Udostępnij

Głodne niedźwiedzie polarne nawiedziły rosyjski region. Rząd decyduje: „Uśpić i wywieźć!”.

14.02.2019

Jak informują m.in. BBC i agencja AFP – władze rosyjskiego archipelagu Nowa Ziemia ogłosiły stan wyjątkowy po tym, jak został on nawiedzony przez grupę niedźwiedzi polarnych. Część zwierząt wciąż nie opuszcza ludzkich siedlisk, dlatego władze podjęły decyzję o ich uśpieniu i relokacji. „Inwazja” ma najprawdopodobniej związek ze zmianą klimatu.

Nowa Ziemia – region na północnym wschodzie Federacji Rosyjskiej – od grudnia jest nawiedzany przez głodne i określane jako agresywne niedźwiedzie polarne. Jak dotąd doliczono się ponad 50 osobników, spośród których od 5 do 10 przebywa w osadzie Belushya Guba na stałe.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Irina Elis MURMANSK, RUSSIA (@muah_irinaelis)

Jak relacjonują mieszkańcy – niedźwiedzie żywią się na lokalnym wysypisku śmieci, nie boją się zbliżać do budynków mieszkalnych, a nawet wchodzić na klatki schodowe bloków. W związku z tym lokalne władze ogłosiły stan wyjątkowy.

Ponieważ niedźwiedzie polarne są w Rosji gatunkiem zagrożonym, władze nie wydały zezwolenia na ich odstrzelenie.

Rząd przysłał do regionu specjalną komisję, która miała zdecydować o losie niedźwiedzi. Jak informuje portal RMF24.pl, zdecydowano, że zwierzęta zostaną uśpione i wywiezione z dala od siedlisk ludzkich.

Przyczyny „inwazji”

Jak podaje portal EcoWatch, przyczyną migracji zwierząt jest zmiana klimatu. Ze względu na wzrost globalnej temperatury, lód w rosyjskiej części Arktyki topi się dwa razy szybciej niż jeszcze 10 lat temu.

Najprawdopodobniej to znikający lód zmusił zwierzęta do poszukiwania pożywanie w nowych miejscach, na które wybrały osady zamieszkane przez Rosjan. Zdaniem rosyjskich naukowców ludzkie siedliska są dla niedźwiedzi przystankiem w ramach dłuższej migracji z południa na północ, gdzie lód jest solidniejszy.

 

Źródła: BBC, EcoWatch, AFP, RMF24.pl

Zdjęcie: Shutterstock/Christopher Wood

 

Czytaj także: Zmiana klimatu: granica 1,5 stopnia może pęknąć w ciągu kilku lat

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.