Inteligentne śmietniki w Ciechanowie otwierają się na kod, pomagają w segregacji i ważą odpady

Podziel się:
Inteligentne śmietniki Ciechanów

Po rocznym pilotażu inteligentnych pojemników na odpady w Ciechanowie (woj. mazowieckie) władze miasta zdecydowały, że kubły zostają na stałe. Jak podaje tamtejszy magistrat, dzięki innowacjom, coraz więcej mieszkańców segreguje śmieci. Po pierwszym półroczu działania nowoczesnych kubłów korzystało z nich już 98 proc. mieszkańców „Płońska”, czyli osiedla, na którym był prowadzony pilotaż.

Inteligentne kubły na odpady otwierają się dopiero po zeskanowaniu kodu mieszkania. Dzięki temu zlikwidowano problem podrzucania śmieci z innych osiedli, a rozwiązanie okazało się przydatne podczas pandemii COVID-19 – żeby otworzyć kosz, nie trzeba go dotykać. Wszystko dzieje się automatycznie. Dzięki temu, że pojemniki same się zamykają, nie wchodzą do nich gryzonie, a podczas silnego wiatru nie ma zagrożenia, że śmieci rozsypią się po osiedlu.

Kosze same ważą odpady i mierzą poziom zapełnienia. To, jak przekonuje magistrat, pomaga w ułożeniu odpowiedniego harmonogramu odbioru śmieci. „Miasto otrzymuje informacje o tym, ile i jakie odpady wytwarzają mieszkańcy. Może precyzyjnie podejmować działania w celu zwiększenia poziomów recyklingu” – piszą urzędnicy. System inteligentnych pojemników szacuje też średnią ilość odpadów wytwarzanych przez jednego mieszkańca. Według najnowszych pomiarów jest to 210 kg rocznie – ponad 100 kg mniej niż wynika z danych GUS.

System Indywidualnej Segregacji Odpadów (SISO), bo tak władze miasta nazwały inteligentne kubły, po rocznym pilotażu, zostanie na stałe na osiedlu „Płońska”. Co więcej, zamontowano 24 nowe, ulepszone urządzenia na odpady. „To pierwsze takie w Polsce inteligentne i bezdotykowe pojemniki, które umożliwiają skuteczną weryfikację segregacji odpadów w zabudowie wielorodzinnej” – czytamy na stronie magistratu.

Dzięki innowacyjnym urządzeniom więcej mieszkańców zainteresowało się segregacją odpadów. Po pierwszym półroczu z systemu korzystało już 98 proc. mieszkańców osiedla, a liczba segregujących odpady gospodarstw domowych wzrosła z niespełna 10 proc. do 90 proc. Mieszkańcy w anonimowej ankiecie przyznali także, że dzięki monitoringowi zainstalowanemu na nowych pojemnikach czują się bezpieczniej.

Zdjęcie: UM Ciechanów

Podziel się: