Głodne niedźwiedzie polarne nawiedziły rosyjski region. Rząd decyduje: „Uśpić i wywieźć!”.

3611
0
Podziel się:
Głodne niedźwiedzie polarne nawiedziły rosyjskie miasta. Rząd decyduje Uśpić i wywieźć

Jak informują m.in. BBC i agencja AFP – władze rosyjskiego archipelagu Nowa Ziemia ogłosiły stan wyjątkowy po tym, jak został on nawiedzony przez grupę niedźwiedzi polarnych. Część zwierząt wciąż nie opuszcza ludzkich siedlisk, dlatego władze podjęły decyzję o ich uśpieniu i relokacji. „Inwazja” ma najprawdopodobniej związek ze zmianą klimatu.

Nowa Ziemia – region na północnym wschodzie Federacji Rosyjskiej – od grudnia jest nawiedzany przez głodne i określane jako agresywne niedźwiedzie polarne. Jak dotąd doliczono się ponad 50 osobników, spośród których od 5 do 10 przebywa w osadzie Belushya Guba na stałe.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Irina Elis MURMANSK, RUSSIA (@muah_irinaelis)

Jak relacjonują mieszkańcy – niedźwiedzie żywią się na lokalnym wysypisku śmieci, nie boją się zbliżać do budynków mieszkalnych, a nawet wchodzić na klatki schodowe bloków. W związku z tym lokalne władze ogłosiły stan wyjątkowy.

Ponieważ niedźwiedzie polarne są w Rosji gatunkiem zagrożonym, władze nie wydały zezwolenia na ich odstrzelenie.

Rząd przysłał do regionu specjalną komisję, która miała zdecydować o losie niedźwiedzi. Jak informuje portal RMF24.pl, zdecydowano, że zwierzęta zostaną uśpione i wywiezione z dala od siedlisk ludzkich.

Przyczyny „inwazji”

Jak podaje portal EcoWatch, przyczyną migracji zwierząt jest zmiana klimatu. Ze względu na wzrost globalnej temperatury, lód w rosyjskiej części Arktyki topi się dwa razy szybciej niż jeszcze 10 lat temu.

Najprawdopodobniej to znikający lód zmusił zwierzęta do poszukiwania pożywanie w nowych miejscach, na które wybrały osady zamieszkane przez Rosjan. Zdaniem rosyjskich naukowców ludzkie siedliska są dla niedźwiedzi przystankiem w ramach dłuższej migracji z południa na północ, gdzie lód jest solidniejszy.

 

Źródła: BBC, EcoWatch, AFP, RMF24.pl

Zdjęcie: Shutterstock/Christopher Wood

 

Czytaj także: Zmiana klimatu: granica 1,5 stopnia może pęknąć w ciągu kilku lat

Podziel się: