Udostępnij

Grecja przyspiesza zieloną transformację. Koniec węgla za cztery lata

29.04.2021

To koniec ery węgla w Grecji – ogłaszają greccy politycy. Za cztery lata paliwo to przestanie być zużywane w krajowej energetyce. Nie oznacza to jednak, że kraj zupełnie żegna się z paliwami kopalnymi. Władze zapowiadają, że do produkcji energii nadal będą zużywać gaz ziemny.

Grecja przyspiesza swoje plany odejścia od węgla w energetyce. Pierwotnie mówiło się o 2028 roku, nowa data wyznaczona została na 2025. Wtedy węgiel przestanie zasilać piąty, nadal budowany blok elektrowni Ptolemaida o mocy 660 megawatów. Taką decyzję podjęła kontrolowana przez państwo spółka energetyczna PPC.

„Zamknięcie wszystkich elektrowni na węgiel brunatny wcześniej, niż zakładał plan, oznacza wejście Grecji do klubu krajów w pełni przyjmujących zasady czystej energii. Jednocześnie przypieczętowuje transformację PPC w nowoczesnego, europejskiego gracza na rynku energii” – mówiła grecka minister energii Alexandra Sdoukou portalowi Euractiv.

Grecja odchodzi od węgla, zostaje przy gazie

Wcześniej grecki Urząd Regulacji Energii odmówił PCC przedłużenia koncesji na dalsze używanie węgla w elektrowniach Kardia i Amyntaio. Ostatnia tona tego paliwa będzie tam spalona w 2023 roku. Rok temu zamknięto też węglowe bloki instalacji Dimitrios i Amyndeo. Nie oznacza to jednak, że Grecja zupełnie rezygnuje z wykorzystywania paliw kopalnych w energetyce. W kraju nadal działać będą elektrownie gazowe, również to paliwo trafi do nowego bloku Plotemaida V.

Jeszcze w 2005 roku węgiel brunatny był podstawą greckiego miksu energetycznego. Odpowiadał on za aż 60,5 proc. produkcji elektryczności. W 2011 wartość ta wynosiła niemal połowę. Dlatego komentatorzy doceniają szybki proces odejścia od tego paliwa w energetyce. Jednocześnie zauważają, że zasilanie dawnych mocy węglowych gazem jest krótkowzroczne.

Czytaj również: Znamy szczegóły umowy rządu z górnikami. Kopalnie do 2049, 120 tys. zł odprawy dla każdego

„Grecja ma wszelkie możliwości pełnego przejścia z węgla brunatnego na czystą energię w społecznie sprawiedliwy sposób, bez tymczasowego zużywania gazu kopalnego jako >>paliwa przejściowego<< – mówił portalowi Balkan Green Energy News Nikos Mantzaris, analityk greckiego think-tanku Green Tank.

„Używanie gazu wiąże się teraz z takimi samymi problemami, jak spalanie węgla 15 lat temu. W przyszłości wywoła podobny kryzys związany z >>osieroconymi aktywami<<” – komentował na łamach portalu Euractiv Dimitris Tsekeris. Mianem „osieroconych aktywów” określa się inwestycje zamknięte przed uzyskaniem planowanego zwrotu utopionych w nich pieniędzy. Sytuacja ta dotyczy dziś wielu wciąż działających i rozwijanych kopalni odkrywkowych czy elektrowni węglowych.

Grecja popiera unijny plan osiągnięcia neutralności dla klimatu do 2050 roku. O polityce swojego kraju wobec zmiany klimatu mówił podczas zorganizowanego przez prezydenta USA Joe Bidena szczytu klimatycznego minister środowiska i energii Kostas Skrekas. W swoim wystąpieniu zapowiedział między innymi ułatwienia administracyjne dla inwestycji w elektrownie wiatrowe i przeznaczenie dodatkowych pieniędzy na magazyny energii.

Źródło zdjęcia: ieronymus / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.