Holandia nie dotuje już ogrzewania domów pelletem. Eksperci doradzają odejście od biomasy w energetyce

Podziel się:

Od kilku lat Holandia nie dotuje z publicznych środków zakupu kotłów na pellet oraz samego surowca, który jest w nich spalany. Kontrowersje wzbudza wykorzystywanie biomasy w elektrociepłowniach i elektrowniach. Odejście od ogrzewania pelletem rekomenduje niezależna rada ekspertów, która oficjalnie doradza holenderskiemu rządowi.

Rząd Holandii wstrzymał od 1 stycznia 2020 roku dotacje dotyczące domowych urządzeń grzewczych na pellet, a także wykorzystywanego w nich surowca. Decyzję podjęto w 2019 roku, powołując się przy tym m.in. na kwestie związane z jakością powietrza.

Coraz częściej eksperci, w tym ci doradzający rządowi, opowiadają się za odejściem od biomasy także w sektorze elektroenergetyki i energetyki cieplnej. Pojawiają się jednak również głosy przeciwne, wskazujące, że jest to źródło bardziej przyjazne dla klimatu niż paliwa kopalne.

Czytaj także: Co znajduje się w dymie ze spalania drewna?

Biomasa stanowi „kość niezgody” w polityce klimatycznej nie tylko Holandii, ale i innych krajów UE. A to dlatego, że w przypadku energetyki wielu państw zaliczana jest ona do źródeł odnawialnych. Stanowiąc przy tym istotną część OZE w miksach energetycznych.

Z przeciwnej strony pojawiają się argumenty, że powinniśmy dążyć do możliwie całkowitej rezygnacji z emisji CO2, ze względu na powagę sytuacji związanej z kryzysem klimatycznym.

Ogrzewanie pelletem w ogniu krytyki

W przypadku wspomnianej Holandii trwa spór wokół budowy elektrociepłowni zasilanej biomasą w Diemen. W tamtejszym obiekcie – w przypadku finalizacji – spalanych będzie 200 tys. ton drewnianego surowca rocznie. Krytyka pojawiła się m.in. ze strony aktywistki Grety Thunberg, nawołującej do ograniczenia emisji CO2. Opinię w tej sprawie napisało również grono ekspertów z kilku holenderskich organizacji ekologicznych, które zwróciło uwagę m.in. na kwestie zanieczyszczeń powietrza wokół obiektu. Póki co, powstanie elektrociepłowni i ostateczna skala wykorzystania w niej biomasy jest kwestią nierozstrzygniętą.

Czytaj również: Naukowcy apelują o zrównoważone wykorzystanie biomasy leśnej w produkcji energii

W Holandii wciąż kontrowersyjna pozostaje kwestia wykorzystywania biomasy w elektroenergetyce i energetyce cieplnej. Rada niezależnych ekspertów, która oficjalnie doradza holenderskim władzom, opowiedziała się w ubiegłym roku za odejściem od tego źródła energii. Przedstawiciele rządu nadal podkreślają jednak rolę biomasy w osiąganiu celów klimatycznych przez Holandię.

Biomasa w ogrzewaniu domostw „nieefektywna energetycznie”

Szerokie wykorzystywanie biomasy, włączając w to ogrzewanie domostw, krytykuje m.in. Marcin Popkiewicz, fizyk, analityk i redaktor „Nauki o Klimacie”. „W szczególności powinniśmy zrezygnować z niej w ogrzewaniu budynków. Jest nieefektywna energetycznie i niesie ze sobą różne inne problemy, w tym smog. Nawet jak masz przyzwoity piec, zgodny z ekoprojektem, do którego masz wrzucać wyłącznie suche drewno liściaste, to praktyka w naszym kraju jest taka, że trafia tam coś, co będzie okrutnie kopcić” – ocenił w rozmowie z nami Popkiewicz.

Czytaj także: Mieszkańcy Podkowy Leśnej chcą zakazu palenia w kominkach, gdy jakość powietrza się pogorszy

Zaznacza on jednak, że istnieją lepsze obszary do wykorzystywania biomasy, np. w przemyśle chemicznym, jako odnawialny wsad zastępujący paliwa kopalne. Z całością wspomnianej rozmowy można zapoznać się TUTAJ.

_

Zdjęcie: Serhii Derkach / Shutterstock.com

Podziel się: