Udostępnij

Jaka dotacja na docieplenie? Tu każda złotówka szybko się zwraca [PODSUMOWANIE]

26.03.2024

Od co najmniej kilku lat dostępne są programy, które mają zachęcić Polaków do termomodernizacji swoich mieszkań oraz budynków mieszkalnych. Docieplenie domów oznacza, że każda złotówka wydana na tę inwestycję będzie zwrócona nawet w ciągu roku. Działania pomogą też w walce o czyste powietrze. Sprawdziliśmy, jaka dotacja na ocieplenie jest dostępna i jak się do tego przygotować.

W Polsce działa wiele programów termomodernizacyjnych. Najstarszym z nich jest Premia Termomodernizacyjna, która zaczęła działalność w 1999 r. Od 2019 r. funkcjonuje program Czyste Powietrze, skierowany do mieszkańców budynków jednorodzinnych. Z kolei od ubiegłego roku zwiększono dotacje w celu promocji termomodernizacji. Od kilku tygodni działa program termomodernizacyjny Ciepłe Mieszkanie przeznaczony dla mieszkańców budynków wielorodzinnych.

W doborze odpowiednich inwestycji termomodernizacyjnych pomagają audytorzy energetyczni, specjalizujący się w obliczeniach wydatków energetycznych dla mieszkańców domów jednorodzinnych. Jak mówią eksperci, każda inwestycja w zakresie energooszczędności przyniesie tylko zysk. A więc zwróci się z nawiązką.

Kompleksowa termomodernizacja to oszczędność

Termomodernizacja budynków i mieszkań zależy od tego, w jakim stanie są dane nieruchomości. A także od tego, co się mieści w budynku czy mieszkaniu w kontekście zapotrzebowania energetycznego.

W zakres prac termomodernizacyjnych może wchodzić m.in.:

 • ocieplenie ścian i dachu za pomocą styropianu lub wełny mineralnej,
 • wymiana starego pieca na nowy,
 • instalacja pompy ciepła i centralnego ogrzewania,
 • montaż wentylacji mechanicznej z odzyskaniem ciepła,
 • montaż nowych okien w ścianach, okien dachowych, drzwi balkonowych, nieotwieranych powierzchni przezroczystych,
 • montaż nowych drzwi wejściowych.

Generalnie cała kompleksowa termomodernizacja, włącznie z wymianą źródła ciepła, przeprowadzona w każdym polskim domu, to bardzo skrupulatne oszczędności w budżecie domowym.

Audytorzy energetyczni zawsze doradzą

Przed przystąpieniem do prac termomodernizacyjnych w ramach programu Czyste Powietrze obowiązkowe jest przeprowadzenie audytu energetycznego. Zajmują się nim osoby specjalizujące się w ocenie stanu budynku pod względem termomodernizacji.

Audytorzy energetyczni zawsze zwracają uwagę, że to od poziomu wykonanej termomodernizacji, na jaką się zdecydujemy, zależy wysokość oszczędności, jaką uzyskamy. Jeżeli zdecydujemy się na kompleksowe ocieplenie, to okazuje się, że zapotrzebowanie na energię budynku może zmniejszyć się nawet o ponad 80 proc., co pokazały przykładowe audyty wykonane dla Polskiego Alarmu Smogowego – mówi SmogLabowi Magdalena Cygan z Nowotarskiego Alarmu Smogowego.

Audyt energetyczny nic nie kosztuje

Programy termomodernizacyjne służą ponoszeniu przez społeczeństwo jak najmniejszych kosztów. Jest to opłacalne nie tylko dla mieszkańców budynków mieszkalnych, ale i dla władz gminnych, powiatowych, wojewódzkich i krajowych. Energooszczędność (ekonomia) + brak smogu (ochrona środowiska) to czysty zysk. Audytorzy potrafią dla każdej rodziny wykazać szczegółowo, co się opłaca, a co nie sprawdzi się w inwestycji termomodernizacyjnej.

Magdalena Cygan dodaje: – Warto zaprosić audytora do siebie. Taki specjalista wszystko nam wytłumaczy. Sprawdzi zapotrzebowanie na energię na podstawie stanu budynku, systemu ogrzewania i zaproponuje kilka rozwiązań, od wersji najbardziej kompleksowej po wersje niezawierające wszystkich możliwych etapów inwestycji. Audytor oceni również, jakie ekologiczne źródło ogrzewania jesteśmy w stanie zamontować w budynku bez większych nakładów. Czyli np. bez kosztownej zmiany całej instalacji w budynku. Bo może się okazać, że zmiana takiej instalacji to koszty rzędu budowy nowego domu.

Podobnie, zdaniem specjalistów, powinno to wyglądać dla innych programów. Np. dla programu Ciepłe Mieszkanie także pożądany byłby audyt energetyczny, w którym fachowcy obliczyliby koszty danej inwestycji w blokach mieszkalnych. Często okazuje się, że nie jest potrzebna kompleksowa termomodernizacja. Przykładowo pieca nie trzeba wymieniać na nowy, bo już wcześniej został zainstalowany taki, który spełnia normy ekonomiczne i ekologiczne. I wystarczy tylko przeprowadzenie docieplenia budynku czy też wymiana okien i drzwi.

Dotacja na docieplenie w ramach termomodernizacji budynków i mieszkań

Ostatnio z inicjatyw krajowych powstało wiele programów, które dla Polek i Polaków mają wydźwięk zachęcający do skorzystania z ulg na termomodernizację.

„Polskie domy jednorodzinne nie są właściwie ocieplone i ogrzewane. Aż 4 mln z nich wymaga poprawy efektywności energetycznej, a to prawie ¾ wszystkich budynków jednorodzinnych w kraju” – wynika z raportu Polskiego Alarmu Smogowego oraz Instytutu Ekonomii Środowiska.

Program Czyste Powietrze oferuje maksymalną kwotę dotacyjną w wysokości 135 tys. zł. Jest on realizowany w celu przeprowadzenia kompleksowej termomodernizacji, mieszczącej się w kryteriach norm ekonomicznych i ekologicznych.

Maksymalna kwota przysługuje osobom, które mają niższy dochód miesięczny:

 • 1090 zł – w gospodarstwie wieloosobowym,
 • 1526 zł – w gospodarstwie jednoosobowym.

Przy średnich dochodach miesięcznych mieszkańcom przysługuje dotacja w wysokości 99 tys. zł, a przy wyższych: 66 tys. zł. Roczne oszczędności kosztów ogrzewania sięgały od 7 tys. do 21 tys. zł.

Celem programu Czyste Powietrze jest zapewnienie energooszczędności dla mieszkańców budynków jednorodzinnych. A także sprawienie, by na zewnątrz nie było smogu i innych zanieczyszczeń. Co za tym idzie, aby było jak najmniej emisji gazów cieplarnianych. Dodatkową zachętą jest zapewnienie darmowego audytu energetycznego w kwocie 1,2 tys. zł.

Oferta termomodernizacyjna jest również skierowana dla wspólnot mieszkaniowych w blokach. II nabór programu Ciepłe Mieszkanie rozpoczął się 31. stycznia 2024 r. W jego ramach są przyznawane dotacje na kompleksową termomodernizację włącznie z wymianą źródła ciepła bądź też na samą termomodernizację. Czyli na samo docieplenie budynku i mieszkań w nim się znajdujących. Michał Jakubiec z serwisu Termomodernizacja podaje następujące dane:

 • 350 tys. zł w przypadku kompleksowej termomodernizacji z wymianą źródła ciepła,
 • 360 tys. zł, jeśli projekt uwzględnia również zakup i instalację mikroinstalacji fotowoltaicznej (lub 375 tys. zł w przypadku stosowania pomp ciepła),
 • 150 tys. zł dla projektów, które obejmują jedynie termomodernizację, bez konieczności wymiany źródeł ciepła.

Dotacja na docieplenie: program termomodernizacyjny Stop Smog

Program Stop Smog, zachęcający Polki i Polaków nie tylko na podłożu ekonomicznym, ale też ekologicznym, jest zaadresowany do gmin, w których problem smogu jest bardzo poważny. Samorządowcy w takich gminach podjęli się działań, prowadzących do jak najszybszego zniknięcia smogu (w tym również komunikacyjnego). Do tego celu wydali tzw. uchwały antysmogowe i z entuzjazmem zareagowali na wszelkie programy termomodernizacyjne, w których położono nacisk na to, aby wyeliminować zanieczyszczenia powietrza.

Kompleksowa termomodernizacja to nasza przyszłość. W każdej inwestycji termomodernizacyjnej mieszkańcom zwracają się pieniądze, które wcześniej wydawali na zbyt dużą energochłonność w swoich wcześniej niedogrzanych pomieszczeniach mieszkalnych. W budynkach pasywnych i energooszczędnych, w których ciepło nie ucieka z mieszkań, a zimno się do nich nie dostaje, roczny koszt ogrzania pozwala zaoszczędzić kilkaset złotych.

Źródła:

 • www.muratorplus.pl/biznes/prawo/termomodernizacja-dofinansowanie-2024-jakie-doplaty-do-remontu-domu-w-tym-roku-aa-a5qw-tdTn-g4qQ.html
 • polskialarmsmogowy.pl/wp-content/uploads/2023/06/Raport-AUDYTY-ENERGETYCZNE-20-06-2023-2.pdf
 • polskialarmsmogowy.pl/2023/06/jak-szybko-zwraca-sie-inwestycja-w-ocieplenie-domu-wyniki-audytu-polskiego-alarmu-smogowego/
 • krispol.pl/dofinansowanie-na-ocieplenie-domu-kto-i-jak-moze-z-niego-skorzystac/
 • termomodernizacja.pl/ocieplenie-domu-sposoby-dofinansowania-w-2024-roku/

Zdjęcie tytułowe: Agnieshka Siwek/Shutterstock


Autor

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Udostępnij

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.