Udostępnij

Jak nauczyć dziecko szacunku do środowiska? Według myśliwych – zabierając je na polowanie

16.04.2020

W Sejmie trwa dyskusja nad tym, czy zmienić Prawo Łowieckie i zezwolić na udział dzieci w polowaniach. Polski Związek Łowiecki przygotował na tę okazję specjalną grafikę, na której wymieniał zalety tego rozwiązania. Wymieniał, bo dzień po publikacji obrazek z argumentami „za” zniknął z Facebooka.

Zalet zabierania dzieci na polowania, zdaniem PZŁ, jest znacznie więcej. Na Facebooku Związku, zanim grafika została usunięta, mogliśmy przeczytać, że jest to:

  • promowanie zdrowego stylu życia
  • rozwijanie pasji
  • zapewnianie wiedzy na temat przyrody
  • wprowadzanie w realny świat
  • budowanie tożsamości narodowej

PZŁ podkreśla też ogromną wartość edukacyjną polowań. Dzieci mają się dzięki nim „uczyć szacunku do środowiska” i „szacunku do pożywienia”.

Komentujący post Związku zauważają, że takie wartości lepiej byłoby przypisać uprawie warzyw i owoców albo grzybobraniu.

 class=

Argumenty PZŁ są, mówiąc delikatnie, nietrafione. Promowanie zdrowego stylu życia wyszłoby lepiej, gdyby rodzice zabrali dziecko na wycieczkę rowerową, a nie na wyprawę do lasu ze strzelbą. O przyrodzie można się uczyć podczas zwykłych spacerów. Wtedy można też „wprowadzać w realny świat”.

Ale przyjrzyjmy się dwóm ostatnim punktom.

Czy strzelanie do zwierząt może pokazać dziecku, że człowiek nie jest władcą lasu, roślin i zwierząt? Tata, celując w sarnę albo fotografując się z truchłem lisa, „uczy szacunku do środowiska”? Wyobrażam sobie, że są lepsze sposoby na taką edukację.

Nauka „szacunku do pożywienia” przez polowania też jest ciekawym pomysłem. Zgoda, dziecko się dowie, że aby móc zjeść kotleta na obiad, najpierw trzeba zabić zwierzę. Ale może warto jednak zacząć pokazywać najmłodszym, że dla środowiska, zwierząt (i klimatu) będzie lepiej, jeśli przynajmniej od czasu do czasu zamienią kotlecik mięsny na taki z warzyw?

„Projekt uzasadniany jest przez Naczelną Radę Łowiecką takimi twierdzeniami jak to, że myśliwi zostali pozbawieni >>prawa do wychowania dzieci w umiłowaniu natury<<, a nowe prawo [zakazujące udziału dzieci w polowaniach – od aut.] spowodowało, że >>dzieci nie mogą poznawać otaczającej nas przyrody<<” – piszą we wspólnym liście przedstawiciele organizacji zajmujących się środowiskiem i prawami dzieci. „Lecz czy da się kogokolwiek rozmiłować w naturze, zabijając czujące i bezbronne zwierzęta?” – czytamy dalej. „Czy dzieci myśliwych i ich rodzice faktycznie zostali >>pozbawieni prawa do poznawania otaczającej przyrody<<? Przecież nikt nie zabrania, by rodzic-myśliwy zabrał dziecko do lasu, na łąkę lub na wycieczkę w góry. Kształcenie dzieci >>w umiłowaniu przyrody<< może odbywać się bez udziału broni palnej.”

https://www.facebook.com/stowarzyszenieprzeciwkomyslistwu/posts/544549296199827?__xts__[0]=68.ARC-tT_M9PP9jI4F_nD1Fbpg0cilj-lh4QOHjuxNmamdoFtY9vY7OolWc21NZVmtaJJNVxFid-fNWYwce5anU1qW-acxgih9d17zWaArTb8gkWtaOO7hSw0pCJ9cw9faIZrivqxgifQv0jQmdxpwD65YeR4L5NbSAr7J0SFm0bY451NEOTBp_e8t49E0hGafCNYcuNwxi_cbrnIN83SDV7JIylQKLgDMEwBnJR3I7RWZrW8fBAjSKKDpj0oKawMEONnuuyZoLXdGij49oBjM6oyjira3V8IzutxvP06SJBfIf-pJg33r0TLC9yRASWTmvZEV8XLtK7LOw6wRM109Bzs&__tn__=-R

EDIT: W czwartek 16.04 Sejm zadecydował, że projekt zakładający zezwolenie na udział dzieci w polowaniach trafi, do dalszych prac w Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa .

Zdjęcie: HalizovS /Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.