Udostępnij

Sprawa przenosin stacji w smogowej stolicy ma ciąg dalszy. „Decyzja bardzo niekorzystna dla mieszkańców”

11.12.2021

Sprawa przenosin stacji monitoringu powietrza w Nowym Targu, którą jako pierwsi opisaliśmy na łamach SmogLabu ma ciąg dalszy. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska właśnie wydał oświadczenie, które wprost wskazuje na odpowiedzialność władz miasta.

W ubiegły czwartek (9 grudnia) Polski Alarm Smogowy ogłosił coroczny ranking najbardziej trujących miast. We wszystkich trzech kategoriach wygrał Nowy Targ. Dotyczy to liczby dni smogowych, średniego rocznego poziomu stężenia PM10 oraz kategorii miejscowości z najbardziej rakotwórczym powietrzem.

– Odkąd zaczęliśmy analizować wyniki pomiarów i publikować rankingi smogowych liderów nie było sytuacji, w której jedno miasto wygrało we wszystkich kategoriach – powiedział Piotr Siergiej, rzecznik PAS. Tego samego dnia okazało się, że na wniosek władz Nowego Targu przeniesiono stację pomiarową. Urządzenie, wcześniej umiejscowione przy szkole podstawowej w centrum, teraz trafiło na jego obrzeża. Teraz stacja znajduje się tuż obok rozległych terenów zielonych i koryta rzeki. Oficjalnym powodem są plany budowy ścieżki ekologicznej, a także bezpieczeństwo dzieci.

Nowotarscy urzędnicy umywali ręce wskazując, że wyborem nowej lokalizacji zajmował się Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. To on odpowiada za państwową sieć stacji monitorowania powietrza. Dziś inspektorat wydał oświadczenie w tej sprawie. Za brak ciągłości pomiarów, który podważa rzetelność prowadzonych badań GIOŚ wprost obciąża władze Nowego Targu.

GIOŚ o niekorzystnej decyzji Burmistrza

W opublikowanym oświadczeniu możemy przeczytać, że według GIOŚ stacje monitoringu jakości powietrza powinny funkcjonować w wybranych lokalizacjach możliwie jak najdłużej. Jest to niezwykle istotne dla monitorowania postępów w realizacji działań na rzecz ochrony powietrza.

Przenosiny stacji GIOŚ ocenia krytycznie, podkreślając, że zmiana była wymuszona decyzją burmistrza, który dzierżawił grunt pod stację. – Decyzję Burmistrza należy uznać za bardzo niekorzystną dla mieszkańców Nowego Targu, bezpośrednich beneficjentów działań na rzecz czystego powietrza oraz z punktu widzenia zarządzania jakością powietrza w mieście – czytamy w komunikacie.

O sprawę pytamy Magdalenę Cygan z Nowotarskiego Alarmu Smogowego. – Jesteśmy zdziwieni i zaniepokojeni faktem, że GIOŚ nie poinformował opinii publicznej o zamiarach przeniesienia stacji i nie przeprowadził konsultacji społecznych. Tu chodzi o rzetelne informowanie mieszkańców o zanieczyszczeniu wpływającym na zdrowie. Dlatego tym bardziej należało uprzedzić mieszkańców i zapytać ich o zdanie – mówi działaczka w rozmowie ze SmogLabem.

W odpowiedzi na pytania prasowe redakcji GIOŚ wskazuje jednak, że nie ma prawnego obowiązku przeprowadzania takich konsultacji.

Nowa lokalizacja

Inspektorat zapewnia także, że nowa lokalizacja jest maksymalnie zbliżona do poprzedniej. Wyboru dokonano na podstawie modelowania matematycznego. Według ekspertów z którymi rozmawialiśmy jest ono bardzo zawodne. Jednak, jak podkreśla w oświadczeniu sam GIOŚ: dopiero analizy wyników pomiarów jakości powietrza prowadzonych w nowej lokalizacji wykażą, czy miejsce to będzie można uznać, z punktu widzenia ocen jakości powietrza, za docelowe.

Co na to lokalni działacze? – Zgadzamy się ze stwierdzeniem, że przeniesienie stacji nie poprawi jakości powietrza w mieście i utrudni ocenę wpływu działań na rzecz walki ze smogiem – mówi nam Magdalena Cygan.

Z kolei Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) podkreśla: – Cieszę się, że GIOŚ bardzo wyraźnie wskazał szkodliwość decyzji burmistrza. Jesteśmy natomiast rozczarowani, że ani GIOŚ ani burmistrz nie przeprowadził konsultacji z mieszkańcami w tej sprawie.

Guła dodaje, że całą sytuację można wykorzystać do wprowadzenia lepszych schematów postępowania: – Przy tej okazji chcemy, aby wprowadzić dobrą, ogólnopolską praktykę. Aby przy takich zmianach prowadzić konsultacje ze społeczeństwem. Będziemy także prowadzić rozmowy z burmistrzem i GIOŚ na temat przywrócenia pomiarów w dotychczasowym miejscu – zapewnia przedstawiciel PAS.

Redakcja SmogLabu będzie monitorować sprawę.

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.