Udostępnij

Hitachi wstrzymuje budowę elektrowni atomowej na Wyspach. Powodem koszty

17.01.2019

Japońska firma Hitachi zapowiedziała wstrzymanie budowy elektrowni atomowej w brytyjskim Anglesey. Powodem są rosnące koszty inwestycji, które konglomerat uznał za nieopłacalne z punktu widzenia prywatnego przedsiębiorstwa. Choć firma nie wyklucza wznowienia inwestycji, dotychczasowej rozmowy z rządem nie przyniosły porozumienia.

Inwestycja miała wspierać brytyjską energetykę, dążącą do zwiększania ilości energii pochodzącej ze źródeł o niskiej emisji dwutlenku węgla.  Rzecznik Konferencji Przemysłu Brytyjskiego (CBI) nazwał wstrzymanie budowy „poważnym ciosem” dla planów zaopatrywania kraju w energię elektryczną.

Niedawno z podobnej inwestycji na terenie Wielkiej Brytanii zrezygnowała Toshiba. Aktualnie realizowany jest tylko jeden tego typu projekt – Hinkley Point C w hrabstwie Somerset. Elektrownie te, wraz ze wstrzymanym projektem Hitachi, miały wspólnie zaspokoić 15% zapotrzebowania kraju na energię elektryczną.

Energetyka jądrowa w Wielkiej Brytanii

Obecnie na Wyspach znajduje się 15 reaktorów jądrowych odpowiadających za produkcję jednej piątej energii elektrycznej. Jak wskazuje BBC – przez lata kolejne rządy wspierały energetykę jądrową jako niskoemisyjne źródło energii. Niedokończona inwestycja – składająca się z dwóch reaktorów – miała zostać sfinalizowana w 2020 roku.

Rząd oczekiwał, że przy projekcie zatrudnienie znajdzie 9 000 pracowników. Przerwanie prac oznacza ponadto likwidację 300 miejsc pracy w brytyjskim oddziale Hitachi, a także 1000 w związanych z nią łańcuchach dostaw – zwracają uwagę lokalne związki zawodowe.

W stronę źródeł odnawialnych?

Partia Zielonych oraz organizacje ekologiczne (m.in. Greenpeace) proponują, by zamiast orientacji na energetykę jądrową, inwestować w odnawialne źródła energii oraz zwiększanie efektywności energetycznej kraju.

Strona rządowa twierdzi natomiast, że niskoemisyjna energetyka nie jest możliwa bez energii atomowej. Ich zdaniem przyszłość wiąże się z nową energetyką jądrową – opartą na najnowszych rozwiązaniach technologicznych.

 

Czytaj także: Niemcy w 2018 mieli więcej energii ze źródeł odnawialnych niż z węgla

 

Źródła: bbc.com, The Guardian

Zdjęcie: Unsplash.com/Thomas Millot

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.