Udostępnij

Przeprowadzili audyty energetyczne w ośmiu domach. Roczne oszczędności do 21 tys. złotych

20.06.2023

Polski Alarm Smogowy podsumował akcję, w ramach której w ośmiu domach przeprowadzono audyty energetyczne. Jakie płyną z nich wnioski? Ocieplenie domu i wymiana nieefektywnego źródła ciepła to inwestycja przynosząca wymierne korzyści. Sam audyt energetyczny to z kolei źródło cennych informacji odnośnie tego, co musimy zrobić, by oszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.

“Polski Alarm Smogowy we współpracy z doświadczonymi audytorami przeprowadził audyty energetyczne domów jednorodzinnych, wśród mieszkańców trzech województw. Zgłosiło się do nas osiem rodzin, które były zainteresowane profesjonalnym doradztwem w zakresie wykorzystania energii” – mówi SmogLabowi Magdalena Cygan z PAS, koordynatorka projektu.

“Dzięki udziałowi w akcji właściciele budynków otrzymali cenne informacje dotyczące tego, co krok po kroku powinno zostać wykonane, by móc zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, jak również na obniżeniu zapotrzebowania energetycznego budynku” – tłumaczy Cygan. Wnioski z audytów wskazały jasno na konieczność termomodernizacji budynków, a niekiedy również na wymianę źródła ciepła.

Z jakimi korzyściami wiążą się zaproponowane działania? Zmniejszenie rocznego zapotrzebowania na energię końcową w przebadanych budynkach wynieść ma od 36 proc. do nawet 87 procent. Oszczędności kosztów ogrzewania to natomiast od 7 tys. do 21 tys. złotych rocznie. Jak wylicza Polski Alarm Smogowy – biorąc pod uwagę możliwe do uzyskania dotacje – wydatki poniesione przez właścicieli budynków zwrócą się w okresie od siedmiu lat, do nawet jednego roku.

Biznesplan, który pomoże oszczędzać

Wnioski wynikające z audytu stanowią więc źródło pożytecznych informacji dla osób chcących zmodernizować budynek. “Audyt jest swojego rodzaju biznesplanem, dlatego analizuje się w nim stan istniejący oraz określone warianty, uzgodnione między audytorem i właścicielem nieruchomości. Audytor wskazuje przy tym, który wariant byłby najbardziej korzystny. Z dokumentu dowiemy się, ile określone przedsięwzięcie będzie kosztowało, jaki będzie jego zakres i jakie oszczędności przyniesie, jeśli chodzi o spadek zużycia energii cieplnej i elektrycznej ” – komentuje dla SmogLabu Tomasz Fiszer, audytor zaangażowany w akcję Polskiego Alarmu Smogowego.

“Na ogół szacujemy, że w przypadku termomodernizacji związanej z modernizacją ścian zewnętrznych, dachu i stolarki koszty eksploatacyjne związane z ogrzewaniem spadną przynajmniej o 30 proc. w skali roku. O ile nie więcej. Jeśli do tego dołożymy wymianę przestarzałego źródła ciepła, tzw. kopciucha, na nowoczesne, efektywne urządzenie, np. pompę ciepła typu powietrze-woda, to oszczędności będą znacznie wyższe” – tłumaczy Fiszer.

audyt energetyczny

Wampiry energetyczne kosztują krocie. Audyt pokaże, ile można oszczędzić i w jaki sposób

“Z punktu widzenia właściciela obiektu, budynku czy mieszkania, korzyści są wielorakie. Audyt energetyczny umożliwia przede wszystkim właściwe przygotowanie, a później zrealizowanie, procesu termomodernizacji. Może to być, w zależności od potrzeb, działanie kompleksowe, lub też w zakresie częściowym, np. ocieplenie dachu czy wymiana stolarki okiennej” – mówi nam Tomasz Fiszer.

Zwraca on przy tym uwagę, że większość budynków mieszkalnych w Polsce reprezentuje bardzo niskie standardy. “Są to tak zwane wampiry lub pasożyty energetyczne, pochłaniające duże ilości energii i tym samym bardzo kosztowne w użytkowaniu” – podkreśla audytor.

“Przeprowadzony i przygotowany audyt energetyczny, pokazuje właścicielowi budynku kilka rzeczy. Po pierwsze, jaki jest aktualny stan budynku pod względem energetycznym. Ocena dotyczy m.in. parametrów przegród, źródła ciepła, instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej oraz kosztów eksploatacji. Druga rzecz to informacja o tym, co właściciel może zrobić, by poprawić efektywność energetyczną. I tym samym zmniejszyć koszty eksploatacyjne związane z ogrzaniem budynku” – tłumaczy Fiszer. 

Audyt pomoże uzyskać większą pulę środków w ramach programu Czyste Powietrze

W akcji Polskiego Alarmu Smogowego udział wziął m.in. pan Paweł z Rybnika. “Audyt energetyczny stał się dla mnie interesującą propozycją z uwagi na bieżącą sytuację. Niedawno wszyscy mierzyliśmy się z problemami dotyczącymi dostępności węgla w kraju. Między innymi z tego powodu zacząłem na poważnie rozważać wymianę źródła ciepła na takie, które będzie mniej uzależnione od sytuacji w kraju. Zdecydowałem, że mimo znaczącego wzrostu cen materiałów budowlanych i kosztów robocizny nie mogę trwać w niepewności i zacząłem działać. Audyt pozwolił mi przy tym sprawdzić, w jaki sposób uzyskać najlepsze efekty z termomodernizacji. A co za tym idzie, pomoże uzyskać większą pulę środków w ramach programu Czyste Powietrze” – opowiada SmogLabowi pan Paweł.

“Budynek pochodzi z lat 90-tych i ogrzewany jest za pomocą kotła na ekogroszek klasy piątej, spełniającego normę ekoprojektu. Do tej pory spalaliśmy rocznie około 6 ton węgla. Zaproponowana w audycie termomodernizacja zakłada spadek zużycia energii o nieco ponad 40 procent. Powinno to znacząco wpłynąć na obniżenie kosztów ogrzewania, jak i chłodzenia latem” – tłumaczy pan Paweł.

 class=
W ramach akcji wykonywano również zdjęcia termowizyjne audytowanych budynków. Źródło zdjęć: PAS

W audycie w optymalnym wariancie zaproponowano docieplenie budynku, obejmujące elewację oraz strop. Pan Paweł chce jednak o krok dalej, i dodatkowo wymienić także źródło ciepła.

“Planuję ostatecznie zamontować pompę ciepła, dodatkowe panele fotowoltaiczne i magazyn energii. Robiąc to tak, jak się powinno, czyli najpierw docieplając budynek, a dopiero później zmieniając źródło ciepła. Taki jest plan. Kocioł nie jest stary, ale jednak wymaga trochę pracy. Kotłownia jest cała brudna, a węgiel zajmuje dodatkowe miejsce. Zależy mi również na wygodzie, oszczędności czasu oraz niezależności od wzrostu cen paliw. Przy okazji będzie to z korzyścią dla środowiska i naszego zdrowia” – opowiada SmogLabowi.

Czytaj także: Pompa ciepła zamiast kotła. Kinga po sezonie porównała rachunki i koszty inwestycji

W przypadku jednego z domów roczne oszczędności wyniosą 21 tys. zł. „To się po prostu opłaca”

„Audyty potwierdzają to, co widzimy w gospodarstwach domowych, w których ocieplono budynek i wymieniono źródło ciepła: to świetny interes” – mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. „W ośmiu domach, jakie przebadaliśmy, inwestycja w termomodernizację zwraca się po okresie od siedmiu lat do nawet jednego roku. Po tym czasie możemy zyskiwać rocznie od 7 do 14 tys. złotych. W jednym przypadku właściciel domu oszczędzi rocznie aż 21 tysięcy! Ocieplenie domu się po prostu opłaca. Zaskakujące jest to, że w przypadku domów źle ocieplonych koszty poniesione na termomodernizację mogą zwrócić się nawet po jednym roku! Okazuje się, że ocieplenie domu to jedna z najlepszych metod ulokowania naszych oszczędności” – zwraca uwagę Siergiej.

Opłacalność termomodernizacji zwiększają dopłaty do ocieplenia i wymiany kotła, dostępne w ramach programu „Czyste Powietrze”. W przypadku gospodarstw domowych, których dotyczyły audyty energetyczne, poziom dofinansowania wyniósł od 34 tys. do 120 tys. złotych. Przypomnijmy: w nowej odsłonie programu dotacje mogą być nawet dwukrotnie wyższe, niż wcześniej. Zależnie od wysokości dochodów, otrzymać teraz można do 66 tys., do 99 tys. lub 135 tys. złotych dotacji. Aby otrzymać wyższy poziom dotacji, należy przeprowadzić audyt energetyczny (na którego realizację przeznaczone są osobne fundusze w programie) oraz wykonać odpowiednie działania termomodernizacyjne.

Nie tylko dla portfela, ale i zdrowia. „Przebywanie w niedogrzanych budynkach to przyczyna groźnych chorób”

Okazuje się, że poziom docieplenia budynku jest ważny nie tylko z punktu widzenia kosztów ogrzewania, ale także naszego zdrowia. “Budynek warto ocieplić, by stać nas było na utrzymanie w pomieszczeniach komfortowej temperatury, która ważna jest dla naszego dobrego samopoczucia, a dodatkowo zapobiega powstawaniu niebezpiecznej wilgoci i pleśni” – zwraca uwagę Magdalena Cygan z PAS.

„Doskonale wiemy, co teraz dzieje się na rynku paliw: jak drogi i trudno dostępny jest opał. Wiele osób szuka oszczędności i pierwszym ich wyborem jest nawet całkowite zakręcenie kaloryferów w niektórych pomieszczeniach. Pamiętajmy jednak, że przebywanie w niedogrzanych budynkach jest przyczyną groźnych chorób układu oddechowego i krążenia” – podkreśla.

Spotkania z mieszkańcami. Poznaj korzyści z wykonania audytu energetycznego i termomodernizacji

W ramach projektu przewidziano także spotkania z mieszkańcami wybranych gmin. “Projekt zakłada ponadto szerzenie informacji na temat korzyści z wykonywania audytów energetycznych. Zalicza się do nich chociażby możliwość uzyskania wyższego dofinansowania w programie Czyste Powietrze. Wciąż obserwujemy spory deficyt wiedzy, jeśli chodzi o kwestie związane z audytem energetycznym czy świadectwami energetycznymi” – mówi nam Magdalena Cygan. “Audyt energetyczny możemy traktować jak biznesplan, który warto wykonać przed termomodernizacją budynku. Pozwala to profesjonalnie zaplanować inwestycję i uchroni przed poniesieniem niepotrzebnych kosztów” – zwraca uwagę.

Informacje na temat planowanych spotkań znaleźć można na stronach lokalnych alarmów smogowych.

“Na spotkaniach z mieszkańcami przedstawiamy, jakie są możliwości przeprowadzenia termomodernizacji. Jakie są potencjalne koszty, jak taką inwestycję właściwie przygotować i jakie mogą być spodziewane efekty” – tłumaczy nam Tomasz Fiszer. “Z drugiej strony, mieszkańcy mają możliwość dowiedzieć się więcej o sposobach finansowania termomodernizacji, przede wszystkim w oparciu o program ‘Czyste Powietrze’. Na  tych spotkaniach występują urzędnicy: ekodoradcy z urzędów miast i gmin, którzy zajmują się obsługą wniosków. I którzy pomagają mieszkańcom w przygotowaniu całego procesu dofinansowania wraz z rozliczeniem dotacji” – mówi nam audytor.

Pełna wersja raportu znajduje się na stronach Polskiego Alarmu Smogowego.

_

Zdjęcie: Ansario / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.