Jest śledztwo prokuratury w sprawie zatrucia rzeki Barycz

345
0
Podziel się:

Po zebraniu materiałów przez WIOŚ i policję, Prokuratura Rejonowa w Ostrowie Wielkopolskim podjęła decyzję o wszczęciu śledztwa w sprawie “zanieczyszczenia środowiska w znacznych rozmiarach” w słynnej Dolinie Baryczy. Według badań jakość wody w rzece poprawia się, ale mieszkańcy wciąż żalą się na jej kolor i zapach.

Katastrofa ekologiczna w rzece Barycz wstrząsnęła władzami i mieszkańcami Dolnego Śląska pod koniec zeszłego tygodnia. Rzeka miała czarny kolor, na jej powierzchnię wypłynęło tysiące martwych ryb. Zanieczyszczenie ma miejsce na odcinku 60 kilometrów.

Czytaj także: W internecie pojawił się apel do Ministerstwa Środowiska o wsparcie samorządów w zapobieganiu skutków katastrofy oraz film z połowy czerwca, pokazujący ścieki w kanale wpadającym do Baryczy.

Śledztwo w tej sprawie jest prowadzone na podstawie artykułu 182 Kodeksu karnego, mówiącego o zanieczyszczeniu “w takiej ilości lub postaci, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach” oraz paragrafu 2: “Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”

KATASTROFY CIĄG DALSZYCzy życie w Baryczy wróci kiedyś do stanu sprzed kilku tygodni?Autorem zdjęć jest Piotr Czajkowski

Opublikowany przez Ochotnicza Straż Pożarna w Gądkowicach Czwartek, 9 lipca 2020

“W dotychczasowym biegu postępowania wykonany został szereg czynności, m.in. szczegółowe oględziny z udziałem biegłego, przesłuchania świadków. Na aktualnym etapie śledztwo toczy się w sprawie, nie przeciwko. Nikomu nie zostały przedstawione zarzuty. Konieczne jest zgromadzenie konkretnego materiału dowodowego” – mówi SmogLabowi prokurator Maciej Meler.

“Na dalszym etapie niewątpliwie będziemy musieli uzyskać opinie biegłych specjalistów i na podstawie całego materiału wydamy finalną ocenę” – dodaje.

__

Fot: Piotr Czajkowski/Facebook/Ochotnicza Straż Pożarna w Gądkowicach

Podziel się:
Wesprzyj nas!

Ładowanie danych zbiórki...

Wesprzyj SmogLab!