Udostępnij

Głodne niedźwiedzie polarne nawiedziły rosyjski region. Rząd decyduje: „Uśpić i wywieźć!”.

14.02.2019

Jak informują m.in. BBC i agencja AFP – władze rosyjskiego archipelagu Nowa Ziemia ogłosiły stan wyjątkowy po tym, jak został on nawiedzony przez grupę niedźwiedzi polarnych. Część zwierząt wciąż nie opuszcza ludzkich siedlisk, dlatego władze podjęły decyzję o ich uśpieniu i relokacji. „Inwazja” ma najprawdopodobniej związek ze zmianą klimatu.

Nowa Ziemia – region na północnym wschodzie Federacji Rosyjskiej – od grudnia jest nawiedzany przez głodne i określane jako agresywne niedźwiedzie polarne. Jak dotąd doliczono się ponad 50 osobników, spośród których od 5 do 10 przebywa w osadzie Belushya Guba na stałe.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Irina Elis MURMANSK, RUSSIA (@muah_irinaelis)

Jak relacjonują mieszkańcy – niedźwiedzie żywią się na lokalnym wysypisku śmieci, nie boją się zbliżać do budynków mieszkalnych, a nawet wchodzić na klatki schodowe bloków. W związku z tym lokalne władze ogłosiły stan wyjątkowy.

Ponieważ niedźwiedzie polarne są w Rosji gatunkiem zagrożonym, władze nie wydały zezwolenia na ich odstrzelenie.

Rząd przysłał do regionu specjalną komisję, która miała zdecydować o losie niedźwiedzi. Jak informuje portal RMF24.pl, zdecydowano, że zwierzęta zostaną uśpione i wywiezione z dala od siedlisk ludzkich.

Przyczyny „inwazji”

Jak podaje portal EcoWatch, przyczyną migracji zwierząt jest zmiana klimatu. Ze względu na wzrost globalnej temperatury, lód w rosyjskiej części Arktyki topi się dwa razy szybciej niż jeszcze 10 lat temu.

Najprawdopodobniej to znikający lód zmusił zwierzęta do poszukiwania pożywanie w nowych miejscach, na które wybrały osady zamieszkane przez Rosjan. Zdaniem rosyjskich naukowców ludzkie siedliska są dla niedźwiedzi przystankiem w ramach dłuższej migracji z południa na północ, gdzie lód jest solidniejszy.

 

Źródła: BBC, EcoWatch, AFP, RMF24.pl

Zdjęcie: Shutterstock/Christopher Wood

 

Czytaj także: Zmiana klimatu: granica 1,5 stopnia może pęknąć w ciągu kilku lat

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.