Udostępnij

Global Energy Monitor: Polska wśród krajów najszybciej odchodzących od węgla

07.04.2023

Ukazał się coroczny raport Global Energy Monitor na temat elektrowni węglowych. W minionym roku moce węglowe na świecie wzrosły o 19,5 GW, czyli o mniej niż 1 procent. Polska została zaliczona do krajów, które najszybciej planują rezygnować z tego źródła energii. Równocześnie, w 2030 roku nadal będziemy w niechlubnym gronie państw z dużym udziałem węgla w energetyce.

Z najnowszego raportu Global Energy Monitor wynika, że w ubiegłym roku łącznie 14 krajów świata uruchomiło nowe moce w energetyce węglowej. Przyłączono 45,5 GW mocy węglowych, z czego ponad połowę w Chinach.

Z uwzględnieniem mocy wyłączonych, okazuje się, że światowa energetyka węglowa przyrosła (netto) o 19,5 GW. Oznacza to wzrost o mniej niż 1 procent. Może się wydawać, że to niewiele. Autorzy raportu nie pozostawiają jednak złudzeń: jeśli miałyby zostać osiągnięte cele Porozumienia Paryskiego, likwidacja mocy węglowych powinna zachodzić pięciokrotnie szybciej.

Nierówne zaangażowanie w dekarbonizację

Wspomniane Chiny, będąc liderem wzrostu mocy węglowych, wycofały równocześnie jedynie 3 GW.

Liderem w zakresie wyłączania węgla z eksploatacji okazują się natomiast Stany Zjednoczone. W 2022 roku zrezygnowały one z 13,5 GW zainstalowanych w elektrowniach węglowych. Co ciekawe, w raporcie w sąsiedztwie m.in. USA pojawia się Polska. Chodzi o grono liderów, jeśli chodzi o tempo likwidowania mocy węglowych – obecne i planowane w przyszłości. Wśród nich znalazły się Niemcy, Stany Zjednoczone, Australia i właśnie Polska.

Równocześnie, zaliczono nas do grona krajów, które w 2030 roku nadal będą miały duże moce węglowe w użyciu. Oprócz Polski, na tej liście znalazły się: Stany Zjednoczone, Japonia, Korea Południowa, Australia, Turcja i Niemcy. Potwierdza to ogłoszona w minionym tygodniu aktualizacja „Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku”. W 2030 nadal około jednej trzeciej prądu planujemy wytwarzać z węgla. Dopiero później przewidziano większe spadki, w związku z zakładanym rozwojem energetyki jądrowej.

Czytaj także: Ambitniejszy rozwój źródeł odnawialnych to oszczędność 36 mld złotych

Problematyczna sytuacja na wschodzie

Jeśli chodzi o Europę, problematyczna okazuje się sytuacja związana z wojną w Ukrainie. Podczas gdy w 2021 roku łącznie wycofano 14,6 GW mocy węglowych, w roku rosyjskiej agresji proces znacznie spowolnił. W 2022 roku wyłączonych zostało 2,2 GW. W związku z embargiem na rosyjskie surowce, priorytetem stało się bezpieczeństwo energetyczne. Warto jednak zwrócić uwagę, że Komisja Europejska zabiega o spójność strategii REPowerEU z celami ograniczenia emisji CO2.

Autorzy raportu prognozują, że czasowe wznowienia i przedłużenia eksploatacji obiektów węglowych to sytuacja przejściowa, która zakończy się w najbliższych latach.

Duże zapotrzebowanie na energię w krajach rozwijających się

„W krajach rozwiniętych, w USA, UE, Japonii czy Australii, zaprzestano już budowy nowych elektrowni węglowych, istniejące zaś są szybko zamykane. Ich generacja prądu zastępowana jest zaś szybko rozwijającymi się odnawialnymi źródłami energii” – komentuje Marcin Popkiewicz, ekspert ds. energetyki, autor książki „Zrozumieć Transformację Energetyczną”. „W krajach rozwijających się, szczególnie w Chinach i Indiach, wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną jest tak szybki, że wciąż przewyższa tempo oddawania do użytku nowych bezemisyjnych źródeł energii. Powoduje to wzrost zapotrzebowania na energię z węgla” – zwraca uwagę Popkiewicz. 

„Po stronie pozytywów raport odnotowuje, że zgodnie z prognozami przyspieszającej rozbudowy czystych źródeł energii, w ciągu kilku lat będą one w stanie zaspokoić cały globalny wzrost popytu na energię elektryczną. I przewyższyć go, powodując spadek zapotrzebowania na prąd z elektrowni węglowych” – podkreśla ekspert. „Tak więc okres dynamicznej rozbudowy energetyki węglowej świat ma już za sobą. A moment, w którym zacznie się ona zwijać nie tylko w krajach rozwiniętych, jest najprawdopodobniej odległy o zaledwie kilka lat” – komentuje Popkiewicz.

Globalny trend dekarbonizacji

„Pilna potrzeba zaprzestania budowy elektrowni węglowych nigdy nie była wyraźniejsza niż teraz. Większość krajów świata rozumie to i zaprzestała planowania nowych projektów węglowych” – mówi Oyku Senlen, starszy analityk think-tanku E3G. 

„W Ameryce Północnej i UE po raz pierwszy w historii nie ma żadnych planów budowy elektrowni węglowych. Ponowny boom węglowy w Chinach kieruje ten kraj na inną drogę, zagrażając ich własnej gospodarce i światowemu klimatowi. Na szczęście nie jest jednak jeszcze za późno, by Chiny skorygowały kurs. I podążyły za globalnym trendem odchodzenia od nowych elektrowni węglowych” – zwraca uwagę Senlen.

_

Zdjęcie: Sabine Schemken / Shutterstock.com 

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.