Udostępnij

Poziom CO2 w atmosferze przekroczył 415 ppm. Po raz pierwszy od narodzin ludzkości

14.05.2019

Naukowcy w stacji pomiarowej Mauna Loa na Hawajach odnotowali rekordowy poziom stężenia CO2 w atmosferze – 415 ppm. Zdaniem klimatologów ostatni raz tyle dwutlenku węgla znajdowało się w ziemskiej atmosferze 3 miliony lat temu. Wówczas na Antarktydzie rosły drzewa, a poziom mórz i oceanów był o kilka metrów wyższy.

W obserwatorium Mauna Loa na Hawajach od lat 50-tych XX wieku naukowcy mierzą stężenia dwutlenku węgla w atmosferze. Po raz pierwszy odnotowali oni wynik 415 ppm – nie tylko najwyższy w historii pomiarów, ale także najwyższy w historii ludzkości.

Od roku 1960 stężenie dwutlenku węgla w ziemskiej atmosferze wzrosło o ok. 100 ppm – a więc o niemal jedną trzecią. [Szczegółowym danym można przyjrzeć się m.in. tutaj]

Prof. Ralph Keeling – kierujący projektem badawczym prowadzonym na Hawajach – skomentował rekordowy wynik w ten sposób: „Każdego roku dzieje się tak, że powinniśmy mówić: 'Nie, to nie powinno się dziać. To nie jest normalne’. 'Ten wzrost nie jest zrównoważony pod względem zużycia energii i tego, co robimy na planecie’”.

(Pre)historyczny rekord

„Poziom CO2 w atmosferze osiągnął obecnie 415 ppm. Ostatni raz, kiedy ludzie doświadczyli poziomów tak wysokich, był … nigdy. Człowiek [wtedy – S.M.] nie istniał” – napisał na Twitterze Peter Gleick, meteorolog z amerykańskiej National Academy of Sciences.

Według danych opublikowanych niedawno przez Poczdamski Instytut Badań nad Wpływem Klimatu (PIK), dwutlenek węgla osiągnął poziom niespotykany w ziemskiej atmosferze od 3 milionów lat. Wniosek ten oparto na symulacji komputerowej, uwzględniającej nie tylko współczesne pomiary, ale również ustalenia paleoklimatologów – czerpiących informacje o stężeniach CO2 m.in. z powietrza uwięzionego w lodowcach. [Więcej na temat paleoklimatologii – czyli badań klimatu przed narodzinami ludzkości – przeczytać można na portalu Nauka o Klimacie].

„Cała ludzka historia była w chłodniejszym klimacie niż teraz (…) Pomimo porozumienia klimatycznego w Paryżu, pomimo wszystkich przemówień i protestów – nie widzimy, że nadal wyginamy krzywą” – powiedział Wolfgang Lucht z PIK, w rozmowie z agencją AFP. Zdaniem badaczy z Poczdamu wzrost temperatur zatrzymałaby stabilizacja stężenia CO2 na poziomie 350 ppm – czyli takiego, który przekroczyliśmy w latach 80-tych XX wieku.

Przypomnijmy: Według wspomnianego Porozumienia paryskiego 195 państw świata zadeklarowało wspólną walkę ze zmianami klimatycznymi, poprzez redukcję emisji gazów cieplarnianych. Celem jest zatrzymanie wzrostu średnich temperatur na świecie na poziomie max. 2 stopni Celsjusza powyżej poziomu sprzed okresu rewolucji przemysłowej.

Rozwiązaniem optymalnym – do którego państwa zamierzają dążyć – jest zatrzymanie wzrostu średnich temperatur na poziomie 1,5 st. Celsjusza.

 

Źródła: Scripps Institution of Oceanography, science alertAFPNauka o Klimacie, Komisja Europejska

Zdjęcie: Scripps Institution of Oceanography

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.