Hitachi wstrzymuje budowę elektrowni atomowej na Wyspach. Powodem koszty

2414
0
Podziel się:

Japońska firma Hitachi zapowiedziała wstrzymanie budowy elektrowni atomowej w brytyjskim Anglesey. Powodem są rosnące koszty inwestycji, które konglomerat uznał za nieopłacalne z punktu widzenia prywatnego przedsiębiorstwa. Choć firma nie wyklucza wznowienia inwestycji, dotychczasowej rozmowy z rządem nie przyniosły porozumienia.

Inwestycja miała wspierać brytyjską energetykę, dążącą do zwiększania ilości energii pochodzącej ze źródeł o niskiej emisji dwutlenku węgla.  Rzecznik Konferencji Przemysłu Brytyjskiego (CBI) nazwał wstrzymanie budowy „poważnym ciosem” dla planów zaopatrywania kraju w energię elektryczną.

Niedawno z podobnej inwestycji na terenie Wielkiej Brytanii zrezygnowała Toshiba. Aktualnie realizowany jest tylko jeden tego typu projekt – Hinkley Point C w hrabstwie Somerset. Elektrownie te, wraz ze wstrzymanym projektem Hitachi, miały wspólnie zaspokoić 15% zapotrzebowania kraju na energię elektryczną.

Energetyka jądrowa w Wielkiej Brytanii

Obecnie na Wyspach znajduje się 15 reaktorów jądrowych odpowiadających za produkcję jednej piątej energii elektrycznej. Jak wskazuje BBC – przez lata kolejne rządy wspierały energetykę jądrową jako niskoemisyjne źródło energii. Niedokończona inwestycja – składająca się z dwóch reaktorów – miała zostać sfinalizowana w 2020 roku.

Rząd oczekiwał, że przy projekcie zatrudnienie znajdzie 9 000 pracowników. Przerwanie prac oznacza ponadto likwidację 300 miejsc pracy w brytyjskim oddziale Hitachi, a także 1000 w związanych z nią łańcuchach dostaw – zwracają uwagę lokalne związki zawodowe.

W stronę źródeł odnawialnych?

Partia Zielonych oraz organizacje ekologiczne (m.in. Greenpeace) proponują, by zamiast orientacji na energetykę jądrową, inwestować w odnawialne źródła energii oraz zwiększanie efektywności energetycznej kraju.

Strona rządowa twierdzi natomiast, że niskoemisyjna energetyka nie jest możliwa bez energii atomowej. Ich zdaniem przyszłość wiąże się z nową energetyką jądrową – opartą na najnowszych rozwiązaniach technologicznych.

 

Czytaj także: Niemcy w 2018 mieli więcej energii ze źródeł odnawialnych niż z węgla

 

Źródła: bbc.com, The Guardian

Zdjęcie: Unsplash.com/Thomas Millot

Podziel się: