Udostępnij

Nowych chętnych przybywa, gdy zaczyna śmierdzieć. „Wystarczą chęci, z resztą pomożemy”

07.01.2023

– Wystarczą chęci, z resztą pomożemy – mówi nam Jola Sitarz-Wójcicka, liderka Akademii Alarmów Smogowych. Tylko w ostatnim tygodniu wpłynęły 3 nowe zgłoszenia od osób, które chcą walczyć o czyste powietrze w swojej miejscowości i założyć lokalny alarm smogowy. Można liczyć na wsparcie techniczne, prawne, a nawet środki na start działalności.

Maciej Fijak, SmogLab: Robi się coraz zimniej więc w całej Polsce ruszyły kotły i kopciuchy. Pewnie sporo osób zastanawia się co można zrobić jeśli ktoś ma dość gryzącego i trującego powietrza. Czy jednostki mogą cokolwiek zmienić?

Jola Sitarz-Wójcicka, Polski Alarm Smogowy, liderka Akademii Alarmów Smogowych: Jak najbardziej tak. Zaczął się sezon grzewczy, a razem z nim sezon smogowy. Każdego, kto ten problem zauważa i chciałby coś z nim zrobić, zapraszamy do Polskiego Alarmu Smogowego. Jesteśmy siecią prawie 60 lokalnych alarmów. Są to inicjatywy zarówno z dużych miast, jak i z małych wiosek. Jeżeli ktoś jest chętny to działań to zapraszamy do założenia lokalnego alarmu smogowego i rozpoczęcia działań na rzecz czystego powietrza.

Jaka jest optymalna liczba osób, aby taki lokalny alarm założyć?

Nie ma optymalnej, ani wymaganej liczby osób. Z doświadczenia oczywiście wiem, że łatwiej działa się w grupie niż w samemu. Natomiast jeśli ktoś jest zdeterminowany to uda się nawet w pojedynkę. Nawet jak powstanie lokalny alarm i założy go jedna osoba, to często robi się o inicjatywie głośno. Interesują się tym lokalne media i w efekcie kolejne osoby dołączają. To nie jest tak, że zostaniemy sami z tematem. Z autopsji wiem, że jak się już zacznie to łatwiej zachęcić kolejne osoby do dołączenia.

Grant na logo, stronę www czy druk ulotek

Czy założenie takiej inicjatywy wiąże się z jakimiś formalnościami?

Nie ma tutaj żadnych wymagań. Owszem to pomaga później na przykład w pozyskiwaniu finansowania z grantów. Natomiast nie ma takiego wymagania, że trzeba zakładać stowarzyszenie czy fundację. Równie dobrze mogą to być grupy nieformalne i takie grupy bardzo sprawnie działają. 

Dobrze, w takim razie załóżmy, że mieszkam w niewielkiej miejscowości na Śląsku. Chcę założyć alarm smogowy w swojej miejscowości, aby wywierać presję na lokalnych samorządowców i wójta, który do tej pory na hasło „czyste powietrze” prześmiewczo się uśmiechał. Co mam zrobić i jak mi pomożecie?

Każdą zainteresowaną osobę zachęcamy do kontaktu z nami, najlepiej przez skrzynkę mailową (akademia@polskialarmsmogowy.pl – red.). Dla nowych alarmów mamy małe granty na początek działalności. Można je wykorzystać na stworzenie strony internetowej, logotypu, czy wydruk ulotek. Zapewniamy też poradnię prawną, dzięki współpracy z Fundacją Frank Bold. Na początek pomagamy pisać pisma, które pomagają postawić diagnozę czy dana gmina jest bierna, czy robi coś w kierunku czystego powietrza. To ważne, aby na początku ustalić, czy mamy do czynienia z samorządem, który działa, czy raczej takim, który chowa problem pod dywan. Tych drugich jest niestety więcej. Zapewniamy dostęp do mnóstwa materiałów, szkoleń i webinarów. Osoby, które przystępują do sieci lokalnych alarmów smogowych, zapraszamy na różnego rodzaju zjazdy – lokalne i ogólnopolskie, aby wymieniać się doświadczeniem. Przede wszystkim jednak wspieramy. Jeśli ktoś ma trudną sytuację lub chciałby się poradzić, jak rozwiązać dany problem – jesteśmy dostępni. Mamy “know-how” w wielu trudnych sytuacjach. 

„Oddolna presja ma wielki sens”

Jak wygląda odzew na Waszą inicjatywę? Czy zgłaszają się nowe osoby?

Odkąd zaczął się sezon grzewczy i powietrze zaczęło brzydko mówiąc – śmierdzieć, mamy sporo nowych zgłoszeń. Osoby te chcą zakładać lokalne alarmy w swoich miejscowościach. Tylko w zeszłym tygodniu miałam trzy takie zgłoszenia, widać, że następuje zwiększona dynamika w tej kwestii. Są to zarówno grupy osób, jak i pojedyncze osoby, które są bezradne i nie wiedzą, co robić. Zakładają taką grupę, licząc, że dołączą kolejni. Wystarczą chęci do działania. My pomożemy to rozwinąć i dmuchnąć wiatrem w żagle takiego alarmu smogowego.

Myślisz, że te działania mają przełożenie na rzeczywistość i czyste powietrze za naszymi oknami?

Taka oddolna presja ma wielki sens. Czekając na ruchy ze strony rządu – możemy się nie doczekać. Tutaj presja tworzy się od dołu – od mieszkańców. Oni wymagają coś na swoim samorządzie, a ten z kolei na władzach wojewódzkich. Te muszą iść do struktur centralnych, kiedy wszyscy niżej czegoś od nich wymagają. Tędy droga, w naszym kraju jest to nieco odwrócone, ale innego sposobu nie ma. 


Wszelkie informacje dotyczące Akademii Alarmów Smogowych możesz znaleźć na stronie projektu.

Zdjęcie tytułowe: Powietrza! Antysmogowy Marsz Żałobny 4 grudnia 2013 roku/ Kamil A. Krajewski

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.