Udostępnij

Tysiące uczniów na ulicach zapowiedzią wielkiego strajku klimatycznego

01.03.2019

Choć tylko dwa tygodnie dzielą świat do zapowiadanego wielkiego strajku młodzieży dla klimatu, także dzisiaj młodzi opuszczali lekcje, by zaprotestować w sprawie bardziej zdecydowanych działań rządów. Największa grupa strajkowała w Hamburgu.

Według “Bilda” lekcje opuściło około 10 tysięcy uczniów. W Hamburgu protestowali pod przewodnictwem liderki szkolnego strajku Grety Thunberg.  „Jesteśmy tutaj, jesteśmy głośni, ponieważ kradniecie naszą przyszłość” – skandowali. W poprzedni piątek Thunberg dołączyła do protestów w Belgii.  

Młodzi domagają się od rządu likwidacji energetyki węglowej. Niemcy zapowiedziały wycofanie węgla do 2038 roku i narzuciły wyższe normy emisji dla samochodów, ale wyższe koszty bardziej ekologicznych pojazdów i energii stanowią obawy rządu i przemysłu. Ponadto młodzi liczą na szybsze wycofanie się rządu z węgla.  

Thunberg zapowiedziała w Hamburgu, że strajki szkolne będą trwały, dopóki politycy nie podejmą bardziej zdecydowanych działań przeciwko zmianom klimatycznym. – Przez zbyt długi czas politycy i ludzie u władzy wymknęli się temu, żeby walczyć z kryzysem klimatycznym i nie zrobili nic. Ale dopilnujemy, aby już im się to nie udało – mówiła 16-latka.

Niemiecki minister środowiska Svenja Schulze na Twitterze opisał protesty jako “imponujące”. Z kolei senator edukacji Ties Rabe powiedział, że popiera próby młodych ludzi, aby uczynić świat lepszym miejscem, ale „nikt nie ulepsza świata, opuszczając szkołę”. Tymczasem w samych Niemczech działa około 155 lokalnych grup uczniów i studentów należących do globalnego ruchu “Fridays For Future”. Uczniowie oczywiście strajkowali tradycyjnie także w innych krajach.

Pół tysiąca wydarzeń

W dniu protestów w Hamburgu „Guardian” opublikował także list młodych zebranych wokół ruchu, napisany przed strajkiem 15 marca. Szacuje się, że weźmie w nim udział 51 krajów, zarejestrowano już 500 wydarzeń. Uczniowie planują opuścić lekcje w całej Europie Zachodniej, od USA po Brazylię i Chile, od Australii po Iran, Indie i Japonię.

„Zamierzamy zmienić los ludzkości, czy wam się to podoba, czy nie. Żądamy od światowych decydentów wzięcia odpowiedzialności i rozwiązania tego kryzysu. Zawiedliście nas w przeszłości. Ale młodzież tego świata rozpoczęła ruch i ponownie nie spoczniemy. Jesteśmy bezdźwięczną przyszłością ludzkości. Nie przyjmujemy życia w strachu i spustoszenia. Mamy prawo żyć naszymi marzeniami i nadziejami. ” – czytamy

Strajki poparła ostatnio dyplomatka Christiana Figueres, ówczesna szefowa ONZ ds. Klimatu, gdy w Paryżu podpisano porozumienie w sprawie walki z globalnym ociepleniem. – Najwyższy czas, aby wsłuchać się w głęboko poruszający głos młodzieży. Porozumienie paryskie było krokiem we właściwym kierunku, ale jego terminowa realizacja jest kluczowa.


Fot: InkDrop/Shutterstock

Źródło: Bild, Guardian, Yahoo News

 

 

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i pieśniarka, opiekunka projektu Mantra Ziemia łączącego świadomą sztukę i głęboką ekologię. Publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach najchętniej opowiada o prawdzie ludzkiego serca oraz naturze jako podmiocie. Autorka dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.