Udostępnij

Gdynia rezygnuje z jednorazowych plastikowych kubków, talerzyków, słomek i mieszadeł

23.04.2019

Na kilka dni przed Wielkanocą urzędnicy z Gdyni ogłosili, że w magistracie i wszystkich miejskich jednostkach nie będzie już kubków, talerzyków, słomek czy mieszadeł z plastiku. To kolejne miasto, które zdecydowało się na taki krok.

O inicjatywach, które mają ograniczyć plastik pisaliśmy niedawno – można przeczytać to TUTAJ.

Dla przypomnienia: Wałbrzych zakaże używania jednorazówek z plastiku we wszystkich miejskich instytucjach i na imprezach dotowanych przez miasto. Kraków planuje podobny krok, a na razie ustawił w jednym z urzędów automat, który wydaje pieniądze za każdą wyrzuconą butelkę. Z kolei z Sosnowcu wyrzucając plastik, można wspierać lokalny sport.

Gdynia postanowiła podążać za trendem i zrezygnować z używania jednorazówek.

W odstawkę idą m.in. plastikowe kubeczki, sztućce, słomki, torebki i pojemniki na żywność. Zastąpią je produkty wykonane ze szkła, drewna i innych naturalnych materiałów oraz te nadające się do wielokrotnego użytku. Kolejną ze zmian jest zastąpienie wody mineralnej w plastikowych butelkach i zgrzewkach na taką, która dostarczana jest w opakowaniach ze szkła.  Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, zaapelował do pracowników o ograniczone zużycie materiałów biurowych, w szczególności papieru do drukarek, koszulek czy plastikowych okładek na dokumenty.

Plastikowych jednorazówek nie znajdziemy w ratuszu, miejskich instytucjach oraz podczas imprez organizowanych czy współorganizowanych przez miasto.

Zakaz używania plastiku już zaczął obowiązywać. Gdyńscy urzędnicy podkreślają, że to ich odpowiedź na unijną dyrektywę, według której od 2021 roku ma obowiązywać zakaz obrotu 10 produktami plastikowymi jednorazowego użytku.

Chcą jednocześnie, żeby ograniczenie plastiku w ratuszu było przykładem dla mieszkańców i zachętą do dbania o środowisko.

Zdjęcie: DeawSS/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.