Udostępnij

Dobra wiadomość: inspektorzy ochrony środowiska będą mogli korzystać z dronów. Zła: po okazaniu legitymacji

12.07.2018

Jest dobra wiadomość z frontu walki ze smogiem. Nowelizacja ustawa o inspekcji ochrony środowiska, którą właśnie proceduje parlament, zawiera wiele bardzo sensownych i potrzebnych przepisów. Wśród nich uprawnienie inspektorów do prowadzenia kontroli z wykorzystaniem dronów oraz technik satelitarnych.

Pozwala na to przepis zawarty w art. 10b znowelizowanej ustawy (jej tekst znajdziecie na sejmowych stronach – tutaj). Wyliczono w nim czynności kontrolne, które będą mogli podejmować inspektorzy ochrony środowiska. Można tam przeczytać między innymi to:

„Główny Inspektor Ochrony Środowiska, wojewódzki inspektor ochrony środowiska  lub upoważnieni inspektorzy Inspekcji Ochrony Środowiska mogą podjąć czynności polegające na:

1)  obserwowaniu i rejestrowaniu przy użyciu środków technicznych, w tym technik satelitarnych i bezzałogowych statków powietrznych, obrazu zdarzeń oraz dźwięku towarzyszącego tym zdarzeniom.”

Dobre wieści? Dobre. Jak pokazuje przykład Katowic (tutaj przeczytacie więcej) oraz zdrowy rozsądek jest to w przypadku trucicieli metoda najlepsza, a niekiedy jedyna, która może przynieść skutek.

Ale wieści są dobre tylko na pierwszy rzut oka, bo ustawa zawiera błąd, który powoduje, że próby wdrożenia tego przepisu, musiałyby prowadzić do scen, które świetnie pasowałyby do filmów Barei.

Kontrole dronem będzie bowiem można prowadzić, ale dopiero po wcześniejszym wylegitymowaniu się.

O czym mówi trzeci ustęp wspomnianego wyżej artykułu 10b.

Brzmi on tak:

„3. Czynności, o których mowa w ust. 2, mogą być wykonywane po okazaniu legitymacji, o której mowa w art. 9b ust. 1.”

Opisanie tego, jak taka kontrola z użyciem drona, którą poprzedza wylegitymowanie się, może w praktyce wyglądać, wymagałoby pióra znacznie ostrzejszego niż moje i nielichego talentu satyrycznego. Dlatego daruję to sobie i zaufam po prostu waszej wyobraźni. Żyjecie w kraju, w którym nakręcono „Misia”.

To rozwija wyobraźnię. Zwłaszcza, kiedy chodzi o praktyczne skutki teoretycznych działań państwa polskiego.

A poważny komentarz do tego niepoważnego błędu legislacyjnego brzmi tak:

Efekt będzie taki, że inspekcja nie będzie w stanie prowadzić działań operacyjnych związanych z użyciem dronów oraz satelitów. Pojawią się także problemy z gromadzeniem dowodów – mówi Miłosz Jakubowski z Fundacji Frank Bold.

Na szczęście jest jeszcze czas to zmienić, a że poprawka jest mikroskopijna, to można mieć nadzieję, że zapis się jeszcze w ustawie zdąży znaleźć. Dużo zależy od senatorów, którzy mają się nią zająć jutro.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w gazetach lokalnych i branżowych. Bloguje na Krowoderska.pl.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.