Udostępnij

Niemcy obawiają się polskiej elektrowni atomowej. Choć wciąż nie jest pewne, gdzie powstanie

04.02.2021

Wybudowanie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej jest jednym z najważniejszych punktów przyjętej na początku lutego „Polityki energetycznej Polski do 2040 roku” (PEP40). Rząd rozważa cztery potencjalne lokalizacje dla bloków atomowych, a nasi zachodni sąsiedzi starają się o prawo głosu w tej sprawie.

Spis treści

Niemcy obawiają się, że ewentualna awaria zagrażałaby setkom tysięcy mieszkańców. Podsumowujemy wszystkie nowości dotyczące polskiej elektrowni jądrowej.

Polska elektrownia jądrowa – plany na najbliższe lata

Według najnowszego rządowego planu pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej ma zostać otwarty w 2033 roku. Później sukcesywnie, co 2-3 lata, mają być dobudowywane kolejne.

To nie jest nowy pomysł. Już w poprzedniej, obecnie obowiązującej „Polityce energetycznej Polski do 2030 roku” zawarto zapisy dotyczące elektrowni atomowej. Miała zacząć działać w 2020 roku. Tymczasem w 2021 roku nie znamy jeszcze nawet lokalizacji tej inwestycji. „Business Insider” dotarł jednak do pełnego, wciąż nieopublikowanego, dokumentu PEP40, w którym Ministerstwo Środowiska i Klimatu wskazuje cztery potencjalne miejsca, gdzie mogłaby stanąć polska elektrownia jądrowa.

Gdzie powstanie polska elektrownia jądrowa?

Z informacji dziennikarzy „Business Insidera” wynika, że w Polsce ma powstać aż sześć bloków jądrowych, a zatrudnienie w nowej elektrowni znajdzie ok. 25–38 tys. osób.

Czytaj także: W Unii Europejskiej wciąż dużo więcej energii elektrycznej pochodzi z atomu niż łącznie z wiatru i słońca

Pierwszą z potencjalnych lokalizacji jest Żarnowiec na Pomorzu. Chodzi dokładnie o tereny zlikwidowanej wsi Kartoszyno nad Jeziorem Żarnowieckim, gdzie w latach 1982-1989 budowano polską elektrownię atomową. Z inwestycji zrezygnowano już po upadku komunizmu. Powody? „Wątpliwa rentowność” i „niejednoznaczność kwestii bezpieczeństwa”. Ówczesny minister przemysłu Tadeusz Syryjczyk w wywiadzie komentował, że elektrownia „jest inwestycją zbędną dla polskiego systemu energetycznego w horyzoncie 10 do 20 lat”.

Elektrownia atomowa w Polsce – alternatywne miejsca budowy

Drugą braną pod uwagę lokalizacją są położone 20 km od Żarnowca wioski Lubiatowo i Kopalino. Dwa kolejne miejsca są już od linii brzegowej znacząco oddalone. Chodzi o Wielkopolskę i wykorzystanie już istniejącej infrastruktury – kompleksu energetycznego Pątnów-Adamów-Konin – oraz o Bełchatów w województwie łódzkim, gdzie obecnie działa największa w Europie elektrownia węglowa.

Budowa pierwszego bloku jądrowego o mocy 1–1,6 GW ma ruszyć w 2026 roku.

Niemcy chcą mieć głos

Jak donoszą gazety grupy medialnej RND, rząd Niemiec stara się o prawo głosu dla swoich obywateli w sprawie planów budowy polskiej elektrowni atomowej. Ministerstwo Środowiska naszych zachodnich sąsiadów złożyło w Komitecie Espoo zawiadomienie o potencjalnym oddziaływaniu nowych bloków jądrowych na Niemcy (Konwencja Espoo jest międzynarodową umową, która zobowiązuje państwa do przeprowadzenia oceny oddziaływania różnych projektów na środowisko naturalne sąsiednich krajów).

Niemcy a polska elektrownia jądrowa

Niemcy chcą także mieć wgląd w szczegóły polityki energetycznej i prawo głosu w tej sprawie. Choć – jak zapewnia  sekretarz stanu w ministerstwie środowiska Jochen Flasbarth – potrzeba negocjacji będzie zgłaszana tylko wtedy, kiedy polskie plany mogą wpływać w jakikolwiek sposób na zachodnią stronę granicy. Domagają się również dostępu do informacji o rodzajach reaktorów i planowanych środkach bezpieczeństwa.

Radioaktywna chmura? Niemieccy Zieloni straszą

Skąd tak negatywne nastawienie Niemców?

Po pierwsze – zdecydowali, że swoje bloki atomowe będą sukcesywnie zamykać. Według planu, za dwa lata w Niemczech nie będzie już żadnej elektrowni jądrowej. Niemiecka transformacja energetyczna staje się faktem.

Czytaj także: Holandia chce wybudować nawet 10 reaktorów jądrowych, sąsiednie Niemcy się temu sprzeciwiają

Po drugie – grupa niemieckich Zielonych zleciła ekspertyzę, w której naukowcy ze Szwajcarii analizują potencjalne zagrożenie podczas awarii polskich bloków atomowych. Dokument, do którego dotarli dziennikarze BiznesAlert, zatytułowano „Modelowanie hipotetycznego dużego incydentu jądrowego w Polsce z 1096 sytuacji meteorologicznych oraz analizy transgranicznych oddziaływań środowiskowych na kraje europejskie, oraz jej mieszkańców”.

Autorzy raportu przekonują, że jeśli elektrownia powstałaby w Żarnowcu i uległa awarii, ucierpiałoby ponad 860 tysięcy Europejczyków w 40 krajach. 756 ze 1096 zbadanych sytuacji meteorologicznych zakłada, że sąsiedzi Polski byli bardziej dotknięci promieniowaniem niż ona sama. Wypadek jądrowy wywołałby 28 tysięcy chorób nowotworowych i 13 tysięcy zgonów – wyliczają autorzy raportu. Co więcej, dziesiątki, a nawet setki tysięcy osób musiałoby przynajmniej tymczasowo zmienić miejsce zamieszkania.

Elektrownia atomowa w Polsce a ryzyko awarii

Raport zlecony przez Zielonych nie wskazuje jednak, jakie jest prawdopodobieństwo wypadku jądrowego w Polsce. Patrząc na historię awarii elektrowni atomowych na świecie, możemy wnioskować, że nieduże. Ostatni duży wypadek tego typu to awaria elektrowni atomowej w Fukushimie.

Mniejszych awarii w XXI wieku było zaledwie kilka i nie spowodowały emisji promieniowania jonizującego. Ofiar również było kilka. Najwięcej, bo aż pięć osób, zginęło po pęknięciu rury z gorącą wodą w japońskiej elektrowni Mihama.

Korzystałam z materiałów opublikowanych w Deutsche Welle, BiznesAler i Business Inisder Polska.

Zdjęcie: Elektrownia jądrowa Tihange w Belgii/engel.ac/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.