Elektryczne rowery cargo dla przedsiębiorców. Kraków zaoferuje alternatywę dla samochodów dostawczych

4372
0
Podziel się:
Elektryczne rowery cargo dla przedsiębiorców. Kraków zaoferuje alternatywę dla samochodów dostawczych

Najprawdopodobniej już od czerwca w Krakowie dostępna będzie platforma wypożyczania rowerów towarowych (zwanych również cargo), przeznaczonych na użytek przedsiębiorców działających w strefach ograniczonego ruchu samochodowego. Pojazdy miałyby być wypożyczane za pomocą aplikacji mobilnej.

„Naszym celem jest stworzenie alternatywnego sposoby dostarczania towarów do centrum miasta, tzn. w obrębie pierwszej obwodnicy. Myślimy również o Strefie Czystego Transportu, gdzie najprawdopodobniej zlokalizowana będzie druga stacja – więc w jednej mogłyby się pojawić na przykład 3 rowery, w drugiej 2.

Jak wiemy, do stref tych nie można wjeżdżać w zasadzie przez większość dnia. Są jedynie tzw. okienka, czyli wyznaczone godziny dla dostaw. Więc jeśli z jakiegoś powodu dostawca nie jest w stanie przyjechać w tych określonych godzinach, to będzie mógł za darmo skorzystać z elektrycznego roweru towarowego, zamiast np. narażać się na mandat” – powiedział Marcin Wójcik z Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie.

Rower wypożyczany w aplikacji

Rowery cargo ma być dostępne do wypożyczenia za pomocą aplikacji mobilnej. Z jej pomocą będzie można zarezerwować pojazd na określoną godzinę – tak, by nie musieć niepotrzebnie czekać na jego dostępność. By korzystać z systemu konieczna będzie rejestracja – wymagająca jednorazowego zgłoszenia się w urzędzie i potwierdzenia swojej tożsamości.

Na początek przewidziano zakup pięciu rowerów towarowych.

Ponadto miasto ma udostępnić dwa punkty przeładunkowe, umiejscowione w taki sposób, by swobodnie można było przerzucić towar z samochodu na rower. Obiekty mają być zadaszone.

Długoterminowe wypożyczanie

Będzie to już drugi program skierowany do krakowskich przedsiębiorców i służący promocji transportu rowerowego. O pierwszym, który ma ruszyć już wkrótce, pisaliśmy w listopadzie – TUTAJ.

W przeciwieństwie do drugiego z programów: polegać ma on na długoterminowych wypożyczeniach roweru – na początek na miesiąc, z możliwością przedłużenia. Będą to tradycyjne rowery towarowe, bez wspomagania elektrycznego.

W tym przypadku pojazdy będzie się rezerwować za pomocą formularza na stronie internetowej i odbierać bezpośrednio w siedzibie ZTP w Krakowie.

 

Zdjęcie: Shutterstock/Nikola Obradovic

Podziel się: