Udostępnij

Hiszpania dotuje wegańskie „mięso”. Dla klimatu

20.02.2020

Start-up z Barcelony produkujący alternatywy dla mięsa otrzymał od hiszpańskich władz 250 tys. euro. Firma Foods for Tomorrow ma dzięki temu wprowadzić swoje produkty na międzynarodowy rynek. To pierwsza taka decyzja rządu z Madrytu. Do tej pory Unia Europejska i władze poszczególnych krajów członkowskich skupiały się raczej na wsparciu dla hodowli zwierząt.

Pieniądze pochodzą z funduszu dla innowacyjnych biznesów NEOTEC. Foods for Tomorrow przeznaczy je przede wszystkim na rozwój marki Heura. Pod tą nazwą firma oferuje produkty roślinne imitujące mięso, wyprodukowane jednak w stu procentach z roślin. Według twórców start-upu ich smak ma nie odbiegać od mięsnych oryginałów. Wegańskie alternatywy są też świetnym źródłem białka – zawierają go dwukrotnie więcej niż jajka.

NEOTEC w uzasadnieniu dla przyznanej dotacji wspomina o wysokim zapotrzebowaniu na hiszpańskie „niemięso” i zrównoważonej gospodarce, której przykładem ma być działalność Foods for Tomorrow.

„Dzięki tej inwestycji Foods for Tomorrow będzie w stanie przyspieszyć, zwiększyć skalę produkcji i dotrzeć do większej liczby konsumentów, którzy chcą dbać o klimat, nie porzucając smaku mięsa” – czytamy w oświadczeniu firmy. Heura na światowym rynku będzie musiała walczyć z coraz większą liczbą konkurentów. Wśród nich jest między innymi Beyond Meat czy polski BezMięsny.

Decyzja hiszpańskich władz nie wpisuje się w dotychczasową politykę UE, która na wsparcie hodowli zwierząt wydaje od 18 do 20 proc. swojego budżetu (dane z raportu Greenpeace). Zwierzęce farmy odpowiadają za około 18 procent światowej emisji gazów cieplarnianych – między innymi dwutlenku węgla i metanu. Mimo to UE stawia sobie za cel neutralność klimatyczną. Według badań Uniwersytetu w Oksfordzie i instytutu Agroscope po rezygnacji z produkcji mięsa gospodarstwa rolne na całym świecie zajmowałyby o trzy czwarte mniej terenu. Jak podkreślają uczeni, na zaoszczędzonej powierzchni mogłaby rozwijać się dzika natura.

Zdjęcie: Shutterstock / Pat_Hastings

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.