Udostępnij

Belgijski parlament jednogłośnie przeciw importowi trofeów łowieckich gatunków chronionych

12.04.2022

Belgijski parlament jednogłośnie przyjął rezolucję, w której wezwał rząd, aby zaprzestano wydawania pozwoleń na import trofeów łowieckich zagrożonych gatunków. Chodzi o zwierzęta znajdujące się na dwóch unijnych listach, w tym m.in. słonie afrykańskie, nosorożce i lwy. Mimo niewielkich rozmiarów kraju, w Belgii kwitnie handel tego rodzaju trofeami. Równocześnie sprzeciwia się temu ok. 90 proc. obywateli.

Rezolucja wzywa rząd, by odpowiedni minister zaprzestał wydawania pozwoleń na import trofeów łowieckich pochodzących od określonych gatunków zwierząt. Co ciekawe, w głosowaniu parlamentarzyści i parlamentarzystki wypowiedzi się jednogłośnie. Jest więc zgoda wszystkich znaczących środowisk politycznych.

W praktyce oznacza to, że za zgodą parlamentu minister ds. środowiskowych będzie mogła zaprzestać wydawania stosownych licencji, niezbędnych do sprowadzania fragmentów ciał zwierząt. Rządzący zapowiadają, że tak właśnie się stanie.

Zgodnie z rezolucją parlamentu, zakaz obejmie wszystkie gatunki zwierząt wymienione w załączniku A rozporządzenia Unii Europejskiej na temat handlu dzikimi zwierzętami. Dołączy do nich także część gatunków z załącznika B tego dokumentu. Do Belgii nie będą więc sprowadzane więcej trofea pochodzące m.in. od słoni afrykańskich, nosorożców, lwów czy niedźwiedzi polarnych.

Czytaj także: Masowe wymieranie szybsze niż sądzono. „Od nas zależy, jaki świat zostawimy przyszłym pokoleniom”

Społeczna zgoda w kwestii zakazu

Niemalże jednogłośne w tej sprawie jest także belgijskie społeczeństwo, które zwyczaj kolekcjonowania fragmentów ciał zabitych zwierząt uznało za relikt przeszłości. Organizacja Humane Society International przytacza w tym kontekście wyniki badań, przeprowadzonych na jej zlecenie przez ośrodek badawczy Ipsos. W reprezentatywnej ankiecie sprzed ponad roku 88 proc. obywateli kraju popiera zakaz importu jakichkolwiek trofeów łowieckich. 91 proc. jest przeciwnych w ogóle polowaniom w celu ich pozyskania.

Choć Belgia może wydawać się krajem małym i nieznaczącym w kontekście handlu trofeami, rzeczywistość wygląda inaczej. Jak podaje organizacja Campaign to Ban Trophy Hunting, powołując się na dane rządowe, w 2020 roku do Belgii przywieziono ciała lub fragmenty ciał pochodzące od 154 zwierząt, które teraz obejmie zakaz. Ponadto do kraju trafiło 16 kg kłów pochodzących od słoni.

_

Zdjęcie: zlikovec / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.