Udostępnij

Japonia chce być neutralna dla klimatu do 2050 roku. Kraj jest piątym największym emitentem CO2

27.10.2020

Nowy premier Japonii, Yoshihide Suga, zapowiedział oficjalnie, że kraj chce osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Oznaczać to będzie ambitną transformację gospodarki w tym sektora energetycznego: Kraj Kwitnącej Wiśni to trzecia gospodarka świata i piąty co do wielkości emitent dwutlenku węgla na świecie.

O tym, że najprawdopodobniej dojdzie do tak zdecydowanej deklaracji, informowały już w ubiegłym tygodniu japońskie media, z anglojęzycznym portalem Nikkei Asia na czele. Informacja pojawiła się niedługo po deklaracji ze strony władz Chin, które nieoczekiwanie zadeklarowały podniesienie ambicji klimatycznych na ostatnim szczycie ONZ.

Państwo Środka, którego emisje CO2 w ostatnich latach nadal rosły, zapowiedziało osiągnięcie szczytu emisyjności przed rokiem 2030, by następnie dążyć do neutralności dla klimatu do roku 2060. [Więcej o deklaracji i aktualnej chińskiej polityce informowaliśmy TUTAJ.]

Czytaj także: Dlaczego rok 2070 a nawet 2050 to za późno? Zmiany klimatyczne mają charakter progowy

Zgodnie z wcześniejszymi przeciekami, w poniedziałek (26.10) doszło do podobnej deklaracji ze strony władz Japonii. Padła ona z ust nowego japońskiego premiera, Yoshihide Suga, podczas jego pierwszego wystąpienia w nowej roli przed parlamentem.

Tym samym na Dalekim Wschodzie rozpoczyna się nieformalny wyścig o miano lidera transformacji w regionie.

„Działania dla klimatu przyniosą wielki wzrost”

„Reagowanie na zmiany klimatyczne nie jest już ograniczeniem dla wzrostu gospodarczego” – powiedział Suga do parlamentarzystów. „Musimy otworzyć nasze myślenie na pogląd, że podjęcie asertywnych działań przeciw zmianom klimatu doprowadzi do zmian, które przyniosą wielki wzrost” – podkreślił premier. Zapowiedziane zostały inwestycje m.in. w nowoczesne ogniwa słoneczne, ale i wsparcie dla sektora badań i rozwoju, działającego na rzecz ograniczenia emisji CO2.

Najprawdopodobniej zrewidowana będzie musiała zostać strategia energetyczna kraju, ponieważ jeszcze niedawno planowane były inwestycje w nowe bloki węglowe. Kształt nowego miksu energetycznego będzie przedmiotem dyskusji w najbliższym czasie.

Czytaj także: Belgia wyłączy swoje elektrownie jądrowe. W ich miejsce powstanie kilka elektrowni na gaz

Ponad jedna trzecia energii elektrycznej wykorzystywanej przez Japończyków pochodziła w 2019 roku z elektrowni opartych na ropie naftowej – wynika z danych Światowej Agencji Energii. Około jednej czwartej wyprodukowano spalając węgiel, natomiast drugie tyle – wykorzystując gaz ziemny. Od roku 1990 w miksie energetycznym kraju istotnie spadło znaczenie ropy, jednak niemal podwoił się łączny udział węgla i gazu. Po katastrofie w Fukushimie marginalizacji uległa energetyka jądrowa.

Japonia to trzecia gospodarka świata, będąca piątym co do wielkości emitentem dwutlenku węgla. Według danych Global Carbon Project w 2018 roku wyemitowano tam 1,2 miliarda ton CO2. Silniej oddziaływały na klimat tylko: Chiny (10,1 mld ton), USA (5,4 mld ton), Indie (2,7 mld ton) i Rosja (1,7 mld ton).

_

Zdjęcie: Shutterstock/Sakarin Sawasdinaka

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.