Udostępnij

Jair Bolsonaro zasugerował, że Puszczę Amazońską podpalają NGO’sy i ekolodzy. „Chcą, żebym wyglądał źle”

22.08.2019

Prezydent Brazylii zabrał głos w sprawie rekordowej serii pożarów, która trawi Puszczę Amazońską. Winą obarczył przedstawicieli organizacji pozarządowych, którzy jego zdaniem mają chodzić do lasu z kamerami, a następnie wywoływać pożary specjalnie po to, by móc je nagrać i umieścić w internecie.

W Amazonii doszło od początku roku do ponad 70 tys. pożarów. Tylko w ciągu ostatniego tygodnia naliczono ich 10 tys. i brazylijska agencja INPE mówi już o rekordowej serii. Pożary przyciągnęły uwagę światowej opinii publicznej po tym, jak czarny dym przyćmił niebo nad São Paulo i zwrócono uwagę, że widać go nawet z kosmosu. Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro, który w kraju cieszy się przydomkiem „Kapitan Piła Łańcuchowa” postanowił zabrać więc zabrać głos w tej sprawie.

Wyjaśnił, że przypuszcza, że powodem pożarów mogą być celowe podpalenia, za którymi stoją organizacje pozarządowe. Ich celem miałoby być – zdaniem Jaira Bolsonaro – postawienie go w niekorzystnym świetle. Wspomniał także, że takie grupy mogą wychodzić do puszczy z kamerami i podpalać go specjalnie po to, by później móc to nagrać i wrzucić do internetu. Wspomniał także, że może chodzić o zemstę za decyzje o zmniejszeniu finansowania dla NGO’sów.

Dopytywany nie przedstawił jednak żadnych dowodów mogących potwierdzić tę tezę.

– Może, nie potwierdzam tego, ci ludzie (z organizacji pozarządowych) prowadzą działania kryminalne, by postawić mnie w niekorzystnym świetle, by postawić w nim rząd Brazylii. – mówił reporterom i dodawał, że przeciwko Brazylii jest na świecie toczona wojna informacyjna.

Bolsonaro objął urząd 1 stycznia bieżącego roku. Od początku zapowiadał zmianę polityki wobec Puszczy Amazońskiej i zwiększenie jej eksploatacji, a nawet inwestycje górnicze w rezerwatach. Za słowami przyszły czyny i od kilku miesięcy raportowano o rekordowych wycinkach prowadzonych w Amazonii. Kiedy te zdobyły sobie uwagę świata Jair Bolsonaro zwolnił szefa agencji INPE, która zajmowała się monitorowaniem wycinek. W jego miejsce mianował lojalnego wojskowego.

Jako jeden z możliwych powodów obecnej serii pożarów wskazuje się właśnie zmianę polityki. Członkowie rządu często deklarują lub sugerują, że sympatyzują z ludźmi chcącymi eksploatować puszczę. W ślad za nimi poszło rozluźnienie polityki i na przykład służby zajmujące się ochroną środowiska nakładają coraz mniej kar. Efektem ma być między innymi to, że korzystają ludzie zainteresowani wypalaniem puszczy i w tym roku robią z wyjątkowym rozmachem.

Choć trzeba pamiętać, że na razie są to tylko domysły i trzeba poczekać na ich ewentualne potwierdzenie.

 

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.