Udostępnij

„Zabójca ryb” rośnie na bałtyckim mikroplastiku. Jest go na nim 50 razy więcej niż w wodzie

15.07.2019

Pfiesteria piscicida to mikroorganizm, którego nazwa oznacza „zabójcę ryb”. Gatunek ten zdolny jest do wytwarzania toksyn, które – zdaniem badaczy – uszkadzają skórę morskich stworzeń, a w przypadku wysokiego stężenia mogą zaszkodzić także człowiekowi. Okazuje się, że gatunek ten jest jednym z najbardziej skutecznych kolonizatorów mikroplastiku – na którym występuje w 50-krotnie większym stężeniu niż w morskiej wodzie.

Naukowcy z dwóch niemieckich instytutów badawczych – Leibniz-Institute of Freshwater Ecology and Inland Fisheries (IGB) oraz Leibniz Institute for Baltic Sea Research (IOW) – przyjrzeli się temu, jaki wpływ na życie mikroorganizmów żyjących w Bałtyku ma obecność mikroplastiku, o którego wszechobecności coraz więcej mówi nauka.

Z przeprowadzonych badań wynika, że pływające w morzu drobiny plastiku stanowią doskonałą przestrzeń do kolonizacji przez mikroorganizmy – na 1 g tworzywa potrafi żyć więcej mikroorganizmów, niż w 1000 litrów morskiej wody wokół nich.

Oczywiście nie wszystkie stanowią powód do niepokoju.

Eksperyment

Zespół badał naturalną (w żaden sposób nie stymulowaną) kolonizację mikroplastiku przez mikroorganizmy eukariotyczne. Na kilku stanowiskach, na 15 dni umieszczono drobiny plastiku – polietylenu  i polistyrenu – które z biegiem czasu zostały zasiedlone przez łącznie 500 gatunków mikroorganizmów.

Jak się okazało, wśród gatunków najobficiej kolonizujących tworzywa sztuczne znalazł się Pfiesteria piscicida, który – jak twierdzą badacze – jest w stanie uszkadzać tkanki ryb wytwarzaną przez siebie toksyną. Może on również, w odpowiednio wysokim stężeniu, stanowić zagrożenie dla ludzi i pozostałych zwierząt.

Stężenie toksycznego mikroorganizmu na drobinach plastiku było 50-krotnie większe niż w otaczającej go wodzie. Było również 2-3-krotnie większe niż w przypadku znajdujących się w wodzie kawałków drewna, również zasiedlanych przez rozmaite gatunki mikroorganizmów.

Taksówka dla mikroorganizmów

Poza tym, że mikroplastik wydaje się miejscem pozwalającym na korzystniejsze rozmnażanie się eukarionta, badacze zwracają uwagę na inną kwestię, mianowicie trwałość drobin tworzywa sztucznego.

„W przeciwieństwie do substancji naturalnych, takich jak drewno lub kolonie glonów, cząstki mikroplastiku rozpadają się bardzo powoli, a zatem mogą transportować mikroorganizmy na duże odległości” – powiedział kierujący badaniem Hans-Peter Grossart.

W związku z tym mikrodrobiny mogą pozwolić mikrostworzeniom na dalekie podróże – a wśród nich także gatunkom inwazyjnym, pasożytniczym oraz patogenom, takim jak bakterie. Badacze podkreślają jednak, że kwestia ta wymaga dalszych badań.

Czym jest mikroplastik?

Mikroplastik to – jak można domyślić się po nazwie – plastik niedużej wielkości. Przyjmuje się najczęściej, że są nim drobiny wielkości od 0,1 μm do 5 mm.

W kontekście jego źródeł stosuje się podział na mikroplastik pierwotny (trafiający do mórz i oceanów bezpośrednio w formie mikrodrobin) oraz mikroplastik wtórny (powstający w wyniku rozpadu większych kawałków plastiku, trafiających do wód, m.in. sieci rybackich czy reklamówek foliowych). Pierwotny mikroplastik pochodzi m.in. z prania syntetycznych ubrań, ścierania się opon samochodowych, miejskiego pyłu, czy mikrogranulek dodawanych do kosmetyków.

Obecność mikroplastiku w ostatnich latach coraz częściej staje się obiektem badań naukowców. Jak wynika z niedawnego raportu WWF, przygotowanego przez badaczy z University of Newcastle, tygodniowo zjadać możemy nawet 5 g plastiku, który znajduje się przede wszystkim w spożywanej przez nas wodzie. [O raporcie tym pisaliśmy szerzej tutaj.]

 

Z wynikami badań niemieckich naukowców można zapoznać się tutaj.

Źródła: Frontiers in Microbiology, EurekAlert!, Green Projects

Zdjęcie: Shutterstock/EchelonIMG

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.