W ramach celów statutowych Fundacja Czyste Powietrzy działa na rzecz zmniejszenia ubóstwa energetycznego w Polsce.  Prowadzimy edukację ekologiczną dla mieszkańców wsi i miast, a także pomagamy w uzyskaniu dotacji na wymianę źródeł ciepła. Kampania „Wychodzę ze smogu” to kolejna metoda dotarcia
i pomocy rodzinom zmagającym się z trudnością w zaspokojeniu podstawowych potrzeb tj. ciepło i prąd.

Dołącz do zbiórki na profilu FB fundacji: http://bit.ly/ZbiórkaWychodzeZeSmogu

Dowiedz się więcej o Mikołaju i jego rodzinie: https://fundacjaczystepowietrze.pl/genre/wychodze-ze-smogu/

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/533221267461591/

Powyższy tekst jest informacją prasową Fundacji, która prowadzi zbiórkę.

Podziel się: