Udostępnij

Jair Bolsonaro w orędziu zadeklarował „głęboką miłość do Amazonii”. „Naszym obowiązkiem jest ochrona lasów”

26.08.2019

Prezydent Brazylii wygłosił w piątek orędzie do mieszkańców swojego kraju, w którym zapewniał o swojej trosce wobec płonącej puszczy. Stwierdził jednak przy tym, że „pożary lasów występują na całym świecie i nie może to stanowić pretekstu do ewentualnych sankcji międzynarodowych”. W tym samym czasie pojawiają się realne sygnały, że groźba strat ekonomicznych po stronie Brazylii jest realna, o czym świadczą m.in. deklaracje rządzących Francji i Irlandii.

W telewizyjnym orędziu, którego tłumaczenia podjął się brytyjski „The Guardian„, prezydent Bolsonaro zapewniał swoich rodaków o zaangażowaniu w walkę z falą pożarów.

„Naszym obowiązkiem jest ochrona lasów. Jesteśmy tego świadomi i podejmujemy działania mające na celu zwalczanie nielegalnego wylesiania i wszelkich innych działań przestępczych, które zagrażają naszej Amazonii ” – mówił prezydent. Podkreślił przy tym, że Brazylia jest „przykładem zrównoważonego rozwoju”.

Przed pojawieniem się globalnego rozgłosu na temat pożarów Bolsonaro zasłynął jednak z postawy względem Amazonii, która była krytykowana przez organizacje ekologiczne na całym świecie. [Szczegółowo temat ten opisywaliśmy tutaj.]

Negował on m.in. informacje dotyczące wielkości wycinki drzew prowadzonej w Brazylii, nawet gdy potwierdzały je oficjalne komunikaty brazylijskiej państwowej agencji badań kosmicznych INPE. Podczas jednej z konferencji prasowych, już po tym, gdy świat obiegły informacje o rekordowej serii pożarów, próbował zrzucić winę za podpalenia na lokalne organizacje pozarządowe.

Ostrzeżenie ze strony Francji i Irlandii

Najciekawsze w kontekście ostatnich wydarzeń wydaje się jednak to, co prezydent Jair Bolsonaro powiedział na temat presji ze strony innych państw. Mówił on bowiem:

Pożary lasów występują na całym świecie i nie może to stanowić pretekstu do ewentualnych sankcji międzynarodowych.

Tymczasem w ostatnich dniach wróciły ostrzeżenia wysuwane ze strony przywódców Francji i Irlandii. Jak informowaliśmy w piątek – a więc tego samego dnia, w którym swoje przemówienie wygłosił Bolsonaro – na czołowych miejscach w zachodnich portalach informacyjnych znalazły się deklaracje, że w związku z sytuacją w Amazonii państwa te będą zabiegać o zablokowanie tzw. umowy z Mercosur. [Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.]

Umowa z Mercosur dotyczy handlu między krajami Ameryki Południowej a Unią Europejską, której państwa traktowane łącznie są największym zagranicznym inwestorem w regionie. Dokument został podpisany w ubiegłym roku, jednak wciąż czeka na ratyfikację.

 

Zdjęcie: Shutterstock/A.RICARDO

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.