Hindusi walczą ze smogiem za pomocą… działa

Podziel się:
działo antysmogowe

Indie znalazły sposób na walkę z zanieczyszczeniami powietrza: mobilny miotacz wody. Urządzenie jest czymś w rodzaju armatki wodnej, ale z racji swoich gabarytów budzi raczej skojarzenia z działem (a z racji kształtu – z suszarką do włosów).
Antysmogowe „działo” to pomysł indyjskich władz, które widzą w nim prosty sposób na rozwiązanie problemu zanieczyszczenia powietrza – przynajmniej w trybie doraźnym. Urządzenie rozpyla drobinki wody pod wysokim ciśnieniem, co pomaga rozproszyć unoszące się w powietrzu pyły. Kropelki o rozmiarach od 10 do 150 mikrometrów łączą się z cząsteczkami szkodliwych aerozoli i opadają na ziemię, rozrzedzając „toksyczną atmosferę”. Armatka zainstalowana jest na platformie samochodowej i połączona z pokaźnym zbiornikiem wody.

„Działo” w fazie testów

Pod koniec grudnia „działo” pojawiła się na ulicach Anand Vihar, jednej z najbardziej zanieczyszczonych dzielnic Delhi. Decyzję w tej sprawie wydali urzędnicy z Wydziału Środowiska i delhijskiego Komitetu Kontroli Zanieczyszczeń. Wcześniej rozważano także rozpylanie wody z helikopterów. Jednak takie rozwiązanie na dłuższą metę byłoby zwyczajnie droższe. Tym bardziej że armatka umieszczona na platformie samochodowej działa dosyć sprawnie: jest w stanie miotać wodę na odległość 70 m.
Inwestycja mimo wszystko nie należy do najtańszych. Koszt urządzenia produkowanego przez indyjską firmę Cloud Tech wynosi 31 tys. dolarów. Jednak władze Delhi są gotowe na takie wydatki. Stołeczny minister środowiska zadeklarował, że jeśli testy zakończą się sukcesem, wkrótce na ulicach miasta pojawi się więcej antysmogowych armatek.

To tylko półśrodki

Rozpylacze wodne nie są oryginalnym pomysłem Hindusów. W Chinach podobne rozwiązania stosowane są od 2015 r. Na krótką metę mogą się sprawdzać, szczególnie w przypadku „pików” smogowych, jednak zdaniem ekologów w najlepszym razie stanowią one półśrodek.
– Takie urządzenia mogą być skuteczne na małym obszarze, np. na placu budowy, gdy trzeba zmniejszyć poziom zapylenia. Jednak trudno uznać je za efektywny mechanizm kontroli zanieczyszczeń powietrza – twierdzi Anumita Roychowdhury z Centre for Science and Environment w Delhi.

Indie poza skalą

Stolica Indii zajmuje czołowe miejsce w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast. Stężenie smogu w Delhi bije na głowę wskaźniki notowane w takich metropoliach, jak Meksyk, Los Angeles czy nawet Pekin. Poziom zanieczyszczeń notowany w Delhi nie mieści się w diagramach WAQI, światowego indeksu jakości powietrza, co można zaobserwować na poniższej grafice. W tej sytuacji armatki wodne nie rozwiążą problemu, chociaż mogą złagodzić jego „objawy”.

Źródło: CNN.com
A z działaniem antysmogowego „działa” w praktyce można zapoznać się na poniższym nagraniu.

Podziel się:
Wesprzyj nas!

Ładowanie danych zbiórki...

Wesprzyj SmogLab!

4
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
JaninaHolipkaKrzysztofFilip Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Filip
Gość
Filip

Tego typu armatki zamgławiające używane są nie tylko w Indiach, ale i w Chinach czy na Tajlandii. W Europie, w tym w Polsce, używa się ich zazwyczaj na zamkniętych terenach typu kopalnie, place budów, cementownie, oczyszczalnie ścieków (w tym wypadku przede wszystkim do niwelacji nieprzyjemnych zapachów). Ale także w wielu innych miejscach. Armatki zamgławiające są bardzo skuteczne w opisanych przeze mnie sytuacjach, natomiast na ulicach efekt może być dość mały ze względu na to, że zapylone jest całe miasto i trudno taką armatką zredukować zapylenie u źródła. Polecam też informacje na ten temat ze strony http://www.ultramist.pl Ceny armatek zamgławiających zaczynają… Czytaj więcej »

Krzysztof
Gość
Krzysztof

W polskim klimacie wystarczy zwracać uwagę na jakość opału, wymienić niesprawne piece i przede wszystkim ograniczyć konieczność palenie w nich poprzez dobre ocieplenie domu, ale nie byle czym tylko styropianem o dobrych parametrach żeby termomodernizacja przyniosła zakładane efekty energetyczne. Najlepiej styropianem firmy Termo Organika bo ma potwierdzoną jakość przez ITB

Holipka
Gość
Holipka

Jak ocieplać to tylko dobrym styropianem.Trzeba sprawdzać raporty GUNB, widać po nich jak wielu producentów styropianu oszukuje na jakości zwłaszcza teraz gdy termoizolacja stała się tak istotna ze względu na zanieczyszczenie powietrza

Janina
Gość
Janina

oczywiście, gdyby większość ludzi zwracała uwagę na jakość opału to byłby raj na ziemi. A jednak smog nadal grasuje i niszczy nasze powietrze. Ostatnio byłam w Danii na malowniczej wyspie, bez samochodów, spalin, powietrze czyste jak łza. Od razu po powrocie postanowiłam rozejrzeć się i kazałam zamontować ramki fakro w oknach, one czyszczą powietrze ze szkodliwych substancji. Dodatkowo maska podczas biegania i każdy weekend na działce poza miastem i jakoś daje radę nasza czterosobowa rodzinka