Udostępnij

Ilość CO2 w atmosferze może wkrótce przekroczyć poziom sprzed 3,3 mln lat

16.07.2020

Według naukowców z University of Southampton do 2025 roku poziom dwutlenku węgla w atmosferze będzie prawdopodobnie wyższy niż w epoce pliocenu, a konkretnie 3,3 miliona lat temu. Wówczas średnie temperatury powietrza na planecie były o 3 st. Celsjusza wyższe niż obecnie.

Badacze z brytyjskiej uczelni zbadali skład niewielkich skamielin, pobranych z głębokich osadów Morza Karaibskiego. Drobiny te, o wielkości porównywalnej do główki szpilki, pozwoliły na oszacowanie poziomu dwutlenku węgla, obecnego w ziemskiej atmosferze 3,3 miliona lat temu.

Okazuje się, że ówczesny poziom jest bardzo bliski temu, z którym – za sprawą emisji spowodowanych przez człowieka – będziemy mieli do czynienia już wkrótce. Jak wyliczają naukowcy z University of Southampton, najcieplejsza część epoki pliocenu charakteryzowała się poziomem CO2 między 380 a 420 ppm. Według najbardziej prawdopodobnego scenariusza wynik ten przekroczymy w roku 2025.

Czytaj także: Poziom CO2 w atmosferze przekroczył 415 ppm. Po raz pierwszy od narodzin ludzkości

W szacunkach oparto się na znalezionych w próbkach izotopach boru. Pierwiastek ten pozwolił ocenić kwasowość ówczesnych oceanów, a następnie oszacować – ściśle z nią związany – poziom dwutlenku węgla. Rezultaty analiz opublikowano w czasopiśmie naukowym „Nature Scientific Reports„.

Świat o 3 stopnie cieplejszy niż dziś

„Wiedza o dwutlenku węgla w przeszłości jest bardzo interesująca, ponieważ pokazuje nam, jak system klimatyczny, pokrywy lodowe i poziom morza wcześniej reagowały na podwyższone poziomy CO2. Przeanalizowaliśmy ten szczególny przedział z niespotykaną wcześniej dokładnością, ponieważ zapewnia on świetne informacje na temat kontekstu dla stanu dzisiejszego klimatu” – podkreśla dr Elwyn de la Vega, współautorka badania.

Czytaj również: Emisje i stężenia CO2. Co trzeba wiedzieć, żeby zrozumieć zmianę klimatu?

Naukowcy zwracają uwagę, że świat sprzed 3,3 mln lat temu znacznie różnił się od dzisiejszego. Szacuje się, że średnie temperatury na planecie były wówczas o 3 st. Celsjusza wyższe niż obecnie, a to przekładało się na mniejsze zasoby lodu i wyższe poziomy oceanów.

„Powodem, dla którego nie widzimy dziś temperatur i poziomów mórz podobnych do tych w pliocenie, jest fakt , że klimat ziemski potrzebuje chwili, by dostosować się do poziomów CO2. (…) Nasze wyniki dają jednak wyobrażenie o tym, co może się stać, gdy system osiągnie równowagę” – mówi prof. Gavin Foster, współautor badania.

_

Z pełnymi wynikami analiz można zapoznać się tutaj.

Źródło: University of Southampton

Zdjęcie: Shutterstock/David Greitzer

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.