Udostępnij

Grecja przyspiesza zieloną transformację. Koniec węgla za cztery lata

29.04.2021

To koniec ery węgla w Grecji – ogłaszają greccy politycy. Za cztery lata paliwo to przestanie być zużywane w krajowej energetyce. Nie oznacza to jednak, że kraj zupełnie żegna się z paliwami kopalnymi. Władze zapowiadają, że do produkcji energii nadal będą zużywać gaz ziemny.

Grecja przyspiesza swoje plany odejścia od węgla w energetyce. Pierwotnie mówiło się o 2028 roku, nowa data wyznaczona została na 2025. Wtedy węgiel przestanie zasilać piąty, nadal budowany blok elektrowni Ptolemaida o mocy 660 megawatów. Taką decyzję podjęła kontrolowana przez państwo spółka energetyczna PPC.

„Zamknięcie wszystkich elektrowni na węgiel brunatny wcześniej, niż zakładał plan, oznacza wejście Grecji do klubu krajów w pełni przyjmujących zasady czystej energii. Jednocześnie przypieczętowuje transformację PPC w nowoczesnego, europejskiego gracza na rynku energii” – mówiła grecka minister energii Alexandra Sdoukou portalowi Euractiv.

Grecja odchodzi od węgla, zostaje przy gazie

Wcześniej grecki Urząd Regulacji Energii odmówił PCC przedłużenia koncesji na dalsze używanie węgla w elektrowniach Kardia i Amyntaio. Ostatnia tona tego paliwa będzie tam spalona w 2023 roku. Rok temu zamknięto też węglowe bloki instalacji Dimitrios i Amyndeo. Nie oznacza to jednak, że Grecja zupełnie rezygnuje z wykorzystywania paliw kopalnych w energetyce. W kraju nadal działać będą elektrownie gazowe, również to paliwo trafi do nowego bloku Plotemaida V.

Jeszcze w 2005 roku węgiel brunatny był podstawą greckiego miksu energetycznego. Odpowiadał on za aż 60,5 proc. produkcji elektryczności. W 2011 wartość ta wynosiła niemal połowę. Dlatego komentatorzy doceniają szybki proces odejścia od tego paliwa w energetyce. Jednocześnie zauważają, że zasilanie dawnych mocy węglowych gazem jest krótkowzroczne.

Czytaj również: Znamy szczegóły umowy rządu z górnikami. Kopalnie do 2049, 120 tys. zł odprawy dla każdego

„Grecja ma wszelkie możliwości pełnego przejścia z węgla brunatnego na czystą energię w społecznie sprawiedliwy sposób, bez tymczasowego zużywania gazu kopalnego jako >>paliwa przejściowego<< – mówił portalowi Balkan Green Energy News Nikos Mantzaris, analityk greckiego think-tanku Green Tank.

„Używanie gazu wiąże się teraz z takimi samymi problemami, jak spalanie węgla 15 lat temu. W przyszłości wywoła podobny kryzys związany z >>osieroconymi aktywami<<” – komentował na łamach portalu Euractiv Dimitris Tsekeris. Mianem „osieroconych aktywów” określa się inwestycje zamknięte przed uzyskaniem planowanego zwrotu utopionych w nich pieniędzy. Sytuacja ta dotyczy dziś wielu wciąż działających i rozwijanych kopalni odkrywkowych czy elektrowni węglowych.

Grecja popiera unijny plan osiągnięcia neutralności dla klimatu do 2050 roku. O polityce swojego kraju wobec zmiany klimatu mówił podczas zorganizowanego przez prezydenta USA Joe Bidena szczytu klimatycznego minister środowiska i energii Kostas Skrekas. W swoim wystąpieniu zapowiedział między innymi ułatwienia administracyjne dla inwestycji w elektrownie wiatrowe i przeznaczenie dodatkowych pieniędzy na magazyny energii.

Źródło zdjęcia: ieronymus / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.