Udostępnij

Grozi nam kolejny strajk w sprawie węgla? Związkowcy Tauronu chcą rozmów

08.10.2020

Był list do premiera Morawieckiego, teraz coraz więcej mówi się o strajku. Pracownicy państwowej grupy Tauron domagają się rozmów z rządem na temat scenariusza odejścia Polski od wydobycia węgla. W innym przypadku może nas czekać kolejny protest dotyczący energetycznej strategii Rady Ministrów.

„Nikt nie zaprasza nas do rozmów, choć od dłuższego czasu toczą się one pod hasłem przyszłości energetyki; o tej przyszłości dyskutuje się tylko z przedstawicielami górników – o nas nikt nie pamięta. To karygodne” – mówi Piotr Serafin z Komitetu Protestacyjno-Strajkowego grupy Tauron.

W rozmowach dotyczących przyszłości wydobycia w Polsce dotychczas uczestniczyli jedynie pracownicy Polskiej Grupy Górniczej, kontrolującej śląskie kopalnie węgla kamiennego. Informacje dotyczące ich zamknięcia do 2049 roku nie dotyczyły więc zakładów należących do Tauronu: Sobieskiego, Janiny i Brzeszczy. Poza tym grupa zarządza pięcioma elektrowniami i czterema elektrociepłowniami na południu kraju. Związkowcy Tauronu nie kryją oburzenia mówiąc, że w energetyce nic nie powinno dziać się bez wiedzy energetyków.


Czytaj również: Polska bez węgla do 2049? Porozumienie górników z rządem “niemożliwe do zrealizowania”

„Nie akceptujemy sposobu, w jaki został przedstawiony projekt funkcjonowania rodzimej energetyki węglowej, a zostało to dokonane przy okazji transformacji sektora wydobycia. Dotychczasowy dialog jest pozorowany a jego forma jest nieakceptowalna! (…). Niedopuszczalna jest eliminacja środowiska energetyków, tam gdzie winna być wykorzystana możliwość konsultacji w ramach prawdziwego i rzetelnego dialogu” – napisali do premiera związkowcy z Tauronu.

Pracownicy grupy obawiają się też łączenia ze sobą spółek energetycznych, które doprowadziłoby do utraty pracy przez tysiące osób. Twierdzą, że o ich przyszłości decyduje się w tej chwili „zza biurka”.

„To kpina z nas i kpina z wyborców, którzy chcieliby poważnej, świadomej i mądrej polityki, a nie sztubackich gierek” – podkreśla Piotr Serafin.

Energetycy chcą przede wszystkim gwarancji zatrudnienia. Do rozmów zapraszają premiera Mateusza Morawieckiego. Wymagają od niego zwołania obrad okrągłego stołu, przy którym zasiedliby członkowie rządu, związkowcy i kierownictwo Zjednoczonej Prawicy. Jeśli do tego nie dojdzie, może grozić nam kolejny strajk.

„Chcemy, by sprawy dotyczące energetyki były rozwiązywane w gronie energetyków. Jeżeli tak się nie stanie, podejmiemy wszystkie możliwe i przewidziane prawem formy protestu” – podsumowuje Serafin.

Źródło zdjęcia: materiały prasowe Grupy Tauron

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.