Udostępnij

Holandia nie dotuje już ogrzewania domów pelletem. Eksperci doradzają odejście od biomasy w energetyce

21.01.2022

Od kilku lat Holandia nie dotuje z publicznych środków zakupu kotłów na pellet oraz samego surowca, który jest w nich spalany. Kontrowersje wzbudza wykorzystywanie biomasy w elektrociepłowniach i elektrowniach. Odejście od ogrzewania pelletem rekomenduje niezależna rada ekspertów, która oficjalnie doradza holenderskiemu rządowi.

Rząd Holandii wstrzymał od 1 stycznia 2020 roku dotacje dotyczące domowych urządzeń grzewczych na pellet, a także wykorzystywanego w nich surowca. Decyzję podjęto w 2019 roku, powołując się przy tym m.in. na kwestie związane z jakością powietrza.

Coraz częściej eksperci, w tym ci doradzający rządowi, opowiadają się za odejściem od biomasy także w sektorze elektroenergetyki i energetyki cieplnej. Pojawiają się jednak również głosy przeciwne, wskazujące, że jest to źródło bardziej przyjazne dla klimatu niż paliwa kopalne.

Czytaj także: Co znajduje się w dymie ze spalania drewna?

Biomasa stanowi „kość niezgody” w polityce klimatycznej nie tylko Holandii, ale i innych krajów UE. A to dlatego, że w przypadku energetyki wielu państw zaliczana jest ona do źródeł odnawialnych. Stanowiąc przy tym istotną część OZE w miksach energetycznych.

Z przeciwnej strony pojawiają się argumenty, że powinniśmy dążyć do możliwie całkowitej rezygnacji z emisji CO2, ze względu na powagę sytuacji związanej z kryzysem klimatycznym.

Ogrzewanie pelletem w ogniu krytyki

W przypadku wspomnianej Holandii trwa spór wokół budowy elektrociepłowni zasilanej biomasą w Diemen. W tamtejszym obiekcie – w przypadku finalizacji – spalanych będzie 200 tys. ton drewnianego surowca rocznie. Krytyka pojawiła się m.in. ze strony aktywistki Grety Thunberg, nawołującej do ograniczenia emisji CO2. Opinię w tej sprawie napisało również grono ekspertów z kilku holenderskich organizacji ekologicznych, które zwróciło uwagę m.in. na kwestie zanieczyszczeń powietrza wokół obiektu. Póki co, powstanie elektrociepłowni i ostateczna skala wykorzystania w niej biomasy jest kwestią nierozstrzygniętą.

Czytaj również: Naukowcy apelują o zrównoważone wykorzystanie biomasy leśnej w produkcji energii

W Holandii wciąż kontrowersyjna pozostaje kwestia wykorzystywania biomasy w elektroenergetyce i energetyce cieplnej. Rada niezależnych ekspertów, która oficjalnie doradza holenderskim władzom, opowiedziała się w ubiegłym roku za odejściem od tego źródła energii. Przedstawiciele rządu nadal podkreślają jednak rolę biomasy w osiąganiu celów klimatycznych przez Holandię.

Biomasa w ogrzewaniu domostw „nieefektywna energetycznie”

Szerokie wykorzystywanie biomasy, włączając w to ogrzewanie domostw, krytykuje m.in. Marcin Popkiewicz, fizyk, analityk i redaktor „Nauki o Klimacie”. „W szczególności powinniśmy zrezygnować z niej w ogrzewaniu budynków. Jest nieefektywna energetycznie i niesie ze sobą różne inne problemy, w tym smog. Nawet jak masz przyzwoity piec, zgodny z ekoprojektem, do którego masz wrzucać wyłącznie suche drewno liściaste, to praktyka w naszym kraju jest taka, że trafia tam coś, co będzie okrutnie kopcić” – ocenił w rozmowie z nami Popkiewicz.

Czytaj także: Mieszkańcy Podkowy Leśnej chcą zakazu palenia w kominkach, gdy jakość powietrza się pogorszy

Zaznacza on jednak, że istnieją lepsze obszary do wykorzystywania biomasy, np. w przemyśle chemicznym, jako odnawialny wsad zastępujący paliwa kopalne. Z całością wspomnianej rozmowy można zapoznać się TUTAJ.

_

Zdjęcie: Serhii Derkach / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.