Indianie Cherokee umieszczą nasiona najważniejszych dla swojej tożsamości roślin w arktycznym banku nasion w Norwegii. Chcą w ten sposób zabezpieczyć je dla przyszłych pokoleń. Wśród nich znajdzie się najświętszy dla ich tożsamości rodzaj kukurydzy.
Do norweskiego banku nasion Svalbard Global Seed Vault, znanego bardziej jako „Doomsday Vault” (dosł. „Krypta Zagłady”), trafić mają wkrótce nasiona, przekazane przez Indian Cherokee, żyjących w amerykańskim stanie Oklahoma. Do Norwegii trafi 9 próbek nasion zbóż, w tym najświętsza dla ich kultury kukurydza White Eagle.
„Kawałek naszej kultury zachowany na zawsze. Za kilka pokoleń nasiona te będą nadal przechowywać naszą historię, a na świecie zawsze będzie część narodu Cherokee” – powiedział w oświadczeniu Chuck Hoskin Jr., szef organizacji Cherokee Nation, uznawanej przez rząd USA jako oficjalnie reprezentującą lud.
Norweska „Krypta Zagłady” została zbudowana w opuszczonej kopalni węgla i stanowi dziś miejsce przechowywania 400 tys. próbek nasion z całego świata. Ponieważ obiekt znajduje się na terenie wiecznej zmarzliny, wewnątrz możliwe jest łatwe utrzymanie temperatury -18 st. Celsjusza.
Przy równoczesnym obniżeniu zawartości tlenu w powietrzu, zapobiega to starzeniu się roślin, które mają zostać zachowane na wypadek wymarcia, np. związanego ze zmianami klimatycznymi.
O samym banku nasion pisaliśmy więcej w ubiegłym roku, przy okazji doniesień o problemach, jakie dla krypty może przynieść znaczące ocieplenie się klimatu. Jak donosił wówczas CNN, klimat zmienił się bardziej dotkliwie niż przewidywano na przełomie XIX i XX wieku, kiedy projektowano obiekt. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.
_
Zdjęcie: Shutterstock/Theerasak Namkampa