Udostępnij

Znamy szczegóły umowy rządu z górnikami. Kopalnie do 2049, 120 tys. zł odprawy dla każdego

27.04.2021

Dziennikarka Radia ZET dotarła do szczegółów rządowej umowy z górnikami, która ma być parafowana w środę. Podpisanie jest zaplanowane na pierwszą połowę maja. Później na wprowadzenie zapisów umowy w życie musi wyrazić zgodę Komisja Europejska.

O tym, że rząd doszedł do porozumienia z górnikami, informowaliśmy już w piątek, 23 kwietnia. Rozmowy związkowców z Ministerstwem Aktywów Państwowych zakończyły się dzień wcześniej. Wciąż jednak nie były znane szczegóły, a o zakończeniu negocjacji poinformowano na krótkiej konferencji prasowej.

Do dokładnych zapisów, jakie zawiera umowa z górnikami, dotarło Radio ZET. Dokument składa się z 12-stronicowej części głównej i czterech załączników. Zawarto w nich m.in. szczegóły dotyczące dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych, a także pokrywania kosztów likwidacji kopalni.

Czytaj także: Naukowcy PAN o dekarbonizacji: OZE i atom pomogą obniżyć emisje

Pierwszy rozdział umowy dotyczy mechanizmu dopłat. Czytamy w nim, że w sumie na Śląsku, podczas całej transformacji zostanie zlikwidowanych ok. 82 tys. miejsc pracy w kopalniach i 410 tys. miejsc pracy w sektorze okołogórniczym na terenie 73 gmin, a także w podmiotach kooperujących z górnictwem.

Płace, czyste technologie, likwidacja kopalń

W tym rozdziale umowy z górnikami zawarto postanowienia dotyczące m.in. indeksacji płac. Był to ostatni punkt negocjacji na linii rząd-górnicy. Z umowy wynika, że wynagrodzenia do 2025 będą stale rosnąć. O 3,8% w 2022, 3,5% w 2023, 3,4% w 2024, i 3,3% w 2025.

Drugi rozdział to informacje o inwestycjach w „czyste technologie węglowe”. Są to, według dokumentu, m.in. instalacje do zgazowywania węgla do metanolu, a także do wytwarzania wodoru z gazu koksowniczego. Inwestycje mają ruszyć w przyszłym roku i zostać oddane do użytku do 2029 roku.

W kolejnej części umowy z górnikami skupiono się na powołaniu Funduszu Transformacji Śląska. Będą to środki na transformację terenów pogórniczych i rozwój gospodarczy regionu. Wymienia się tutaj m.in. utworzenie fabryki samochodów elektrycznych Izera w Jaworznie. Rząd zobowiązał się również do stworzenia Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu oraz wpisania obiektów górnictwa węglowego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Umowa z górnikami. Znamy harmonogram likwidacji kopalń

Dokument ujawnia także harmonogram wygaszania kopalń. W tym roku kopalnie Wujek i Murcki-Staszic się połączą, a RUDA Ruch Pokój zakończy działalność. Wydobycie będziemy jednak kontynuować do 2049 roku. Wtedy ostatnie transporty węgla wyjadą z kopalni ROW Ruch Chwałowice i Ruch Jankowice. Na ten sam rok zaplanowano również zamknięcie kopalni Bogdanka, pomimo że znajduje się na Lubelszczyźnie, a umowa z górnikami dotyczy wyłącznie transformacji Śląska.

W piątym rozdziale czytamy o gwarancji zatrudnienia i alokacjach. To oznacza, że górnicy z likwidowanych kopalń będą mogli dostać pracę w innym, wciąż działającym zakładzie. Dalej jest mowa o świadczeniach socjalnych. Z zapisów w umowie wynika, że każdy pracownik z przynajmniej rocznym stażem będzie mógł dostać 120 tysięcy zł netto odprawy po zwolnieniu się z zakładu.

Siódmy rozdział zawiera zapewnienie, że umowa z górnikami jest postawą transformacji Śląska.

Te postanowienia musi teraz zaakceptować Komisja Europejska. A to – jak przekonują eksperci – nie będzie łatwe. „Termin 2049 oraz utrzymywanie wsparcia dla upadającej branży przez blisko 30 lat jest nie do przyjęcia z punktu widzenia polityki klimatycznej UE oraz zasad udzielania pomocy publicznej. Od 1990 roku dopłaty do górnictwa węgla i energetyki węglowej, jak i koszty zewnętrzne (zdrowotne – smog, środowiskowe itp.) powodowane ich działalnością kosztowały społeczeństwo polskie 250 mld zł.” – komentuje dr Andrzej Kassenberg z Instytutu na rzecz Ekorozwoju, ekspert Koalicji Klimatycznej.

Parafowanie umowy rządu z górnikami zaplanowano na środę 28 kwietnia. Dokument zostanie ostatecznie podpisany po majówce.

Zdjęcie: ks.sk/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.