Udostępnij

Miasto powołało komisję ds. drzew. Mieszkańcy nie wierzą w dobre intencje

19.08.2021

Gdańsk chce, by zaniedbana część Śródmieścia zamieniła się w nowoczesną i tętniącą życiem okolicę. Pomóc mają środki inwestora, z którym władze podpisały umowę o partnerstwie publiczno-prywatnym. Nowa wizja dla Dolnego Miasta to jednak w większości beton i skrawki zieleni – przekonują mieszkańcy. Miasto w odpowiedzi na ich postulaty powołało specjalną komisję, która ma zadbać o wygląd nowej przestrzeni.

Ma być pięknie – przynajmniej, jeśli wierzyć zapowiedziom władz miasta jeszcze z 2018 roku. „W ciągu pięciu i pół roku Dolne Miasto zmieni się nie do poznania” – czytamy na stronie Urzędu Miasta. Ma się to udać z pomocą prywatnego inwestora – spółki GGI Dolne Miasto. W planie jest budowa kilkuset nowych mieszkań i lokali usługowych, również w niszczejących, opuszczonych budynkach. Jeden z nich zabytkowa zajezdnia tramwajowa. „Dzięki partnerstwu publiczno – prywatnemu czeka ją nowe życie”- czytamy na miejskiej stronie.

Gdańsk: władze zapewniają, że Dolne Miasto zyska zieleń

Dolne miasto to nieco zaniedbana część gdańskiego śródmieścia, rozciągająca się na wschód od Głównego Miasta – najstarszej i najbardziej turystycznej części Gdańska. Według władz inwestor ma nie tylko budować i urządzać mieszkania w starych budynkach, ale i zadbać o wspólną przestrzeń. Urzędnicy w swoim komunikacie zapowiadali wpompowanie nowych środków w układ drogowy i zieleń. „Wśród rewaloryzowanej zielonej przestrzeni będą m.in. bastiony Wilk i Reduta Wyskok oraz nabrzeże wzdłuż opływu Nowej Motławy” – piszą urzędnicy. Wszystkie inwestycje mają pochłonąć 277 milionów złotych, te służące wszystkim mieszkańcom – 51,4 mln. Liczba ta może robić wrażenie. Według niektórych mieszkańców nie ma się jednak z czego cieszyć. Ich zdaniem w nowym Dolnym Mieście z zielenią wygra beton.

– Inwestor kupuje 39 działek, z czego zaledwie trzy oddaje pod tereny zielone – mówi Natalia Grzymała, mieszkanka gdańskiego Śródmieścia i radna dzielnicowa z inicjatywy Akacja Protestacyjna Zielone Dolne. – Te trze działki miały pójść pod zabudowę. Są jednak tak małe, że nie opłaca się tam stawiać nowych budynków.

Mimo to Gdańsk chwali się, że Dolne Miasto zyska nową zieleń. Poza tym inwestor ma wybudować obiekty użyteczności publicznej i zadbać o miejsca rekreacji dla mieszkańców. Chodzi między innymi o przedszkole dla 150 uczniów, nowoczesne boisko sportowe czy zielone miejsca do wspólnego spędzania czasu urządzone w zabytkowych bastionach „Reduta” i „Wilk”. Ale to tylko mydlenie oczu – przekonują przeciwnicy nowej wizji dla Dolnego Miasta.

– Jednocześnie deweloper planuje zabudować niektóre tereny, które z powodzeniem mogłyby dalej służyć mieszkańcom. Jedno z nich to „boisko pod wierzbami” – dziś otwarte dla wszystkich, którzy chcą zagrać w koszykówkę lub piłkę nożną. W planach dewelopera ma być zabudowane – zauważa Grzymała. Jak dodaje, inwestycje w publiczną przestrzeń obiecane przez miasto i dewelopera obejmują w większości budowę i remonty dróg.

Komisja dla zieleni jedynie fasadowa?

Dlatego Akcja Protestacyjna Zielone Dolne oczekuje od władz i inwestora spełnienia kilku swoich postulatów. Pierwszym jest wycofanie się z zabudowy „boiska pod wierzbami”. Inne mówią między innymi o inwentaryzacji lokalnej zieleni, ochronie ogrodu przy działającym w okolicy przedszkolu i Zieleńca Jordanowskiego. Mieszkańcy domagają się wglądu do działań dewelopera. Chcą brać udział w konsultacjach dotyczących bioróżnorodności Dolnego Miasta. W jej zachowaniu pomóc mogłoby powstanie niezależnej komisji, która opiniowałaby decyzje dotyczące planów wobec tej części gdańskiego Śródmieścia – przekonują członkowie inicjatywy.

Czytaj również: Koalicja Klimatyczna i MSK chcą odwołania doradcy prezydenta

Władze na razie postanowiły powołać komisję do spraw drzew i zieleni. Nie będzie ona zupełnie bezstronna. W jej skład, jak zapowiada Urząd Miasta, wejdą przedstawiciele „wszystkich zainteresowanych stron”. Komisja ma jednak jedynie doradzać, a jej decyzje nie będą w pełni wiążące.

„Z założenia będzie ona ciałem eksperckim i doradczym przy realizacji celów publicznych i komercyjnych w ramach projektu partnerstwa publiczno-prywatnego w zakresie zieleni. Nie ma ona kompetencji do wydawania żadnych decyzji administracyjnych. Organem uprawnionym do wydawania decyzji dotyczących zieleni na Dolnym Mieście jest Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków” – pisze Olimpia Schneider z UM w Gdańsku.

W skład komisji ma wejść dwóch przedstawicieli władz miejskich, architekt krajobrazu, biolog i specjalista chirurgii drzew, przedstawiciel inwestora oraz troje mieszkańców.

– Myślę, że to może być jedynie fasadowe działanie. Przecież już od dwóch lat krzyczymy o zieleni na Dolnym Mieście. Do tej pory nikt nie chciał z nami poważnie porozmawiać, byliśmy zbywani. Mamy poczucie, że jesteśmy wodzeni za nos, choć chcemy podchodzić do powstania komisji z ostrożnym optymizmem – komentuje Grzymała.

Źródło zdjęcia: mat. Biura Prasowego UM

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.