Udostępnij

„Okupacja Turnickiego Parku Narodowego zaczęła się rano”. Aktywiści blokują wycinkę cennych lasów

25.04.2021

„Od lat trwa dewastacja lasów Pogórza Karpackiego. Lasów, które już dawno powinny zostać objęte ochroną w formie parku narodowego, o którego starania trwają już przeszło 35 lat” – napisali na Facebooku aktywiści. Inicjatywa Dzikie Karpaty rozpoczęła blokadę wycinki lasów na Podkarpaciu.

„W 1995 roku powstał Magurski Park Narodowy. Razem z Turnickim to były dwa leżące na stole projekty. Jeden z nich wszedł w życie, drugi nie. Ówczesny minister środowiska Stanisław  Żelichowski powiedział, że nie ma środków na dwa parki” – mówił w rozmowie ze SmogLabem Antoni Kostka z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze. Pomimo wieloletnich starań, od lat 90. sytuacja się nie zmieniła. Cenny przyrodniczo stary las na Pogórzu Przemyskim wciąż nie jest pod ochroną.

Czytaj także: Walka o Świętokrzyski Park Narodowy. Rząd chce oddać fragment zakonnikom, naukowcy są przeciw

„Turnicki Park Narodowy to 18 tys. ha wyjątkowego lasu, który mimo szczególnej wartości przyrodniczej, jest bezwzględnie eksploatowany. Z dnia na dzień, z każdym wyciętym drzewem i zmiażdżonym metrem gleby, wartość ta jest degradowana” – piszą aktywiści Inicjatywy Dzikie Karpaty. Jak wymieniają, występuje tu 151 gatunków ptaków, z czego 138 podlega ścisłej ochronie. Jest to m.in. orzeł przedni, orlik krzykliwy oraz najmniejsza polska sowa – sóweczka. Poza tym w Turnickim PN obserwuje się 10 gatunków płazów, 5 gatunków gadów oraz 485 gatunków owadów, w tym 49 gatunków zagrożonych wyginięciem. „Rośnie tu także wiele cennych gatunków roślin oraz grzybów, w tym reliktowych” – czytamy na Facebooku Dzikich Karpat.

Żądania w trzech punktach

W ostatnią niedzielę kwietnia aktywiści ogłosili „okupację Turnickiego PN”. Zawiesili platformę, na której będą protestować oraz ogromny napis z żądaniem utworzenia parku narodowego. Jak tłumaczy Inicjatywa Dzikie Karpaty, blokada wycinek na miejscu to ostateczny krok. „Tysiące udokumentowanych zniszczonych stanowisk gatunków chronionych, apele, petycje – nic to nie daje” – tłumaczą protestujący.

Czytaj także: Gospodarka leśna czy dewastacja? Tłumaczymy, jaka jest skala wycinek i czy mogłoby być ich mniej

Żądają natychmiastowego zaprzestania wycinki oraz polowań na całym obszarze projektowanego Turnickiego Parku Narodowego. Domagają się także utworzenia projektowanego Rezerwatu Przyrody „Reliktowa Puszcza Karpacka”. Trzecim postulatem jest powołanie Turnickiego Parku Narodowego.

Inicjatywa stworzyła także petycję w tej sprawie, którą można znaleźć TUTAJ.

Zdjęcie: Inicjatywa Dzikie Karpaty

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.