Udostępnij

Greta Thunberg na albumie The 1975: „Homo sapiens jeszcze nie zawiódł”

26.07.2019

Greta Thunberg – nastolatka, która zapoczątkowała młodzieżowe strajki klimatyczne – wystąpiła gościnnie w singlu grupy The 1975. Kawałek znajdzie się na najnowszym albumie zespołu, a dochód z jego dystrybucji ma wesprzeć klimatyczne protesty Extinction Rebellion.

W kawałku, który opublikowano w sieci w czwartek, usłyszeć możemy kilkuminutowe przemówienie Grety, przy spokojnym akompaniamencie The 1975. Grupa, której muzykę określa się najczęściej mianem indie rocka, chce w ten sposób wyrazić swoje wsparcie dla działań Thunberg i rozpowszechnić jej przekaz.

„Jesteśmy teraz na początku kryzysu klimatycznego i ekologicznego. I musimy to nazwać tym, czym jest. Kryzysowa sytuacja. Musimy przyznać, że nie mamy sytuacji pod kontrolą i że nie mamy jeszcze wszystkich rozwiązań. (…)

Przyznajemy, że przegrywamy tę bitwę. Musimy przyznać, że starsze pokolenia zawiodły. Wszystkie ruchy polityczne w ich obecnej formie zawiodły. Ale homo sapiens jeszcze nie zawiódł. Tak, zawodzimy, ale wciąż jest czas, by wszystko odwrócić” – od takich słów rozpoczyna się kawałek, który ma otwierać nadchodzący album zespołu.

Całość odsłuchać można tutaj:

 „Jestem bardzo szczęśliwa, że współpracuję z tymi wspaniałymi ludźmi. Cały dochód z tego utworu, zatytułowanego „The 1975″ – który będzie początkowym utworem na ich nadchodzącym albumie – trafi do #ExtinctionRebellion. Czas na bunt!” – napisała na swoim Twitterze Greta Thunberg.

Album ma się ukazać w sierpniu.

 

Zdjęcie: Shutterstock/Liv Oeian

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.