Udostępnij

Resort kultury chce, żeby Tom Cruise wysadził dolnośląski most. Ekspertka: to wyrok śmierci dla ryb

04.08.2020

Most w dolnośląskich Pilchowicach ma być wysadzony podczas kręcenia nowej części „Mission Impossible”. Jego elementy wpadną do sztucznego jeziora utworzonego w ciągu rzeki Bóbr. Jeśli wierzyć władzom – bez szkody dla przyrody. Wiceminister kultury Paweł Lewandowski zapewnia, że rzadkie gatunki ryb będą przeniesione do wielkiego basenu, a żadna z nich nie ucierpi. Problem w tym, że to niemożliwe – komentuje Alicja Pawelec z WWF.

O moście zrobiło się głośno po sprzeciwie miłośników kolei. Konstrukcję oddano do użytku w 1906 roku, dlatego powinna być traktowana jako zabytek techniki – uważają protestujący. Pilchowice w scenach z hollywoodzkiego hitu mają udawać Szwajcarię, a most według planu ma zniszczyć odgrywający rolę Ethana Hunta Tom Cruise.

Most wysadzony… ekologicznie

O planach wobec pilchowickiego mostu wypowiedział się ostatnio wiceminister kultury Paweł Lewandowski. W wywiadzie dla Wirtualnej Polski nawiązał do możliwych strat w ekosystemie jeziora. Polityk uspokajał, że most będzie wysadzony w „ekologiczny” sposób:

„Teraz w Hollywood jest moda na green-filming. Oni robią wszystko ekologicznie. Pociągi, które wpadają do wody, nie mają grama smaru. Jeśli są unikalne gatunki ryb, to na czas kręcenia wyciąga się je z jeziora do basenu, żeby ani jedna ryba nie umarła. Sceny making of z takiego filmu mogą być bardzo atrakcyjne” – czytamy w wywiadzie dla WP.pl.

Czytaj również: “Zabójca ryb” rośnie na bałtyckim mikroplastiku. Jest go na nim 50 razy więcej niż w wodzie

– Nie ma technicznych możliwości, żeby przenieść wszystkie ryby w inne miejsce tak, by żadnej nie stała się krzywda. Żadne pieniądze i technologie tego nie załatwią – komentuje słowa wiceministra Alicja Pawelec, specjalistka do spraw ochrony ekosystemów wodnych z WWF. – Mówimy o rybach w różnym wieku, z różną tolerancją na niesprzyjające warunki, takie jak zmiany temperatury czy uszkodzenia mechaniczne. Tam będą też maleńkie ryby, które dopiero się wykluły, niezwykle wrażliwe na zmiany temperatury.

Wysadzenie mostu w czasie tarła ryb

Ekspertka zwraca też uwagę na to, że plan wiceministra dotyczy tylko „unikalnych” gatunków ryb. Cała reszta ekosystemu jeziora będzie w tej sytuacji zagrożona.

– Most wybucha, jego elementy wpadają do jeziora – czysta fizyka. Więc rozumiem, że akceptujemy w tej sytuacji zniszczenie życia na jego fragmencie. Poza tym zdjęcia planowane są na kwiecień następnego roku. To okres intensywnego tarła ryb. One są wtedy pod ochroną – mówi Alicja Pawelec.

Przypomina także, że jesteśmy w czasie wielkiego wymierania gatunków, które dramatycznie odbija się na liczebności wodnych organizmów. – W ostatnich latach populacja słodkowodnych kręgowców spadła o 83%, a 52% ryb w Unii Europejskiej jest zagrożonych wyginięciem – wylicza i dodaje: – Czy naprawdę musimy jeszcze dokładać się do tego poprzez wysadzanie mostu?

Zdjęcie: Air Vision / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.