Udostępnij

Irlandia chce zakazać sprzedaży samochodów spalinowych

09.01.2020

Rząd z Dublinu przedstawił projekt ustawy w tej sprawie. W jej myśl od 2030 dealerzy będą mogli sprzedawać jedynie samochody elektryczne. Zakaz ma objąć zarówno auta z silnikiem diesla, benzynowym, jak i te napędzane gazem. To tylko jeden z zapisów dokumentu, który ma doprowadzić do zielonej transformacji irlandzkiej gospodarki.

Rządowe propozycje mają pomóc w osiągnięciu neutralności klimatycznej do 2050 roku. Irlandia tym samym zobowiąże się ustawowo do wyzerowania emisji gazów cieplarnianych w ciągu 30 lat. Władze twierdzą, że również w krótszej perspektywie czasowej projekt zapewni „radykalne” obniżenie poziomu emisji.

 class=
Premier Irlandii Leo Varadkar. Shutterstock / Alexandros Michailidis

Media najwięcej uwagi poświęcają wycofaniu aut z konwencjonalnym napędem z irlandzkiego rynku. Nowe samochody napędzane za pomocą paliw kopalnych znikną z salonów już w ciągu dekady. Od 2045 roku stacje kontroli pojazdów mają z kolei nie dopuszczać takich pojazdów do przeglądów rejestracyjnych.

To jednak niejedyny punkt projektu ustawy gabinetu Leo Vardakara. Nowe prawo ma wzmocnić pozycję niezależnej od polityków Rady ds. Zmian Klimatu. Rząd w myśl zapisów ustawy będzie musiał co roku określać cele redukcji emisji dla każdej z gałęzi gospodarki. Również rokrocznie przedstawiane mają być nowe cele i plany dotyczące polityki klimatycznej. Co pięć lat z kolei mają być aktualizowane ogólnokrajowe plany redukcji emisji.


– Musimy działać teraz by pozostawić lepszą, zdrowszą i bardziej zrównoważoną Irlandię dla przyszłych pokoleń. Odpowiedzialność jest kluczem do postępu. Czasu na działanie jest niewiele. Musimy stworzyć więc zapewnić, że każdy sektor gospodarki, każda nowa ustawa, każda decyzja polityczna przybliży nas do transformacji. – mówił w irlandzkim parlamencie minister komunikacji, klimatu i środowiska Richard Bruton.

Źródło zdjęcia: Shutterstock / MrNovel

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.