Udostępnij

Indianie Cherokee skorzystają z arktycznego banku nasion, by zachować swoje święte rośliny

13.02.2020

Indianie Cherokee umieszczą nasiona najważniejszych dla swojej tożsamości roślin w arktycznym banku nasion w Norwegii. Chcą w ten sposób zabezpieczyć je dla przyszłych pokoleń. Wśród nich znajdzie się najświętszy dla ich tożsamości rodzaj kukurydzy.

Do norweskiego banku nasion Svalbard Global Seed Vault, znanego bardziej jako „Doomsday Vault” (dosł. „Krypta Zagłady”), trafić mają wkrótce nasiona, przekazane przez Indian Cherokee, żyjących w amerykańskim stanie Oklahoma. Do Norwegii trafi 9 próbek nasion zbóż, w tym najświętsza dla ich kultury kukurydza White Eagle.

„Kawałek naszej kultury zachowany na zawsze. Za kilka pokoleń nasiona te będą nadal przechowywać naszą historię, a na świecie zawsze będzie część narodu Cherokee” – powiedział w oświadczeniu Chuck Hoskin Jr., szef organizacji Cherokee Nation, uznawanej przez rząd USA jako oficjalnie reprezentującą lud.

Norweska „Krypta Zagłady” została zbudowana w opuszczonej kopalni węgla i stanowi dziś miejsce przechowywania 400 tys. próbek nasion z całego świata. Ponieważ obiekt znajduje się na terenie wiecznej zmarzliny, wewnątrz możliwe jest łatwe utrzymanie temperatury -18 st. Celsjusza.

Przy równoczesnym obniżeniu zawartości tlenu w powietrzu, zapobiega to starzeniu się roślin, które mają zostać zachowane na wypadek wymarcia, np. związanego ze zmianami klimatycznymi.

O samym banku nasion pisaliśmy więcej w ubiegłym roku, przy okazji doniesień o problemach, jakie dla krypty może przynieść znaczące ocieplenie się klimatu. Jak donosił wówczas CNN, klimat zmienił się bardziej dotkliwie niż przewidywano na przełomie XIX i XX wieku, kiedy projektowano obiekt. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Theerasak Namkampa

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.