Udostępnij

Iran zakazuje „kopania” kryptowalut przez suszę i blackouty

03.06.2021

Iran zakazuje używania „koparek” pozyskujących kryptowaluty. Używane do tego komputery potrzebują ogromnych ilości energii. Tej w kraju brakuje. Przez dotkliwą suszę i problemy z działaniem elektrowni wodnych w największych miastach dochodzi do przerw w dostawach energii.


W procesie „kopania” kryptowalut nowoczesne komputery z ogromnymi mocami obliczeniowymi rozwiązują skomplikowane zadania matematyczne. Wymaga to ogromnych ilości energii, której w Iranie ostatnio brakuje. Do tego z kolei przyczynia się susza i problemy z działaniem elektrowni wodnych. Iran ma ponad 30 takich instalacji.

Zdaniem rządu problemem jest przede wszystkim szara strefa nielicencjonowanych „koparek”. Zarejestrowane przez władze Iranu komputery pozyskujące kryptowaluty zużywają około 300 megawatów energii dziennie. Te znajdujące się poza systemem na 24 godziny działania potrzebują aż 2 gigawatów (GW) prądu.

Według oficjalnych danych w 2013 roku moc wszystkich zainstalowanych w kraju elektrowni osiągała 70 GW. Z informacji „Tehran Times” wynika z kolei, że w 2019 roku wartość ta wynosiła około 81 GW. W normalnych warunkach 15 GW dostarczają elektrownie wodne. Niestety, ilość opadów z ostatnich dziewięciu miesięcy wyniosła zaledwie 41 proc. średniej wieloletniej.

Iran: koparki kryptowalut powodują blackouty

Susza i zwiększone zapotrzebowanie na energię doprowadziły w ostatnich tygodniach do przerw w dostawach prądu w największych irańskich miastach. Właśnie dlatego prezydent Hassan Rouhani zdecydował o zakazie używania prądożernych komputerów „kopiących” kryptowaluty do 22 września. Według BBC wszystkie osoby posiadające rządowe zezwolenie poddały się temu zarządzeniu dobrowolnie. Irańczycy z szarej strefy, którzy zignorują postanowienie władz narażają się na karę o równowartości ponad 700 euro.

Czytaj również: Gigant paliwowy przegrywa w sądzie z aktywistami. Shell ma ograniczyć emisje o 45%

Według obliczeń naukowców z Cambridge pozyskiwanie bitcoina (zwane “kopaniem”, od ang. mining) zużywa 133,68 terawatogodzin prądu rocznie. To więcej niż w ciągu roku zużywają mieszkańcy ponad 44-milionowej Argentyny. Zbliżoną ilość energii elektrycznej wykorzystuje Szwecja czy Ukraina.

Około 65 proc. „wydobycia” pochodzi z Chin, gdzie dominuje energetyka węglowa. Proces ten przyczynia się więc do powstawania efektu cieplarnianego. Używanie kryptowaluty jako środka płatniczego wywołuje coraz większe kontrowersje. W związku z tym szef Tesli Elon Musk wycofał się z przyjmowania jej w płatnościach za wyprodukowane przez swoją firmę samochody elektryczne.

Źródło zdjęcia: BalkanCat / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.