Udostępnij

Honolulu pozywa koncerny naftowe. Obwinia je za zmiany klimatu, które szkodzą miastu

13.03.2020

Stolica stanu Hawaje złożyła pozew sądowy przeciwko grupie koncernów, zajmujących się wydobyciem paliw kopalnych. Honolulu domaga się od nich odszkodowania, z którego sfinansowana miałaby być walka ze skutkami zmian klimatycznych, które dotykają miasto.

W pozwie, który przed kilkoma dniami trafił do lokalnego sądu, podkreślono, że stolica Hawajów cierpi m.in. z powodu podnoszącego się poziomu morza, a także bardziej dotkliwych podtopień i powodzi, które przynoszą z sobą sztormy.

Oznacza to dla miasta nie tylko koszty związane ze zniszczeniami, ale także inwestycje w przebudowę infrastruktury transportowej – tak, by zaadaptować ją do nowych warunków. Szacuje się, że koszt podniesienia dróg w całym stanie Hawaje wyniesie co najmniej 15 miliardów dolarów, a konieczność takich działań dotyczy również dróg administrowanych przez Honolulu.

Czytaj także: Nawet połowa piaszczystych plaż na świecie może zniknąć do końca wieku

Przez zmiany klimatyczne cierpi również charakterystyczny krajobraz pacyficznych wysp, będący jedną z jej atrakcji turystycznych. Jak możemy przeczytać w pozwie, w związku ze zmianami klimatycznymi Honolulu straciło już 25 proc. swoich plaż – z powodu erozji oraz podnoszenia się poziomu morza.

„Przez kolejne dziesięciolecia firmy zajmujące się paliwami kopalnymi wiedziały, że sprzedawane przez nie produkty będą mieć ogromnie szkodliwe skutki gospodarcze dla lokalnych samorządów, miast i hrabstw, a ich koszt będą musieli ponieść podatnicy” – powiedział urzędnik miejski Josh Stanbro, w trakcie konferencji prasowej przed budynkiem sądu.

Sprawdź również: Coca-Cola, Pepsi i Nestlé staną przed sądem. Za plastikowe śmieci

„Zamiast ujawniać te informacje, ukryli je, promowali nierozważne poglądy naukowe, doprowadzając w ten sposób do zamieszania wśród opinii publicznej, organów państwowych i władz lokalnych” – podkreślił Stanbro. „Ta sprawa jest bardzo podobna do [sprawy] Big Tobacco [największych koncernów tytoniowym – przyp. red.], które kłamały na temat swoich produktów, a także firm farmaceutycznych, które doprowadziły do 'epidemii’ uzależnień od opioidów” – dodał Joey Manahan, odpowiadający za finanse miasta.

Wśród pozwanych znalazły się firmy: BP, BHP Group, Aloha Petroleum, Chevron, ConocoPhillips, Phillips 66, ExxonMobil, Marathon Petroleum, Royal Dutch Shell oraz Sunoco.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Theodore Trimmer

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.