Udostępnij

„Historyczny moment”. Sejm za zakazem hodowli zwierząt na futro

19.09.2020

W nocy z czwartku na piątek posłowie i posłanki zagłosowali za nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt, czyli między innymi za zakazem hodowli zwierząt na futra. „Ta noc przejdzie do historii prawnej ochrony zwierząt w Polsce” – mówią poruszeni aktywiści. Teraz ustawa trafi do Senatu i prezydenta.

Piątka dla zwierząt to projekt ustawy dotyczący poprawy dobrostanu zwierząt, na co składają się m.in.: zakaz hodowli zwierząt na futra, wzmocnienie kontroli warunków bytowych zwierząt przetrzymywanych przez ludzi, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych, czyli m.in. w cyrkach, zakaz trzymania zwierząt na uwięzi, określenie minimalnych wymiarów kojca oraz ograniczenie możliwości uboju rytualnego. Projekt ustawy został złożony do sejmu w piątek, 11 września 2020 roku.

Nie tylko etyka, ale i dobro środowiska

Już w kolejnym tygodniu podczas posiedzenia sejmu rozpoczęły się prace nad nowelizacją. Obrady nad projektem „Piątka dla zwierząt” rozpoczęły się w środę wieczorem, a zakończyły w czwartek w nocy.  Zmiany zyskały ponadpartyjne poparcie.

Wnioskodawcą projektu był poseł PiS Grzegorz Puda, Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej. Poza kluczową kwestią etyki, argumentował on, że projekt był konsultowany z mieszkańcami wsi, którzy cierpią z powodu fetoru, plag owadów, zanieczyszczenia środowiska oraz wód gruntowych i jako rolnicy popierają zakaz.

https://www.instagram.com/p/CFSW8iPhv2o/

Walka o zakaz

Kampania Cena futra była pierwszą kampanią Fundacji Otwarte Klatki. Od 9 lat aktywiści pokazywali różne oblicza okrutnej hodowli zwierząt na futra.

W 2017 roku w ramach nowelizacji Ustawy o ochronie zwierząt pojawiły się propozycje zakazu hodowli zwierząt futerkowych, zakaz uboju rytualnego, a także zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach. Wtedy Jarosław Kaczyński mówił, że to „kwestia serca”. Od listopada 2017 roku ustawa była „zamrożona”, a w ostateczności wycofana, argumentując, że „to naturalny dział polskiego rolnictwa”. 

Temat powrócił do debaty publicznej w drugim tygodniu września 2020 roku. Fundacja wraz z portalem Onet opublikowali śledztwo z największej fermy norek w Polsce.  Norki miały liczne, w tym otwarte, rany od pogryzień, przez stres wzajemnie się atakowały i były okaleczone przez konstrukcję klatek. Występowały także wśród nich akty kanibalizmu. Powszechne były również infekcje oczu, zatrucia, norki miotające się w konwulsjach, sparaliżowane oraz apatyczne.

Kilka godzin później PiS zorganizował konferencję, na której ogłoszono projekt nowelizacji ustawy.

Sukces dla ludzi i zwierząt

„Od lat co roku na polskich fermach futrzarskich ginęło 5-10 milionów zwierząt futerkowych, a ich życie poprzedzone było miesiącami cierpienia. To wielkie zwycięstwo – nie tylko dla nich, ale także dla mieszkańców okolic ferm. Nie jesteśmy w stanie wyrazić jak bardzo jesteśmy wdzięczni za wsparcie na przestrzeni lat. Podpisywanie petycji, wspieranie zbiórek oraz miłe słowa, zwłaszcza w momentach, gdy walka robiła się coraz trudniejsza – dawało nam to siłę do dalszego działania i ujawniania tego, co ta okrutna branża za wszelką cenę starała się ukryć. Teraz z niecierpliwością będziemy czekać na głosowanie w Senacie– piszą Otwarte Klatki.

Co wprowadzi „piątka”, jeśli przyjmie ją Senat i podpisze prezydent?

  • zakaz hodowli zwierząt futerkowych za wyjątkiem królików (wejdzie w życie po roku od ogłoszenia nowelizacji)
  • zakaz trzymania zwierząt na krótkiej uwięzi i ograniczenie stosowania kolczatek (po pół roku)
  • zakaz wykorzystywania zwierząt na arenach cyrkowych (po 30 dniach – jak cała reszta poniżej)
  • ograniczenie uboju rytualnego wyłącznie do potrzeb związków wyznaniowych
  • częstsze kontrole w schroniskach
  • możliwość wystawiania przez inspekcję weterynaryjną mandatów właścicielom schronisk
  • ograniczenie prawa do prowadzenia schronisk wyłącznie do jednostek samorządowych i organizacji pożytku publicznego
  • wymóg niekaralności oraz nieposzlakowanej opinii wobec osób, które prowadzą schroniska i w nich pracują.

Czytaj także: Więzienie kapucynek, kangury w zagrodach, hodowle rysi. Sprawa pumy to wierzchołek góry lodowej

__

Zdjęcie i źródło: Otwarte Klatki

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i pieśniarka, opiekunka projektu Mantra Ziemia łączącego świadomą sztukę i głęboką ekologię. Publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach najchętniej opowiada o prawdzie ludzkiego serca oraz naturze jako podmiocie. Autorka dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.