Greta do polityków: „Zawodzicie nas. Okradliście mnie z dzieciństwa i marzeń.”

Podziel się:
greta thunberg onz

Tak wzburzonej Grety Thunberg chyba jeszcze nie widzieliśmy Szwedzka nastolatka zabrała głos na początku dzisiejszego szczytu klimatycznego ONZ w Nowym Jorku. Aktywistka, przez wielu postrzegana jako źródło nadziei dla ludzkości, wystąpiła z wyjątkowo pesymistycznym przemówieniem.

„Jaką wiadomość chcesz przekazać politykom?” – zapytała Gretę prowadząca dzisiejszy szczyt Narodów Zjednoczonych. „Moja wiadomość? Będziemy was obserwować.” – odrzekła szesnastoletnia aktywistka. Na jej groźny ton głosu został sala obrad zareagowała najpierw śmiechem, a potem oklaskami. Szwedka jednak wcale nie żartowała.

„Nie powinnam tu być. Powinnam siedzieć w klasie po drugiej stronie oceanu. A jednak zwróciliście się do nas, młodych ludzi, byśmy tchnęli w was nadzieję! Jak śmieliście?” – kontynuowała aktywistka łamiącym się głosem.”Okradliście mnie z mojego dzieciństwa i marzeń, oferując w zamian jedynie puste słowa. (…) Znajdujemy się na skraju masowego wymierania, a wy potraficie jedynie opowiadać sobie bajki o wiecznym, nieprzerwanym wzroście ekonomicznym. Jak śmiecie?!” – mówiła Thunberg w obecności najważniejszych światowych liderów.

Greta wyraziła też żal do polityków za ignorowanie ustaleń naukowców, którzy o ocieplaniu się klimatu mówią od ponad 30 lat. „Mówicie, że rozumiecie nas, i że dostrzegacie potrzebę natychmiastowego działania. Ale czy naprawdę rozumieliście powagę sytuacji przez cały ten czas, i nie zrobiliście nic? Nie chcę w to wierzyć, bo znaczyłoby to, że jesteście po prostu złymi ludźmi.” – skwitowała działaczka.

Jak podkreśliła 16-latka, ograniczenie emisji o połowę do 2030 roku daje nam tylko połowę szansy na zatrzymanie samoistnych procesów ocieplania się planety. „Być może uważacie, że to wystarczające. Plan ograniczenia emisji do tego poziomu nie bierze pod uwagę wielu sprzężeń zwrotnych, ocieplenia spowodowanego przez zanieczyszczenie powietrza czy aspektu sprawiedliwości społecznej” – grzmiała ze sceny Greta. Jak podkreśliła, to jej pokolenie będzie musiało posprzątać bałagan po dziś rządzących. Zwróciła też uwagę na marny efekt dotychczasowych politycznych rozmów: „Według ustaleń IPCC z 2018 roku nieprzekraczalny limit emisji dwutlenku węgla dla całego świata wynosił 420 gigaton dwutlenku węgla. Dziś, po roku, zostało nam 350 gigaton. Jak śmiecie udawać, że to normalne, i że można ten problem załatwić za pomocą technicznych ustaleń?”

„Zawodzicie nas, ale nasza generacja bacznie was obserwuje. Jeśli zdecydujecie nadal nas zawodzić, to obiecuję: nigdy wam nie wybaczymy.” – podsumowała Greta.

Źródło: Shutterstock/ Alexandros Michailidis

 

 

 

Podziel się: