Udostępnij

Inteligentne śmietniki w Ciechanowie otwierają się na kod, pomagają w segregacji i ważą odpady

06.09.2020

Po rocznym pilotażu inteligentnych pojemników na odpady w Ciechanowie (woj. mazowieckie) władze miasta zdecydowały, że kubły zostają na stałe. Jak podaje tamtejszy magistrat, dzięki innowacjom, coraz więcej mieszkańców segreguje śmieci. Po pierwszym półroczu działania nowoczesnych kubłów korzystało z nich już 98 proc. mieszkańców „Płońska”, czyli osiedla, na którym był prowadzony pilotaż.

Inteligentne kubły na odpady otwierają się dopiero po zeskanowaniu kodu mieszkania. Dzięki temu zlikwidowano problem podrzucania śmieci z innych osiedli, a rozwiązanie okazało się przydatne podczas pandemii COVID-19 – żeby otworzyć kosz, nie trzeba go dotykać. Wszystko dzieje się automatycznie. Dzięki temu, że pojemniki same się zamykają, nie wchodzą do nich gryzonie, a podczas silnego wiatru nie ma zagrożenia, że śmieci rozsypią się po osiedlu.

Kosze same ważą odpady i mierzą poziom zapełnienia. To, jak przekonuje magistrat, pomaga w ułożeniu odpowiedniego harmonogramu odbioru śmieci. „Miasto otrzymuje informacje o tym, ile i jakie odpady wytwarzają mieszkańcy. Może precyzyjnie podejmować działania w celu zwiększenia poziomów recyklingu” – piszą urzędnicy. System inteligentnych pojemników szacuje też średnią ilość odpadów wytwarzanych przez jednego mieszkańca. Według najnowszych pomiarów jest to 210 kg rocznie – ponad 100 kg mniej niż wynika z danych GUS.

System Indywidualnej Segregacji Odpadów (SISO), bo tak władze miasta nazwały inteligentne kubły, po rocznym pilotażu, zostanie na stałe na osiedlu „Płońska”. Co więcej, zamontowano 24 nowe, ulepszone urządzenia na odpady. „To pierwsze takie w Polsce inteligentne i bezdotykowe pojemniki, które umożliwiają skuteczną weryfikację segregacji odpadów w zabudowie wielorodzinnej” – czytamy na stronie magistratu.

Dzięki innowacyjnym urządzeniom więcej mieszkańców zainteresowało się segregacją odpadów. Po pierwszym półroczu z systemu korzystało już 98 proc. mieszkańców osiedla, a liczba segregujących odpady gospodarstw domowych wzrosła z niespełna 10 proc. do 90 proc. Mieszkańcy w anonimowej ankiecie przyznali także, że dzięki monitoringowi zainstalowanemu na nowych pojemnikach czują się bezpieczniej.

Zdjęcie: UM Ciechanów

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.