Udostępnij

Holendrzy zbudują najdłuższą podgrzewaną ścieżkę rowerową w Europie

13.04.2018

Od pewnego czasu w wielu holenderskich miastach inwestuje się w podgrzewane ścieżki rowerowe, które pozwalają na komfortową jazdę przez cały rok. Teraz zdecydowali się zbudować najdłuższą taką ścieżkę w Europie. Międzymiastowa droga ma mieć 1,7 kilometra.
Przebiegnie przez rezerwat przyrody De Jufferswaard, a jej celem jest skrócenie czasu podróży między miastami Wageningen and Arnhem. Ścieżka będzie podgrzewana z pomocą nadwyżki energii cieplnej z lokalnej papierni Parenco. „Ścieżka jest przeznaczone przede wszystkim dla ludzi dojeżdżających do pracy. To piękny i chroniony obszar. Dlatego chcemy to zrobić. Nie chcemy tam używać soli”, mówiła Petra Borsboom, rzeczniczka rady Gelderland, tłumacząc decyzję o budowie.
Nowa ścieżka skróci drogę między miastami o 600 metrów i pozwoli na szybsze przejazdy po trasie, z której korzystają głównie ludzie dojeżdżający do pracy. Przebiegnie po nabrzeżu rzeki Nederrij, co wywołuje obawy o żyjące w niej lub jej pobliżu zwierzęta. Szczególna troska dotyczy tego, że ciepło ściągnie żaby oraz bobry i rowerzyści będą zagrożeniem dla nich, a one dla rowerzystów. Samorząd zapowiedział, że będzie ten problem monitorował ze szczególną uwagą i sprawdzał, czy nowa inwestycja nie wpływa negatywnie na faunę rezerwatu. Poza tym projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem i uznaniem.
Jest to bowiem inwestycja pionierska. Dotąd podobne rozwiązania stosowano głównie na krótkich odcinkach w miastach. Stworzenie podgrzewanej, „międzymiastowej”, rowerostrady to nowość. Tak duża, że firma, która otrzyma to zadanie, oprócz samego wykonania inwestycji, będzie musiała wymyślić jak to zrobić i przekonać do pomysłu radnych. Udana realizacja, podkreślają w Holandii, może bowiem wywrzeć duży wpływ na to, w jaki sposób podobne przedsięwzięcia będą realizowane w innych miejscach oraz krajach.
„To będzie najdłuższa taka ścieżka w Europie. Nie mówimy, że na świecie, bo być może w Chinach jest jakaś dłuższa, o której nie wiemy”, opowiadała rzeczniczka regionu i dodawała, że cieszy się na poprawę bezpieczeństwa jazdy oraz to, że ta stanie się szybsza oraz przyjemniejsza.
Fot. smilla4/Flickr.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.