Jak wybrać oczyszczacz powietrza?

41267
45
Podziel się:

– Światowa Organizacja Zdrowia jednoznacznie stwierdza, że im mniej przebywamy w zanieczyszczonym środowisku, tym lepiej. Nawet jeśli przebywamy w domu kilka godzin dziennie, warto kupić oczyszczacz i zafundować sobie część dnia w czystym powietrzu – mówi dr Jakub Bartyzel z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Czytaj też, jak wybrać nawilżacz powietrza?

 

Jak działa domowy oczyszczacz powietrza?

Podstawową zasadą działania oczyszczacza jest przefiltrowanie powietrza w pomieszczeniu. Urządzenie zasysa powietrze, a następnie odfiltrowuje z niego zanieczyszczenia, co może się odbywać przynajmniej na dwa sposoby. A jakie zanieczyszczenia są usuwane? To zależy od typu oczyszczacza, jakie znajdują się w nim elementy filtrujące.

Dr inż. Jakub Bartyzel

Jakiś przykład?

Oczyszczacze, jakie kupujemy do domu, usuwają najczęściej pyły zawieszone. Jeśli mają dodatkowo wbudowany filtr węglowy, mogą  usuwać lotne związki organiczne, m.in. zapachy – czyli to, co nie zawsze dla człowieka jest zdrowe czy pożądane.

To jest tak, że oczyszczacz jednocześnie nawilża powietrze? Czy niekoniecznie?

Nie zawsze. Mamy dwa typy oczyszczaczy: takie, które oczyszczają powietrze czysto mechanicznie przez filtr HEPA  oraz wodne. W tych drugich powietrze jest filtrowane przez element, pozwalający  na zwiększenie kontaktu między powietrzem a wodą znajdującą się w urządzeniu. Następnie przez tak zwaną mokrą depozycję, pyły zawieszone i inne substancje stałe są deponowane w wodzie. Dzięki temu mechanizmowi powietrze jest również nawilżane do odpowiedniego poziomu. Ale z tego co wiem, pulmonolodzy odradzają takie oczyszczacze. Wystarczy lekko zaniedbać higienę urządzenia i można sobie zrobić tym więcej szkody niż pożytku. W oczyszczaczu wodnym rozwijają się grzyby i inne drobnoustroje, które wykorzystując kontakt wody z powietrzem, mogą się łatwo wydostawać. W efekcie te oczyszczacze, zamiast pomagać, mogą zanieczyszczać powietrze.

Czyli filtr oczyszczamy regularnie?

Tak, to jest najważniejsze. Jeśli kupujemy sobie do domu oczyszczacz powietrza, to pamiętajmy, że żaden z modeli nie jest wieczny, Trzeba filtry wymieniać. Jeśli mówimy o oczyszczaczu wodnym, to regularnie i dosyć często musimy wymieniać wodę. Wtedy pozbywamy się zanieczyszczeń i eliminujemy ryzyko, że w środku rozwiną się drobnoustroje. Ale jeśli mówimy o oczyszczaczu mechanicznym, to w nim zanieczyszczenia osadzają się bezpośrednio na filtrze. Tu ważna sprawa – odradzam stosowanie filtrów HEPA zmywalnych. To mit. Jeśli ktoś pisze, że to jest HEPA, który da się umyć, to znaczy, że mamy do czynienia z filtrem o mniejszej wydajności. Zanieczyszczenia na tyle permanentnie wbudowują się w filtr, że nie ma możliwości całkowicie ich usunąć za pomocą wody. Trzeba go po prostu wymienić na nowy.

Jak wybrać odpowiedni dla naszych potrzeb oczyszczacz?

Po pierwsze – jeśli chcemy oczyścić mieszkanie, które ma 50 m kw., to nie możemy kupić oczyszczacza za 100 zł. W najtańszych urządzeniach jest filtr, który nie potrafi oczyścić tak dużej powierzchni. Im oczyszczacz droższy, tym filtr większy. Z tego wynikają dwie korzyści: dłużej można go eksploatować, oraz może działać na większej powierzchni. Ale miejmy świadomość, że ustawiamy oczyszczacz w jednym punkcie. Ciężko sobie wyobrazić, żeby spowodował ruch powietrza w całym mieszkaniu, we wszystkich pomieszczeniach i je oczyścił. W dłuższej perspektywie – pewnie jest to możliwe. Ale wciąż te najdalsze miejsca w mieszkaniu będą oczyszczane z ogromnym opóźnieniem. Z mojej perspektywy lepiej jest kupić dwa-trzy mniejsze oczyszczacze niż jeden większy.

Moi rodzice kupili oczyszczacz i postawili go w sypialni. Dobry wybór? Czy powinni ustawić go tam, gdzie przebywają w ciągu dnia?

Prawdopodobnie i tak najwięcej czasu spędzają w mieszkaniu, śpiąc – więc najwięcej powietrza inhalują w sypialni. Oczywiście, jeśli jest to przenośny oczyszczacz, można go teoretycznie nosić wszędzie ze sobą. Ale pamiętajmy, że on potrzebuje czasu, aby oczyścić powietrze do docelowego poziomu. To nie działa tak, że go wstawiamy, włączamy i jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, zanieczyszczenia znikają. Z ustawianiem oczyszczacza w sypialni wiążą się jednak różne praktyczne problemy. Niektórzy skarżą się, że jest głośny. Inni nie lubią, kiedy coś wieje, kiedy śpią. Dlatego trzeba te niedogodności wziąć pod uwagę, wybierając miejsce, gdzie takie urządzenie ustawimy. Ja zalecałbym jednak, żeby stało tam, gdzie przebywamy najdłużej – czyli właśnie w pokoju, w którym śpimy.

Są jakieś parametry, na jakie powinniśmy zwracać uwagę?

Weźmy pod uwagę oczyszczacze mechaniczne. Musimy po pierwsze zaufać producentowi. Z tego co wiem, takie urządzenia są rzadko sprawdzane przez jakieś niezależne instytucje, które mogą wystawić certyfikaty czy atesty. Musimy więc ufać temu, co widać w karcie katalogowej, Po pierwsze patrzymy na deklarowaną powierzchnię, jaką urządzenie może oczyścić. Ważne też, jakiej klasy filtr jest zamontowany w takim oczyszczaczu. Powinien to być filtr HEPA, o możliwie wysokiej wydajności. W większości opisów oczyszczaczy z najlepszymi filtrami pojawia się informacja, że filtr usuwa 99.97 proc.  zanieczyszczeń o średnicach 0,3 mikrometra –  ten parametr wynika po prostu z normy, jaka została przyjęta dla filtrów HEPA. Chodzi o to, że najmniej sprawnie działają one właśnie dla zanieczyszczeń o takich średnicach – dla większych i mniejszych będą działać lepiej. Co ciekawe, sprawność HEPA rośnie z czasem jego użytkowania, niestety do pewnych granic, kiedy się zatyka. Jeśli nam zależy na dodatkowym pozbywaniu się zapachów i „odświeżaniu” powietrza, można wybrać oczyszczacz z filtrem węglowym. Ale pamiętajmy – im wydajniejszy i bardziej rozbudowany oczyszczacz, tym filtr na wymianę będzie droższy. A wymieniać trzeba go przynajmniej raz na sezon. Cena filtra, czy zestawu filtrów, może sięgać nawet kilkuset złotych.
Jeszcze jedno – warto też śledzić ceny oczyszczaczy w czasie. Zauważyłem, że w sezonie, kiedy jest podnoszony problem smogu, ceny są nawet kilkukrotnie wyższe niż na przykład latem. Nie odkładajmy decyzji do następnej zimy, kiedy znowu będzie źle. Jeśli rozważamy na poważnie taką decyzję, warto kupić oczyszczać w martwym sezonie.

Kiedy pytałam znajomych, czy chcieliby kupić sobie taki oczyszczacz, często mówili, że po co, skoro w domu tylko śpią, a potem i tak chodzą po zanieczyszczonym Krakowie. Co można takim osobom odpowiedzieć?

Nie chcę być wzięty za kogoś, kto próbuje lobbować na rzecz producentów, ale Światowa Organizacja Zdrowia jednoznacznie podaje, że im mniej przebywamy w zanieczyszczonym środowisku, tym lepiej. Zawsze sen, te osiem godzin, to jedna trzecia dnia. Tak czy inaczej jest to dla nas korzystne. Po drugie wiele osób pracuje w biurowcach – to są nowe budynki, gdzie w systemach wentylacyjnych instalowane są filtry powietrza. Choć rzeczywiście, często takie instalacje są montowane, a potem nikt o nich nie pamięta. Dlatego należy filtry również w takich miejscach wymieniać regularnie i pozwalać pracownikom na oddychanie lepszym powietrzem. I wtedy przebywamy część dnia w domu i w pracy w oczyszczonym otoczeniu. Boli nas tylko droga między punktem A a punktem B, ale wiele samochodów również ma filtry, oczyszczające powietrze dostające się do wnętrza pojazdu. I znowu – regularna wymiana filtrów powietrza w autach jest konieczna! Mechanicy mówią, że w Krakowie trzeba to robić częściej, niż w mniej zanieczyszczonych częściach Polski.

Czyli przy tym, co Pan mówi, kupując oczyszczacze do przedszkoli – a są takie pomysły –  trzeba zapewnić również fundusze na wymianę filtrów.

Nie wiem, czy jest to wzięte pod uwagę w pomyśle, który pojawił się w Krakowie. Mam nadzieję że tak, bo pomysł instalacji takich urządzeń w przedszkolach jest bardzo dobry. Przyznam się, że sam chciałem, razem ze znajomymi, zgłosić do budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa projekt instalacji oczyszczaczy w przedszkolach i żłobkach. Mam małe dzieci i wiem, że one są najbardziej narażone na złe skutki zanieczyszczenia powietrza. Fakt, walczymy z objawem, a nie z chorobą. Ale na czystsze powietrze jeszcze trochę musimy poczekać, więc na razie nie mamy innych sposobów, żeby się chronić.
dr inż. Jakub Bartyzel – pracuje na Akademii Górniczo-Hutniczej im. S. Staszica w Krakowie, na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej. Współautor badań oraz raportu “Mobilne pomiary stężeń pyłów zawieszonych w obrębie Krakowa, Podhala oraz Górnego Śląska”.

 

Jak chronić się przed smogiem? Radzi prof. Ewa Czarnobilska

Fot. Fotolia.

Podziel się:
Wesprzyj nas!

Ładowanie danych zbiórki...

Wesprzyj SmogLab!

45
Dodaj komentarz

avatar
30 Comment threads
15 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
39 Comment authors
TolkaUlaMarcinPawełBartek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
MartA
Gość
MartA

Ja długo szukałam czegoś dobrego i już myślałąm, że nie znajdę takiego, który by mi odpowiadał :/ Mieszkanie w stolicy, osoba paląca w mieszkaniu… mimo nieustannych porządków to powietrze nie było jakieś super. Jak dla mnie chyba najlepiej sprawdza się viktor od stadler form 🙂

Malwinka
Gość
Malwinka

Właśnie go zamówiłam 🙂 też mieszkamy w stolicy i czekamy na maluszka, a powietrze wiadomo jakie jest. nie chcemy zeby Maleństwo takim oddychało nawet w domu 🙂 mam nadzieję, że viktor się sprawdzi 🙂

Darek
Gość
Darek

Stadler Form i ich wszechobecny spam… 🙂 Nie wstyd wam?

Mirek
Gość
Mirek

Oczyszczacze powietrza to w przerost formy nad treścią. To tak jak kupowanie działki na księżycu. Warto mieć tylko po co ? Korzyść jest w zasadzie równa stratom. Nikt nie sprawdził czy to ma jakieś większe znaczenie dla zdrowia a oddziaływanie na poziomie mniej niż 10 % to granica błędu.

Tolka
Gość
Tolka

ale jak ja np mam alergię na kurz, i od miesiąca mam oczyszczacz od stadler form roger i jest o wiele lepiej, nawet na meblach widać dużo mniej kurzu.

Patrycja
Gość
Patrycja

Ja mam oczyszczacz z Milla Home, przekonał mnie dużym wyświetlaczem i czytelnym sterowaniem, więc nawet moi już starsi rodzice bez problemu mogą go obsłużyć.

oczyszczacz
Gość

Moim zdaniem oczyszczacz jest absolutnie niezbędny. Przy tak ogromnym zanieczyszczeniu powietrza, nie ma możliwości, aby oddychać czystym powietrzem bez oczyszczacza. Ja mam model
https://loveair.pl/oczyszczacz/sharp-kc-a50euw i jestem ogromnie zadowolona.

Anita Nowacka
Gość
Anita Nowacka

Nasz synek jest alergikiem, zastanawialismy sie nad Sharpem i Bonecco. W koncu wybralismy Sharpa KC-D40EUW, kupilismy go tutaj https://freshairshop.pl/ , Pan telefonicznie nam doradził, ktory model wybrac. Synek juz po kilku dniach czul ulge.

Mariusz
Gość
Mariusz
Marlena
Gość
Marlena

Jestem alergikiem na kurz, pleśnie i trawy, dlatego nie wyobrażam sobie życia bez nawilżacza. Wydaje mi się, że kupując nawilżacz mamy rozwiązanie 2w1, ponieważ nawilżacz również oczyszcza powietrze, a komfort oddychania gdy pracuje nawilżacz nie do porównania. Używam nawilżaczy od prawie 10 lat, zaczynałam od małych ultradźwiękowych, które psuły się średnio po roku użytkowania i ten denerwujący biały pyłek na meblach :/. 4 lata temu, kiedy zostałam mamą zainwestowaliśmy w porządny sprzęt z badaniami klinicznymi. Wybraliśmy nawilżacz powietrza TRIADA http://www.nawilzacz.pl i chyba na Allegro tez jest. Od tego momentu skończyły się moje zapalenia spojówek, w lipcu kiedy jest największe pylenie… Czytaj więcej »

wiola
Gość
wiola

Najlepsze oczyszczacze i to wcale nie za 3 tys zł mają filtry HEPA 13, widziałam takie modele na http://ranking-oczyszczaczy.pl/ można od razu poczytać recenzję konkretnych modeli. Jonizacja też przydatna funkcja, z nawilżania mogłabym zrezygnować. No i na głośność trzeba patrzeć, niektóre nawet w nocnych trybach są dość głośne, mnie by przeszkadzały w spaniu. Co do tej wymiany filtrów jeszcze to są modele (sharpa między innymi) gdzie żywotność filtrów producent określa nawet do 10 lat, także ta wymiana raz na sezon nie zawsze konieczna.

Ela
Gość
Ela

A my kupiliśmy oczyszczacz powietrza w sklepie, który oferował zarówno czujniki smogu jak również oczyszczacze firmy Winix -podobno potentat w Ameryce, Azji i teraz wchodzą bardziej do Europy, zresztą można poczytać komentarze na Amazon. Chcieliśmy kupić tylko czujnik smogu i mąż nie mógł się zdecydować więc jeszcze zadzwonił do sklepu przed zakupem. Pan w sklepie odpowiedział na każde pytanie męża śpiewająco ( mąż jest człowiekiem bardzo dociekliwym !!!). Mąż był wniebowzięty po rozmowie i dosłownie parę dni później zadzwonił po oczyszczacz powietrza. Także miało skończyć się na czujniku smogu, a kupiliśmy i czujnik i super oczyszczacz. Z obu jesteśmy MEGA… Czytaj więcej »

Łukasz Rajzer
Gość
Łukasz Rajzer

Artykuł jest bardzo pomocny dla osób, które wybierają oczyszczacz powietrza do domu. Niestety sale przedszkolne charakteryzują się dwoma bardzo istotnymi parametrami, które sprawiają, że takie samo patrzenie na wybór urządzenia skazuje cały projekt na niepowodzenie. Pierwsza z tych rzeczy to kubatura. Druga, to stopień wentylacji pomieszczenia. W salach przedszkolnych urzędowa wymiana powietrza powinna w zależności od sali wynosić od 100 do nawet 400 m3/h. Jeśli przyjmiemy, że w smogowe dni tyle powietrza wejdzie zanieczyszczonego w ciągu godziny, to jak mocny musi być oczyszczacz, by upilnować jakość powietrza? Policzyłem tutaj minimalne wartości CADR dla urządzeń, które sprawiłyby, że dzieci będą bezpieczne:… Czytaj więcej »

error
Gość
error

Dzięki za ten artykuł! Bardzo profesjonalne podejście. Pod jego wpływem kupiłam swój oczyszczacz, Milla Home, udało nam się na niego zapolować w media expert 😉 dobry dla alergików, filtr katalityczny, 6 stopni oczyszczania 😉

Marcin
Gość
Marcin

Pod koniec ubiegłego roku kupiliśmy oczyszczacz Sharp https://freshairshop.pl/pl/p/Oczyszczacz-powietrza-Sharp-KC-D50EUW/42 i sprawdza się rewelacyjnie. Ma czterostopniową filtrację, nawilża powietrze, a także dokładnie oczyszczacza mieszkanie z sierści kota. Pojemnik na wodę mógłby być tylko trochę większy, ale jak smog zniknie, powietrze będzie bardziej nawilżone, a co za tym idzie- oczyszczacz będzie wymagał rzadszego dolewania wody.

Monika
Gość
Monika

Super rzetelnie napisany artykuł ;D na prawdę pomocny, ja przed zakupem korzystałam z też fajnego zestawienia na https://www.vivus.pl/moje-finanse/jest-okazja-jest-pozyczka/oczyszczacz-powietrza-czy-warto-walka-ze-smogiem-w-twoim-mieszkaniu/ a teraz szukam rodzicom do mieszkania 😀

Ola
Gość
Ola

Po miesiącu użytkowania oczyszczacza powietrza Sharp KC-A40 filtr nawilżacza nadaje się do wymiany. NIestety kosztuje 300 zł. Po miesiącu wyczyściłam – tak jak było napisane w instrukcji obsługi -wszystkie filtry. Niestety, powietrze wydobywające się z oczyszczacza zaczęło bardzo brzydko pachnieć. Wydobywa się z filtra nawilżacza. Okazuje się, że po chwili użytkowania (1,5 miesiąca), filtr jest do wyrzucenia. Według pana z autoryzowanego serwisu firmy Sharp – drobnoustrojów, które zalęgły się w filtrze nie da się w żaden sposób wyplenić. Należy zakupić nowy filtr i stosować wodę destylowaną bądź przegotowaną, filtr i pozostałe elementy płukać dokładnie co 2 dni. Tych zaleceń brak… Czytaj więcej »

Tomek
Gość
Tomek

Nareszcie porządna opinia stwierdzająca jak jest naprawdę z produktami Sharp’a. Na każdym kroku się reklamują, ale widać już coraz więcej krytycznych opinii ze strony klientów w internecie, którzy kupili i użytkują na codzień. Nawilżacz w oczyszczaczu powietrza to kompletny niewypał i niestety większość klientów ma dokładnie taki sam problem jak OLA. Serwis wysyła klientów na przysłowiowe drzewo. Ciekawe kiedy się klienci połapią w tych kosztach eksploatacji oczyszczaczy powietrza, że niby filtr HEPA ma starczyć na 10 lat. Dokładnie będzie takie same 10 lat jak z nawilżaczem -:) To hasło reklamowe przebija wszystko -:) Ale pewnie w kolejnym sezonie znowu się… Czytaj więcej »

Faina
Gość
Faina

Powinno się tak wybrac , który będzie spełniał nasze oczekiwania. Fajnie też jak trafimy na sklep , w którym obsługa będzie nastawiona na profesjonalne doradztwo i dobro takiego klienta. co do samego oczyszczacza, to po wielu artykułach , robienia plusów za i przeciw zdecydowanie wygrywa sharp 😉 https://goodair.pl/sklep/sharp-kc-g40euh/

Marcin
Gość
Marcin

Tak na papierze napewno wygrywa Sharp. Poczekamy jeszcze trochę i klienci napiszą jak to wygrywa Sharp. Szczególnie te modele z nawilżaczami powietrza i przeładowane czujnikami, które nie wiadomo do czego są potrzebne. Znam takich co kupili oczyszczacz powietrza Sharp za prawie 3 tysiące i po tygodniu już nie było tak różowo jak miało być. Za 3 tysiące mam dwa porządnej jakości oczyszczacze powietrza i 4 średniej klasy.

Wrenio
Gość
Wrenio

ja widzę efekty mojego po pierwsze po filtrach po drugi po mnie, bo mneij kicham, mam trochę alergie na kurz i wyjątkowo szybko u mnie się kurzy, polecam Viktor Stadler bo ładny design

Milena
Gość
Milena

Inspirujący wywiad. Zastanawiam się nad zakupem oczyszczacza firmy Warmtec – https://higieniczny.pl/oczyszczacz-powietrza.html
Czy ktoś z Państwa ma doświadczenie z tymi urządzeniami?

Reńka
Gość
Reńka

Ja mam Air Purfiera 9009I który wymiata wszystkie alergeny, a także skuteczny jest na zanieczyszczone powietrze z zewnątrz. Dodatkowo świetnie się sprawdzi jako odświeżasz do walki z dymem papierosowym.

Timo
Gość
Timo

Jeśli chodzi to Warmtec, to mogę z czystym sumieniem polecić ta markę. Dobry stosunek ceny do jakości i przede wszystkim przebijają inne oczyszczacze niskimi kosztami filtrów. Dodam że Hepa H13 kosztuje 70pln więc miazga dla konkurencji.

Natalia
Gość
Natalia

Ja nie mogę mięć powodów do narzekania ponieważ mój oczyszczacz Philpiaka radzi sobie ze wszystkimi drobnoustrojami, grzybami czy też popularnymi alergenami. Wszystko to najpewniej dzięki nowoczesnej technologii w jaką został wyposażony.

Kamiloos
Gość
Kamiloos

ja w sumie 3 poznałem oczyszczacze, jeden w pracy i dwa w domu, w domu miałem jakis słaby głosny i teraz kupiłem roger stadler – polecam bo niezwykle cichy i ma wygodne wskaźniki

Darek
Gość

My już drugi rok używamy oczyszczacz Winix HR1000. https://sklep.enerzon.pl/oczyszczacze-powietrza/oczyszczacz-powietrza-winix-hr1000-wi-fi-88-m2.html
Ma filtr Hepa 13 z powłoką antybakteryjną. Ciekawe co na to expert?
To taki oczyszczacz “wszystko mający” 😉 2 czujniki i sygnalizator jakości powietrza, sterowanie WiFi… co prawda raczej tego nie używam. Najlepsza jest funkcja Auto bo sam dobiera prędkość nawet w nocy (na bardzo cichy) bo też ma czujnik światła.

Anastazja
Gość
Anastazja

Mój Air Purifier 9009I ma wszystko co potrzeba by powietrze w domu zostało należycie oczyszczone. Ozonowanie, promienie UV i filtr HEPA skutecznie radzą sobie z pleśnią, dymem tytoniowym czy roztoczami.

donka
Gość
donka

Air Purifier jest w moim domu od zeszłego roku. Bardzo dobrze się sprawuje. Pozwala m.in. na oczyszczanie powietrza ozonem, a z ogarnięciem mieszkania nie ma żadnego problemu.

Bieta
Gość
Bieta

Jakiej firmy jest ten Air Purifler. Rozglądam sie za dobrym oczyszczaczem.

Bieta
Gość
Bieta

Jakiej firmy jest ten Air Purifler. Rozglądam sie za dobrym oczyszczaczem.

Air Naturel
Gość

Bardzo pomocny artykuł, myśle że wielu osobom sporo rozjaśnił, wyjaśnił i odpowiedział 🙂

Zośka
Gość
Zośka

ja kupowałam przez internet: https://www.airnaturel.pl/produkty/oczyszczacze-powietrza/ i bardzo jestem zadowolona. Nie wiedziałam wtedy o wszystkich tych kwestiach o których jest wyżej wspominane, ale przedstawiciele firmy pomogli mi wybrać najbardziej odpowiedni dla mnie oczyszczacz

SPR
Gość
SPR

Wszystkie oczyszczacze mają podobną konstrukcję. Ot pudełko z silnikiem i filtrami. Różnica jest w cenie. Od średnio 400 zł do 3000 zł. Z czego to wynika? Ano z wiary w cuda – cuda marketingu. Im kto więcej na zachwala i podeprze się renomą firmy tym więcej sprzeda. Dziś na hasło smog ludzie lecą jak oszalali po oczyszczacze. Przeszperałem info w sieci i nie znalazłem żadnych wiarygodnych danych na to, że oczyszczacze rzeczywiście mają pozytywny wpływ na zdrowie użytkowników. Dowodzą ludzie, że ich sprzęt oczyszcza. Ale co wynika z tego oczyszczenia? Efekt placebo czy rzeczywista korzyść? No jak się wydało 2… Czytaj więcej »

Tomasz
Gość

Witam serdecznie . Jestem lekarzem z Krakowa ( Intima Clinic ) obecnie posiadam w użyciu 5 różnych oczyszczaczy : Sharp, Daikin, Philipiak, philips, Webber . I Już wszystkie będę zastępował tym najlepszym : Webber AP9700 – ma jonizajcję , lampę UV, nawilżanie , filtr HEPA13 , dużą przepustowość , jakość wykonania najlepsza i bardzo rozsądne ceny . Niemożliwe ? – a jednak tak. Pozdrawiam wszystkich i zachęcam do zapoznania się z tematem . To taki mały prezent ode mnie dla wszystkich niezdecydowanych. p.s. te zasłony to raczej z przymrużeniem oka należy traktować. Nie jest to reklama danego produktu tylko własna… Czytaj więcej »

Krzysiek
Gość

Wybrałem oczyszczacz powietrza posiłkując się rankingiem z tej strony https://www.thunderbird.pl/zdrowie-i-uroda/oczyszczacz-powietrza/ i jestem zadowolony ,wszystko działa i oczyszcza lepiej niż myślałem

Majkel
Gość
Majkel

Moim zdaniem najlepiej samemu sprawdzić jakie rozwiązanie będzie dla Nas najlepsze. Do tego celu posłuży bez problemu konfigurator: https://loveair.pl/konfigurator
Wybieramy odpowiedni metraż na jakim ma pracować oczyszczacz, wysokość pomieszczenia, dodatkowe funkcje (jonizacja, nawilżanie, itd.) i dostajemy wykaz urządzeń, które się z tymi filtrami pokrywają. 🙂 Ja skorzystałem dodatkowo z opinii specjalisty, w celu samego potwierdzenia czy będzie ok. 🙂

trackback

[…] Dr Jakub Bartyzel z AGH radzi, jak wybrać oczyszczacz powietrza […]

Przemo
Gość
Przemo

Wiekszość zamieszczonych tu komentarzy to pseudoreklamy i informacje nie mające nic wspolnego z faktami. Prawdą natomiast jest to, że produkty sharpa są mega przereklamowane. Czy w Waszych samochodach też każą Wam wymieniac filtry co 10 lat albo je umyć i ponownie założyć? Do tego łączenie oczyszczacza z nawilżaczem to tak jakby połączyć piekarnik z lodówką w jednym urządzeniu. Jeden z filtrow w oczyszczaczu sklada się z węgla aktywnego a ten w kontakcie z wodą, wilgocią traci swoje właściwości. Kolejny problem to utrzymanie w czystości części oczyszczacza odpowiedzialnego za nawilżanie. W dolnym wysuwanym pojemniku do ktorego spływa woda ze zbiornika zbiera… Czytaj więcej »

Kazimierz
Gość
Kazimierz

O oczyszczacze z nawilżaczem trzeba odpowiednio dbać. Jeżeli tego nie zrobimy, woda będzie stała w pojemniku to wiadomym jest fakt że powstaną w niej mikroorganizmy, które to później przerodzą się w pleść lub grzyb.

Jak ktoś nie potrzebuje nawilżacza to wystarczy dobry Samsung.
https://loveair.pl/oczyszczacz/samsung-ax60r5080wd

Bartek
Gość
Bartek

Czy wie ktoś coś na temat oczyszczaczy marki DVS? Są w sprzedaży chyba tylko na Allegro

Kazimierz
Gość
Kazimierz

Patrząc na nie to tani chińczyk, lepiej już kupić sprawdzone Xiaomi.

Paweł
Gość
Paweł

Szkoda, że nie zrobiliście jakiegoś krótkiego rankingu albo krótkiego opisu polecanych modeli. Ostatnio znalazłem coś takiego jak Coway Classic, jest bardzo prosty ale wydaje się być skuteczny i tani jednocześnie. Możecie o nim coś powiedzieć? Tu link: https://goodair.pl/oczyszczacze-powietrza/coway-classic?q=class&campaign-id=15

Marcin
Gość
Marcin

Przydatny artykuł, ja przed zakupem korzystałem z tego rankingu http://dobrerankingi.pl/dom-i-ogrod/oczyszczacze-powietrza-ranking/ ja korzystam z PHILIPS SERIES 3000I AC3259/10 Polecam każdemu niezdecydowanemu 🙂

Ula
Gość
Ula

Oczyszczacz powietrza. Czego to ludzie nie wymyślą. Ciesze się, że ktoś wreszcie podszedł do tematu z głową i napisał na co zwrócić uwagę, Sklepów oferujących oczyszczacze takich jak ten https://topowe-agd.pl/ jest w internecie kilka, ale trzeba jeszcze wiedzieć jak szukać