Udostępnij

Cena gwarantowana prądu i pierwsze kontrowersje. Czy milion gospodarstw znajdzie się dramatycznej sytuacji?

15.09.2022

Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował na konferencji prasowej założenia tzw. „tarczy solidarnościowej”. Według rządzących podwyżki cen energii elektrycznej mają być mniej odczuwalne, a obywatele będą zachęceni do oszczędzania energii. Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach.

Nowa rządowa propozycja, o której już wcześniej wspominał prezes PiS Jarosław Kaczyński dotyczy gwarantowanej ceny prądu na rok 2023. Opiera się na trzech filarach.

  • Wszystkie polskie gospodarstwa będą miały zagwarantowaną cenę prądu w 2023 r., na poziomie cen z roku obecnego. Średnio będzie to 0,75 zł brutto za kWh. Obowiązuje jednak limit zużycia – 2000 kWh w skali roku.
  • Podwyższony do 2600 kWh limit zużycia będzie obowiązywał dla rodzin wielodzietnych. Dokładnie chodzi o rodziny posiadające trójkę lub więcej dzieci. Do tego obejmie gospodarstwa rolnicze oraz osoby z niepełnosprawnościami
  • Dodatkowa obniżka o 10 proc. rocznego rachunku ma obowiązywać dla gospodarstw, które obniżą zużycie o 10 proc.

Wszystkie gospodarstwa domowe, bez wyjątku, będą miały gwarantowaną cenę prądu do 2 tys. kWh rocznie. To w porównaniu do tego, co oferują firmy energetyczne, oszczędności nawet na poziomie 150 zł miesięcznie – przekonywał premier podczas konferencji prasowej. Uprawnieniem do zniżek ma być Karta Dużej Rodziny oraz dokument poświadczający o niepełnosprawności. Szef rządu chce także, aby od 1 października cała administracja publiczna była zobowiązana do ograniczenia zużycia prądu o 10 proc.

Mateusz Morawiecki wspomniał o wsparciu dla gospodarstw, które ogrzewają się energią elektryczną. Miałby to być punktowo kierowany dodatek energetyczny na wzór dodatku do węgla czy pelletu drzewnego. Nie podał jednak, żadnych szczegółów dotyczących wysokości takiego wsparcia.

Gwarantowana cena prądu: nawet milion gospodarstw na lodzie

Do przedstawionych propozycji odniósł się Polski Alarm Smogowy. PAS szacuje, że jeśli rząd nie uwzględni wspomnianej grupy w nowych przepisach, to w dramatycznej sytuacji może znaleźć się nawet milion gospodarstw domowych wykorzystujących energię elektryczną do ogrzewania. – Według danych GUS w 2018 roku  5,1 proc. czyli ponad 740 tysięcy gospodarstw domowych stosowało energię elektryczną w celach grzewczych. Dodatkowo w ostatnich latach bardzo wzrosło wykorzystanie pomp ciepła do ogrzewania domów. W Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków zarejestrowano już blisko 260 tysięcy takich źródeł – mówi w rozmowie ze SmogLabem Andrzej Guła z PAS.

Kto w Polsce ogrzewa się prądem? Chodzi m.in. o sytuację, gdy do ogrzewania wykorzystuje się np. stary piec kaflowy przekształcony w piec akumulacyjny na energię elektryczną. Rozwiązanie polega na tym, że zamiast węgla w piecu znajduje się grzałka.  Prąd pobierany jest zazwyczaj w nocy, gdy taryfy są korzystniejsze. Następnie ciepło oddawane jest stopniowo w ciągu dnia, zapewniając optymalną temperaturę.

Samo ogrzanie prądem 65 m2 mieszkania w kamienicy może pochłonąć rocznie nawet 5000 kWh. Ten sposób wytwarzania ciepła często wykorzystują osoby starsze, na przykład emeryci.

Andrzej Guła, Polski Alarm Smogowy

– Wygląda na to, że rząd nie ma gotowej koncepcji na to, jak wesprzeć gospodarstwa domowe, które ogrzewają się energią elektryczną. Dotknie to setek tysięcy gospodarstw w całej Polsce. Zagrożony jest także program Czyste Powietrze – alarmuje Andrzej Guła. Trzeba także pamiętać o gospodarstwach korzystających z coraz popularniejszych pomp ciepła. One także polegają na energii elektrycznej. Szacunkowe zużycie energii elektrycznej kształtuje się na poziomie 5000 kWh rocznie. – Wygląda na to, że po dodatku węglowym, który stworzył gigantyczne zamieszanie legislacyjne i biurokratyczne, rząd przygotował kolejny nieprzemyślany projekt – komentuje przedstawiciel PAS.

Będzie apel do premiera

Zdaniem premiera „koszt wszystkich instrumentów wsparcia w obszarze energii elektrycznej dla gospodarstw domowych oraz dla przedsiębiorstw energochłonnych przekracza 30 mld zł”.

Polski Alarm Smogowy zapowiada apel do premiera w sprawie wsparcia osób ogrzewających domy energią elektryczną. – Będziemy domagać się od rządu i premiera Morawieckiego, aby objąć ochroną gospodarstwa domowe polegające na tego typu źródłach energii – dowiadujemy się w PAS.

Według informacji zaprezentowanych na konferencji prace nad konkretnymi zapisami ustawy mają ruszyć w przyszłym tygodniu. 

Zdjęcie tytułowe: Kancelaria premiera

Czytaj także: Świętokrzyskie rozmnożyło kopciuchy i wyrobiło 240 proc. normy. Śląsk zgłasza się po miliardy

Autor

Maciej Fijak

Krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii. Naukowo zajmuje się m.in. międzynarodową ochroną środowiska. Uczestnik European Green Activism Training 2020, członek Akcji Ratunkowej dla Krakowa. Po godzinach przemierza Kraków wzdłuż i wszerz – pieszo lub na dwóch kółkach. Najczęściej spotykany w krakowskim Podgórzu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.