Udostępnij

Jeżeli możesz jechać pociągiem, to nie polecisz. Nowe zasady we Francji

19.04.2021

Francuski parlament przegłosował przepisy, które zakazują lotów pasażerskich na trasach, które pociągiem można pokonać w mniej niż 2,5 godziny. Uzasadnieniem jest troska o klimat. To element większego pakietu, o którym pisaliśmy tutaj: Nowe prawo klimatyczne we Francji: likwidacja lotów krajowych, zakaz sprzedaży kopcących aut.

Zakaz ma dotyczyć lotów krajowych, dla których istnieje alternatywne połączenie kolejowe oferujące przejazd w mniej niż 2,5 godziny. W czasie debaty w parlamencie proponowano też – zgodnie z zaleceniami francuskiego panelu obywatelskiego, który zajmuje się sprawami klimatu – by limit ustalić na 4 godziny, ale propozycja upadła.

Wcześniej francuski rząd pożyczył Air France 7 miliardów euro w ramach pomocy związanej z pandemią COVID-19. Jednym z warunków udzielenia pożyczki było wycofanie się francuskich linii z operowania na trasach, na których istnieją alternatywne połączenia kolejowe. Wprowadzenie zakazu do prawa krajowego oznacza, że to samo będzie musiała zrobić konkurencja Air France.

Wyliczenia organizacji UFC-Que Choisir, która przyjrzała się możliwym efektom nowej regulacji, wskazują, że przy lotach na krótkich dystansach emisje CO2 na pasażera są przy podróży pociągiem 77 razy mniejsze, niż kiedy wybiera się samolot. Podróż trwa za to zwykle o ok. 40 minut dłużej.

Posunięcie Francji skrytykowała branża lotnicza, która przeżywa trudne chwile. Wyliczenia mówią, że liczba lotów w 2020 roku spadła w porównaniu z 2019 rokiem o 42 procent. Według szacunków, przedsiębiorstwa związane z lotnictwem będą co najmniej do 2024 roku odczuwać finansowe skutki pandemii koronawirusa.

Teraz nowe prawo musi przyjąć senat.

Zdjęcie: hanohiki/Shutterstock

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w gazetach lokalnych i branżowych. Bloguje na Krowoderska.pl.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.