Udostępnij

Jest śledztwo prokuratury w sprawie zatrucia rzeki Barycz

09.07.2020

Po zebraniu materiałów przez WIOŚ i policję, Prokuratura Rejonowa w Ostrowie Wielkopolskim podjęła decyzję o wszczęciu śledztwa w sprawie „zanieczyszczenia środowiska w znacznych rozmiarach” w słynnej Dolinie Baryczy. Według badań jakość wody w rzece poprawia się, ale mieszkańcy wciąż żalą się na jej kolor i zapach.

Katastrofa ekologiczna w rzece Barycz wstrząsnęła władzami i mieszkańcami Dolnego Śląska pod koniec zeszłego tygodnia. Rzeka miała czarny kolor, na jej powierzchnię wypłynęło tysiące martwych ryb. Zanieczyszczenie ma miejsce na odcinku 60 kilometrów.

Czytaj także: W internecie pojawił się apel do Ministerstwa Środowiska o wsparcie samorządów w zapobieganiu skutków katastrofy oraz film z połowy czerwca, pokazujący ścieki w kanale wpadającym do Baryczy.

Śledztwo w tej sprawie jest prowadzone na podstawie artykułu 182 Kodeksu karnego, mówiącego o zanieczyszczeniu „w takiej ilości lub postaci, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach” oraz paragrafu 2: „Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”

https://www.facebook.com/ospgadkowice/posts/3335677799818529

„W dotychczasowym biegu postępowania wykonany został szereg czynności, m.in. szczegółowe oględziny z udziałem biegłego, przesłuchania świadków. Na aktualnym etapie śledztwo toczy się w sprawie, nie przeciwko. Nikomu nie zostały przedstawione zarzuty. Konieczne jest zgromadzenie konkretnego materiału dowodowego” – mówi SmogLabowi prokurator Maciej Meler.

„Na dalszym etapie niewątpliwie będziemy musieli uzyskać opinie biegłych specjalistów i na podstawie całego materiału wydamy finalną ocenę” – dodaje.

__

Fot: Piotr Czajkowski/Facebook/Ochotnicza Straż Pożarna w Gądkowicach

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o ludziach, nauce i mieście. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.