Udostępnij

Gdynia dopłaci mieszkańcom do rowerów cargo. Nawet 5 tysięcy złotych dotacji

26.06.2020

Towarowe rowery według władz portowego miasta są wartościową alternatywą dla samochodów. Przekonują się do nich mieszkańcy, szturmujący miejską wypożyczalnię tych pojazdów. Na własny rower cargo trzeba wydać jednak przynajmniej kilka tysięcy złotych. Dlatego władze Gdyni chcą pomóc tym, którzy zdecydują się na taki zakup.

To nie pierwsza rowerowa innowacja w Gdyni. Jego mieszkańcy od jakiegoś czasu mogą wypożyczać miejskie towarowe jednoślady. Według władz pojazdy przypadły gdynianom do gustu.

– Liczba gdynian zapisanych w kolejce do wypożyczalni rowerów cargo na najbliższe tygodnie pokazuje, jak duże jest zainteresowanie tymi pojazdami – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.


Teraz miasto idzie o krok dalej, decydując się na dotacje do prywatnych rowerów cargo. Miasto pokryje do 50 proc. kosztu zakupu takiego pojazdu. Mieszkańcy mogą liczyć na nawet 5 tys. złotych dofinansowania.

Władze Gdyni chwalą się, że to pierwszy taki projekt w Polsce. Swoim programem chcą zachęcić mieszkańców do zmiany swoich przyzwyczajeń. Wierzą, że rower transportowy może być ekologiczną alternatywą dla samochodu.

Urzędnicy mają nadzieję, że użytkownicy miejskiej wypożyczalni szybko przerzucą się na własne rowery cargo. Jeśli wierzyć badaniom – jest na to szansa. Według danych przedstawionych przez gdyński magistrat 100 proc. wypożyczających jest zadowolonych ze swoich przejazdów. Aż 92 proc. z deklaruje z kolei, że miejskie dofinansowania skłania ich do zakupu prywatnego roweru cargo.

Czytaj również: Elektryczne rowery cargo dla przedsiębiorców. Kraków zaoferuje alternatywę dla samochodów dostawczych

Ceny rowerów cargo na popularnych serwisach aukcyjnych sięgają od czterech do nawet jedenastu tysięcy złotych. Szczegóły programu dofinansowań będą znane w lipcu. Miast przedstawi je na swojej stronie internetowej.

Źródło zdjęcia: Michał Puszczewicz / Gdynia.pl

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.