Udostępnij

Hitachi wstrzymuje budowę elektrowni atomowej na Wyspach. Powodem koszty

17.01.2019

Japońska firma Hitachi zapowiedziała wstrzymanie budowy elektrowni atomowej w brytyjskim Anglesey. Powodem są rosnące koszty inwestycji, które konglomerat uznał za nieopłacalne z punktu widzenia prywatnego przedsiębiorstwa. Choć firma nie wyklucza wznowienia inwestycji, dotychczasowej rozmowy z rządem nie przyniosły porozumienia.

Inwestycja miała wspierać brytyjską energetykę, dążącą do zwiększania ilości energii pochodzącej ze źródeł o niskiej emisji dwutlenku węgla.  Rzecznik Konferencji Przemysłu Brytyjskiego (CBI) nazwał wstrzymanie budowy „poważnym ciosem” dla planów zaopatrywania kraju w energię elektryczną.

Niedawno z podobnej inwestycji na terenie Wielkiej Brytanii zrezygnowała Toshiba. Aktualnie realizowany jest tylko jeden tego typu projekt – Hinkley Point C w hrabstwie Somerset. Elektrownie te, wraz ze wstrzymanym projektem Hitachi, miały wspólnie zaspokoić 15% zapotrzebowania kraju na energię elektryczną.

Energetyka jądrowa w Wielkiej Brytanii

Obecnie na Wyspach znajduje się 15 reaktorów jądrowych odpowiadających za produkcję jednej piątej energii elektrycznej. Jak wskazuje BBC – przez lata kolejne rządy wspierały energetykę jądrową jako niskoemisyjne źródło energii. Niedokończona inwestycja – składająca się z dwóch reaktorów – miała zostać sfinalizowana w 2020 roku.

Rząd oczekiwał, że przy projekcie zatrudnienie znajdzie 9 000 pracowników. Przerwanie prac oznacza ponadto likwidację 300 miejsc pracy w brytyjskim oddziale Hitachi, a także 1000 w związanych z nią łańcuchach dostaw – zwracają uwagę lokalne związki zawodowe.

W stronę źródeł odnawialnych?

Partia Zielonych oraz organizacje ekologiczne (m.in. Greenpeace) proponują, by zamiast orientacji na energetykę jądrową, inwestować w odnawialne źródła energii oraz zwiększanie efektywności energetycznej kraju.

Strona rządowa twierdzi natomiast, że niskoemisyjna energetyka nie jest możliwa bez energii atomowej. Ich zdaniem przyszłość wiąże się z nową energetyką jądrową – opartą na najnowszych rozwiązaniach technologicznych.

 

Czytaj także: Niemcy w 2018 mieli więcej energii ze źródeł odnawialnych niż z węgla

 

Źródła: bbc.com, The Guardian

Zdjęcie: Unsplash.com/Thomas Millot

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.