Stolica stanu Hawaje złożyła pozew sądowy przeciwko grupie koncernów, zajmujących się wydobyciem paliw kopalnych. Honolulu domaga się od nich odszkodowania, z którego sfinansowana miałaby być walka ze skutkami zmian klimatycznych, które dotykają miasto.
W pozwie, który przed kilkoma dniami trafił do lokalnego sądu, podkreślono, że stolica Hawajów cierpi m.in. z powodu podnoszącego się poziomu morza, a także bardziej dotkliwych podtopień i powodzi, które przynoszą z sobą sztormy.
Oznacza to dla miasta nie tylko koszty związane ze zniszczeniami, ale także inwestycje w przebudowę infrastruktury transportowej – tak, by zaadaptować ją do nowych warunków. Szacuje się, że koszt podniesienia dróg w całym stanie Hawaje wyniesie co najmniej 15 miliardów dolarów, a konieczność takich działań dotyczy również dróg administrowanych przez Honolulu.
Czytaj także: Nawet połowa piaszczystych plaż na świecie może zniknąć do końca wieku
Przez zmiany klimatyczne cierpi również charakterystyczny krajobraz pacyficznych wysp, będący jedną z jej atrakcji turystycznych. Jak możemy przeczytać w pozwie, w związku ze zmianami klimatycznymi Honolulu straciło już 25 proc. swoich plaż – z powodu erozji oraz podnoszenia się poziomu morza.
„Przez kolejne dziesięciolecia firmy zajmujące się paliwami kopalnymi wiedziały, że sprzedawane przez nie produkty będą mieć ogromnie szkodliwe skutki gospodarcze dla lokalnych samorządów, miast i hrabstw, a ich koszt będą musieli ponieść podatnicy” – powiedział urzędnik miejski Josh Stanbro, w trakcie konferencji prasowej przed budynkiem sądu.
Sprawdź również: Coca-Cola, Pepsi i Nestlé staną przed sądem. Za plastikowe śmieci
„Zamiast ujawniać te informacje, ukryli je, promowali nierozważne poglądy naukowe, doprowadzając w ten sposób do zamieszania wśród opinii publicznej, organów państwowych i władz lokalnych” – podkreślił Stanbro. „Ta sprawa jest bardzo podobna do [sprawy] Big Tobacco [największych koncernów tytoniowym – przyp. red.], które kłamały na temat swoich produktów, a także firm farmaceutycznych, które doprowadziły do 'epidemii’ uzależnień od opioidów” – dodał Joey Manahan, odpowiadający za finanse miasta.
Wśród pozwanych znalazły się firmy: BP, BHP Group, Aloha Petroleum, Chevron, ConocoPhillips, Phillips 66, ExxonMobil, Marathon Petroleum, Royal Dutch Shell oraz Sunoco.
_
Zdjęcie: Shutterstock/Theodore Trimmer