Udostępnij

Gdyby jakość powietrza była lepsza, na COVID-19 umarłoby o 28% mniej Polaków

04.11.2020

Autorzy międzynarodowego badania – opublikowanego w czasopiśmie naukowym „Cardiovascular Research” – oszacowali, że 15 proc. zgonów na COVID-19 można powiązać z długotrwałym narażeniem na zanieczyszczenie powietrza. Analiza wskazuje, że Polska znajduje się w czołówce państw, które najsilniej odczują skutki smogu.

Międzynarodowy zespół naukowców oszacował liczbę zgonów z powodu COVID-19, które można powiązać z długotrwałym narażeniem na zanieczyszczenie powietrza. Chciano w ten sposób sprawdzić, o ile mniej osób mogłoby umrzeć z powodu pandemii w poszczególnych krajach, gdyby problem z powietrzem udało się znacząco zmniejszyć.

Czytaj także: W Europie przynajmniej 400 tys. przedwczesnych zgonów związanych ze smogiem. Również na COVID-19

Autorzy badania podkreślają jednak, że nie chodzi o prosty związek przyczynowo-skutkowy (choć i ten jest możliwy), lecz przede wszystkim o bardziej złożone powiązania, m.in. za sprawą nasilenia się innych schorzeń.

W badaniu naukowcy wykorzystali dane o przebiegu epidemii SARS z 2003 roku oraz obecnej pandemii COVID-19 we Włoszech, Chinach i USA (do czerwca 2020 roku). Połączone je z danymi satelitarnymi na temat narażenia na zanieczyszczenia w postaci pyłów zawieszonych PM2.5 w skali globalnej. Wyniki tych analiz opublikowano w czasopiśmie naukowym „Cardiovascular Research„.

Chorzy na COVID-19 w Polsce wśród tych, którzy przez smog ucierpią najbardziej

Na podstawie danych dotyczących przebiegu epidemii oraz jakości powietrza wyliczono, że ograniczając poziomy zanieczyszczeń, można byłoby uniknąć 15 proc. zgonów spowodowanych przez COVID-19 na świecie. W Azji Wschodniej odsetek ten oszacowano na ok. 27 proc., w Ameryce Północnej 17 proc., natomiast w Europie na ok. 19 procent.

W zestawieniu poszczególnych państw Polska znalazła się na drugiej pozycji na świecie, z uśrednioną wartością równą 28 procent. Na pierwszym miejscu sklasyfikowano Czechy (29 proc), a na kolejnych pozycjach Chiny, Koreę Północną i Słowację (po 27 proc.).

„Podwójne uderzenie”

„Jeśli dojdzie do połączenia między długotrwałą ekspozycją na zanieczyszczenie powietrza i zakażeniem koronawirusem, to czynniki te wspólnie oddziałują niekorzystnie na zdrowie, szczególnie w odniesieniu do serca i naczyń krwionośnych” – komentuje w oświadczeniu prof. Thomas Münzel z University Medical Center of the Johannes Gutenberg-University, współautor badania.

„Wydaje się, że cząstki stałe (PM 2.5) zwiększają aktywność receptora na powierzchni komórek, zwanego ACE-2. Wiadomo, że bierze on udział w procesie infekowania komórek przez wirusa. Mamy więc do czynienia z ’podwójnym uderzeniem’: zanieczyszczenie powietrza uszkadza płuca, ale i zwiększa aktywność ACE-2, prowadząc do większej skali zainfekowania w przypadku płuc, a prawdopodobnie także naczyń krwionośnych i serca” – podkreśla prof. Münzel.

„Nie ma szczepionek przeciw złej jakości powietrza”

„Nasze wyniki sugerują potencjał znacznych korzyści, które płynąć mogą z ograniczenia narażenia na zanieczyszczenie powietrza (…). Lekcja z naszego środowiskowego spojrzenia na pandemię COVID-19 jest taka, że ​​należy przyspieszyć poszukiwanie skutecznych polityk redukcji emisji, które wywołują zarówno zanieczyszczenie powietrza, jak i zmiany klimatyczne” – podsumowują swoje wnioski autorzy badania. „Pandemia kończy się szczepieniem populacji lub uzyskaniem odporności stadnej w wyniku rozległego zakażenia. Nie ma jednak szczepionek przeciwko złej jakości powietrza i zmianom klimatycznym. Środkiem zaradczym jest ograniczenie emisji” – podkreślono.

_

Z całością wyników badań, opublikowanych na łamach „Cardiovascular Research”, można zapoznać się tutaj.

Źródła: European Society of Cardiology (ESC), Cardiovascular Research

Zdjęcie: Shutterstock/angellodeco

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.