Udostępnij

Global Energy Monitor: Polska wśród krajów najszybciej odchodzących od węgla

07.04.2023

Ukazał się coroczny raport Global Energy Monitor na temat elektrowni węglowych. W minionym roku moce węglowe na świecie wzrosły o 19,5 GW, czyli o mniej niż 1 procent. Polska została zaliczona do krajów, które najszybciej planują rezygnować z tego źródła energii. Równocześnie, w 2030 roku nadal będziemy w niechlubnym gronie państw z dużym udziałem węgla w energetyce.

Z najnowszego raportu Global Energy Monitor wynika, że w ubiegłym roku łącznie 14 krajów świata uruchomiło nowe moce w energetyce węglowej. Przyłączono 45,5 GW mocy węglowych, z czego ponad połowę w Chinach.

Z uwzględnieniem mocy wyłączonych, okazuje się, że światowa energetyka węglowa przyrosła (netto) o 19,5 GW. Oznacza to wzrost o mniej niż 1 procent. Może się wydawać, że to niewiele. Autorzy raportu nie pozostawiają jednak złudzeń: jeśli miałyby zostać osiągnięte cele Porozumienia Paryskiego, likwidacja mocy węglowych powinna zachodzić pięciokrotnie szybciej.

Nierówne zaangażowanie w dekarbonizację

Wspomniane Chiny, będąc liderem wzrostu mocy węglowych, wycofały równocześnie jedynie 3 GW.

Liderem w zakresie wyłączania węgla z eksploatacji okazują się natomiast Stany Zjednoczone. W 2022 roku zrezygnowały one z 13,5 GW zainstalowanych w elektrowniach węglowych. Co ciekawe, w raporcie w sąsiedztwie m.in. USA pojawia się Polska. Chodzi o grono liderów, jeśli chodzi o tempo likwidowania mocy węglowych – obecne i planowane w przyszłości. Wśród nich znalazły się Niemcy, Stany Zjednoczone, Australia i właśnie Polska.

Równocześnie, zaliczono nas do grona krajów, które w 2030 roku nadal będą miały duże moce węglowe w użyciu. Oprócz Polski, na tej liście znalazły się: Stany Zjednoczone, Japonia, Korea Południowa, Australia, Turcja i Niemcy. Potwierdza to ogłoszona w minionym tygodniu aktualizacja „Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku”. W 2030 nadal około jednej trzeciej prądu planujemy wytwarzać z węgla. Dopiero później przewidziano większe spadki, w związku z zakładanym rozwojem energetyki jądrowej.

Czytaj także: Ambitniejszy rozwój źródeł odnawialnych to oszczędność 36 mld złotych

Problematyczna sytuacja na wschodzie

Jeśli chodzi o Europę, problematyczna okazuje się sytuacja związana z wojną w Ukrainie. Podczas gdy w 2021 roku łącznie wycofano 14,6 GW mocy węglowych, w roku rosyjskiej agresji proces znacznie spowolnił. W 2022 roku wyłączonych zostało 2,2 GW. W związku z embargiem na rosyjskie surowce, priorytetem stało się bezpieczeństwo energetyczne. Warto jednak zwrócić uwagę, że Komisja Europejska zabiega o spójność strategii REPowerEU z celami ograniczenia emisji CO2.

Autorzy raportu prognozują, że czasowe wznowienia i przedłużenia eksploatacji obiektów węglowych to sytuacja przejściowa, która zakończy się w najbliższych latach.

Duże zapotrzebowanie na energię w krajach rozwijających się

„W krajach rozwiniętych, w USA, UE, Japonii czy Australii, zaprzestano już budowy nowych elektrowni węglowych, istniejące zaś są szybko zamykane. Ich generacja prądu zastępowana jest zaś szybko rozwijającymi się odnawialnymi źródłami energii” – komentuje Marcin Popkiewicz, ekspert ds. energetyki, autor książki „Zrozumieć Transformację Energetyczną”. „W krajach rozwijających się, szczególnie w Chinach i Indiach, wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną jest tak szybki, że wciąż przewyższa tempo oddawania do użytku nowych bezemisyjnych źródeł energii. Powoduje to wzrost zapotrzebowania na energię z węgla” – zwraca uwagę Popkiewicz. 

„Po stronie pozytywów raport odnotowuje, że zgodnie z prognozami przyspieszającej rozbudowy czystych źródeł energii, w ciągu kilku lat będą one w stanie zaspokoić cały globalny wzrost popytu na energię elektryczną. I przewyższyć go, powodując spadek zapotrzebowania na prąd z elektrowni węglowych” – podkreśla ekspert. „Tak więc okres dynamicznej rozbudowy energetyki węglowej świat ma już za sobą. A moment, w którym zacznie się ona zwijać nie tylko w krajach rozwiniętych, jest najprawdopodobniej odległy o zaledwie kilka lat” – komentuje Popkiewicz.

Globalny trend dekarbonizacji

„Pilna potrzeba zaprzestania budowy elektrowni węglowych nigdy nie była wyraźniejsza niż teraz. Większość krajów świata rozumie to i zaprzestała planowania nowych projektów węglowych” – mówi Oyku Senlen, starszy analityk think-tanku E3G. 

„W Ameryce Północnej i UE po raz pierwszy w historii nie ma żadnych planów budowy elektrowni węglowych. Ponowny boom węglowy w Chinach kieruje ten kraj na inną drogę, zagrażając ich własnej gospodarce i światowemu klimatowi. Na szczęście nie jest jednak jeszcze za późno, by Chiny skorygowały kurs. I podążyły za globalnym trendem odchodzenia od nowych elektrowni węglowych” – zwraca uwagę Senlen.

_

Zdjęcie: Sabine Schemken / Shutterstock.com 

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.