Udostępnij

Tysiące uczniów na ulicach zapowiedzią wielkiego strajku klimatycznego

01.03.2019

Choć tylko dwa tygodnie dzielą świat do zapowiadanego wielkiego strajku młodzieży dla klimatu, także dzisiaj młodzi opuszczali lekcje, by zaprotestować w sprawie bardziej zdecydowanych działań rządów. Największa grupa strajkowała w Hamburgu.

Według “Bilda” lekcje opuściło około 10 tysięcy uczniów. W Hamburgu protestowali pod przewodnictwem liderki szkolnego strajku Grety Thunberg.  „Jesteśmy tutaj, jesteśmy głośni, ponieważ kradniecie naszą przyszłość” – skandowali. W poprzedni piątek Thunberg dołączyła do protestów w Belgii.  

Młodzi domagają się od rządu likwidacji energetyki węglowej. Niemcy zapowiedziały wycofanie węgla do 2038 roku i narzuciły wyższe normy emisji dla samochodów, ale wyższe koszty bardziej ekologicznych pojazdów i energii stanowią obawy rządu i przemysłu. Ponadto młodzi liczą na szybsze wycofanie się rządu z węgla.  

Thunberg zapowiedziała w Hamburgu, że strajki szkolne będą trwały, dopóki politycy nie podejmą bardziej zdecydowanych działań przeciwko zmianom klimatycznym. – Przez zbyt długi czas politycy i ludzie u władzy wymknęli się temu, żeby walczyć z kryzysem klimatycznym i nie zrobili nic. Ale dopilnujemy, aby już im się to nie udało – mówiła 16-latka.

Niemiecki minister środowiska Svenja Schulze na Twitterze opisał protesty jako “imponujące”. Z kolei senator edukacji Ties Rabe powiedział, że popiera próby młodych ludzi, aby uczynić świat lepszym miejscem, ale „nikt nie ulepsza świata, opuszczając szkołę”. Tymczasem w samych Niemczech działa około 155 lokalnych grup uczniów i studentów należących do globalnego ruchu “Fridays For Future”. Uczniowie oczywiście strajkowali tradycyjnie także w innych krajach.

Pół tysiąca wydarzeń

W dniu protestów w Hamburgu „Guardian” opublikował także list młodych zebranych wokół ruchu, napisany przed strajkiem 15 marca. Szacuje się, że weźmie w nim udział 51 krajów, zarejestrowano już 500 wydarzeń. Uczniowie planują opuścić lekcje w całej Europie Zachodniej, od USA po Brazylię i Chile, od Australii po Iran, Indie i Japonię.

„Zamierzamy zmienić los ludzkości, czy wam się to podoba, czy nie. Żądamy od światowych decydentów wzięcia odpowiedzialności i rozwiązania tego kryzysu. Zawiedliście nas w przeszłości. Ale młodzież tego świata rozpoczęła ruch i ponownie nie spoczniemy. Jesteśmy bezdźwięczną przyszłością ludzkości. Nie przyjmujemy życia w strachu i spustoszenia. Mamy prawo żyć naszymi marzeniami i nadziejami. ” – czytamy

Strajki poparła ostatnio dyplomatka Christiana Figueres, ówczesna szefowa ONZ ds. Klimatu, gdy w Paryżu podpisano porozumienie w sprawie walki z globalnym ociepleniem. – Najwyższy czas, aby wsłuchać się w głęboko poruszający głos młodzieży. Porozumienie paryskie było krokiem we właściwym kierunku, ale jego terminowa realizacja jest kluczowa.


Fot: InkDrop/Shutterstock

Źródło: Bild, Guardian, Yahoo News

 

 

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o ludziach, nauce i mieście. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.