Udostępnij

Grozi nam kolejny strajk w sprawie węgla? Związkowcy Tauronu chcą rozmów

08.10.2020

Był list do premiera Morawieckiego, teraz coraz więcej mówi się o strajku. Pracownicy państwowej grupy Tauron domagają się rozmów z rządem na temat scenariusza odejścia Polski od wydobycia węgla. W innym przypadku może nas czekać kolejny protest dotyczący energetycznej strategii Rady Ministrów.

„Nikt nie zaprasza nas do rozmów, choć od dłuższego czasu toczą się one pod hasłem przyszłości energetyki; o tej przyszłości dyskutuje się tylko z przedstawicielami górników – o nas nikt nie pamięta. To karygodne” – mówi Piotr Serafin z Komitetu Protestacyjno-Strajkowego grupy Tauron.

W rozmowach dotyczących przyszłości wydobycia w Polsce dotychczas uczestniczyli jedynie pracownicy Polskiej Grupy Górniczej, kontrolującej śląskie kopalnie węgla kamiennego. Informacje dotyczące ich zamknięcia do 2049 roku nie dotyczyły więc zakładów należących do Tauronu: Sobieskiego, Janiny i Brzeszczy. Poza tym grupa zarządza pięcioma elektrowniami i czterema elektrociepłowniami na południu kraju. Związkowcy Tauronu nie kryją oburzenia mówiąc, że w energetyce nic nie powinno dziać się bez wiedzy energetyków.


Czytaj również: Polska bez węgla do 2049? Porozumienie górników z rządem “niemożliwe do zrealizowania”

„Nie akceptujemy sposobu, w jaki został przedstawiony projekt funkcjonowania rodzimej energetyki węglowej, a zostało to dokonane przy okazji transformacji sektora wydobycia. Dotychczasowy dialog jest pozorowany a jego forma jest nieakceptowalna! (…). Niedopuszczalna jest eliminacja środowiska energetyków, tam gdzie winna być wykorzystana możliwość konsultacji w ramach prawdziwego i rzetelnego dialogu” – napisali do premiera związkowcy z Tauronu.

Pracownicy grupy obawiają się też łączenia ze sobą spółek energetycznych, które doprowadziłoby do utraty pracy przez tysiące osób. Twierdzą, że o ich przyszłości decyduje się w tej chwili „zza biurka”.

„To kpina z nas i kpina z wyborców, którzy chcieliby poważnej, świadomej i mądrej polityki, a nie sztubackich gierek” – podkreśla Piotr Serafin.

Energetycy chcą przede wszystkim gwarancji zatrudnienia. Do rozmów zapraszają premiera Mateusza Morawieckiego. Wymagają od niego zwołania obrad okrągłego stołu, przy którym zasiedliby członkowie rządu, związkowcy i kierownictwo Zjednoczonej Prawicy. Jeśli do tego nie dojdzie, może grozić nam kolejny strajk.

„Chcemy, by sprawy dotyczące energetyki były rozwiązywane w gronie energetyków. Jeżeli tak się nie stanie, podejmiemy wszystkie możliwe i przewidziane prawem formy protestu” – podsumowuje Serafin.

Źródło zdjęcia: materiały prasowe Grupy Tauron

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.